Linki do ciekawych stron

20 kluczy do Game Makera do zdobycia w trakcie ZTG!

Kto nie planuje udziału w Zjeździe Twórców Gier, po tej wiadomości pewnie zmieni zdanie - w trakcie jednego z moich wykładów rozdamy aż 15 kluczy do Game Makera, kolejne 5 zostanie rozdanych jako nagrody w compo które odbędzie się w trakcie zjazdu.
Chęć udziału można zgłosić również na miejscu w dniu trwania imprezy (opłata 25 złotych), więc nawet w sobotę nie będzie za późno na zmianę decyzji :)

Sprawdź GM HTML5 w akcji

Kilka dni temu w komentarzach pisałem, że chociaż grałem już w gry przekonwertowane do HTML5 przez YoYoGames, to z różnych powodów nie mogę wam ich pokazać.
Teraz YYG postanowiło jednak dać wam okazję do zabawy i strona experimental.yoyogames.com stała się dostępna dla wszystkich. Miłej gry!

Znamy cenę GM HTML5 - lekko nie ma

YoYoGames ujawniło dzisiaj cenę ich nowego produktu GameMakera eksportującego gry do formatu HTML5. Usiądźcie, złapcie się mocno krzesła - cena to 199 dolarów! Prawie 600 złotych za nowego GameMakera to lekka przesada... Dla osób które kupią tą wersję GM w trakcie trwania bety (wrzesień/październik), przewidziano zniżkę 50% - 99 dolarów to jednak wciąż spora suma jak na polskie warunki.

ZTG 2011 - coraz mniej czasu!

Zjazd Twórców Gier zaczyna się już za nieco ponad 3 tygodnie. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowaliście - to najwyższa pora, bowiem tylko do najbliższej środy możecie liczyć na upominek oraz zaklepać nocleg - potem może być z tym problem, a nieprzekraczalny termin rejestracji to 30 sierpnia.
Listę prelekcji znajdziecie tutaj.

Przypominam, że w trakcie GMCLANowej prezentacji pokażemy zarówno GM na Maca, jak i GM 5PICE dla HTML5 w wersji alpha, oraz zaprezentujemy publicznie po raz pierwszy kilka wydanych już przez YYG gier z iPhonów w wersji HTML5.

GameMaker HTML5 - zapisz się do bety!

Jak wiecie niedawno ruszyły zamknięte testy alpha programu SPICE, tymczasem YoYoGames właśnie zapowiedziało, że już we wrześniu ruszy beta - jest jednak haczyk, bowiem trzeba się do niej zapisać, nie będzie ona bezpośrednio dostępna na stronie.

SPICE to Game Maker zdolny eksportować gry do EXE oraz HTML5.

Rejestracja tutaj: yoyogames.com/gamemaker/html5/beta

Update: beta rusza we wrześniu.

ZTG 2011 - zdobądź budżet na swoją grę!

Zjazd Twórców Gier coraz bliżej (przypominam: 8 - 11 września), pojawia się więc coraz więcej atrakcji. Dwie z nich są szczególnie interesujące.
Pierwsza, to nagroda od firmy Nitro za przygotowanie koncepcji gry na iOS i Anroid w wysokości 2000 złotych.
Druga, to sfinansowanie gry w budżecie do 100000 złotych na PC, konsole i urządzenia mobilne dzięki firmie PlayWay.
Może warto spróbować? Na pewno warto przyjechać :)

Więcej informacji: ztg.na15.pl

5PICE 1.0 - GM dla HTML5 w wersji alpha

W dniu dzisiejszym ruszyły zamknięte alpha testy Game Makera zdolnego konwertować gry do HTML5, o nazwie kodowej 5PICE. Sam program niewiele odbiega wyglądem od normalnego GM8.1, pojawił się natomiast ekran powitalny - prawdopodobnie z wersji Studio. Na razie niezbyt wiele da sie na nim zrobić, bo są to tylko placeholdery, ale już teraz widać, że zajdą zmiany w tworzeniu projektów - będzie to wyglądało podobnie jak w dużych środowiskach, gdzie ustalamy nazwę i folder dla naszego programu w którym lądują potem pliki. Czyżby oznaczało to wsparcie dla gier z więcej niż jednym programistą i systemów kontroli wersji?

Od teraz room editor nie posiada już pasków przewijania, możemy teraz przemieszczać się po nim wciskając środkowy przycisk w myszkach lub spację i przeciągać kursorem. Dodatkowo pojawiła się minimapa która pokazuje nam cały room w pomniejszeniu.
YYG bierze się powoli za zmiany w GUI - jak widać system automatycznych aktualizacji zdaje egzamin, bo choć zmiany nie są rewolucyjne, to praktycznie raz na tydzień pokazuje się coś nowego.

W obszarze powiadomień z menu Updatera można też wybrać, czy aktualizacje GM mają być pobierane z kanału Stable (stabilne) czy Beta (najnowsze poprawki). Wersje beta stają się wersjami stable po kilku dniach (jeśli użytkownicy nie zgłaszają krytycznych błędów).

Pełna lista zmian: store.yoyogames.com/.../release-notes.html

Polskie znaki wróciły w GM8.1.108

W najnowszym update GM 8.1 oznaczonym numerkiem 108 w końcu można znów używać polskich znaków :)
Działa zarówno ich wyświetlanie w grze za pomocą draw_text(), podgląd we właściwościach czcionki (przypominam o ustawieniu zakresu 32 - 255), przy podmianie czcionki na sprite'a, a także w edytorze kodu.
Zwracam uwagę na dwie rzeczy - aby wczytywać tekst z plików, należy je zapisywać w kodowaniu UTF-8. To samo dotyczy też rozszerzeń DLL, co jednak ciekawe, pliki INI mogą być zapisane w kodowaniu ANSI a problemów z ogonkami nie będzie.
Podziękowania należą się Russellowi Kay z YYG, który wraz z moją drobną pomocą w końcu to naprawił.

Pełne info: store.yoyogames.com/.../release-notes.html

Cinders, Super Snake HD - tak się tworzy gry

Dziś nietypowo, dwa trailery - które moim zdaniem warto obejrzeć.
Pierwszy to trailer Cinders, gry którą dobrze znacie z forum - polecam obejrzeć nie tylko dla dobrej grafiki, ale dla świetnego systemu dialogów - wygląda zacnie i wcale nie jest skomplikowany - czasem wystarczy tylko dobra wizja:
youtube.com/watch?v=h0dQH_M5R-I

Druga gra to Super Snake HD, którą stworzył Mark Overmars. Tak, dokładnie ten Mark, który do stworzył GameMakera. Kolejny raz warto zwrócić uwagę, jak prosto można stworzyć naprawdę fajnie wyglądającą grę, oraz jak kilkoma pomysłami zamienić oklepaną już pozycję w całkiem nową produkcję:
youtube.com/watch?v=JIr8fx7Wtx0

Tak korzysta się z GameMakera ;)

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.4.1.152 • 2024.4.1.202
wydana  3 dni temu
LTS
2022.0.2.51 • 2022.0.2.49
wydana 221 dni temu
Beta
2024.600.0.560 • 2024.600.0.577
wydana  wczoraj
= IDE, = Runtime
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
gnysek (10:09, 21.05.24)
Ale z jakimi błędami...
I am Lord (09:52, 20.05.24)
o piszą o nas 😁
Chell (11:15, 17.05.24)
nareszcie będzie można zaimplementować padający śnieg w gierce
gnysek (18:33, 16.05.24)
JS zmierza do GM xD
I am Lord (16:29, 05.05.24)
Czaję
gnysek (13:38, 04.05.24)
Nie wbudowują tego przez warunki licencyjne. Ale kto wie, może jako prefab zobaczymy to już w kolejnym wydaniu, bo wtedy prefaby mają zostać dodane.
I am Lord (12:17, 03.05.24)
Aha to trzeba coś tam jeszcze kombinować tak
gnysek (18:05, 01.05.24)
Tak, w osobnym rozszerzeniu (na githubie YYG).
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?