Linki do ciekawych stron

Game Makera miało kupić Atari, nie YoYoGames

O tym, że Mark Overmars sprzedał Game Makera, wiemy. Ale, że miało być to Atari - wyszło dopiero teraz. Już prawie podpisano kontrakt, a tu nagle pojawił sie Sandy Duncan, pracujący wtedy w jednym z działów Xboxa w Europie i zaproponował ciekawszą wizję przyszłości Game Makera. Jak znam Atari, to projekt już dawno wylądowałby w śmietniku - więc trafiło nam się mniejsze zło, a ostatnie przebudzenie YYG jest nadzieją na przyszłość. A wy jak myślicie?

GM 8.1 - zmiany w edytorze plansz.

Chociaż data wydania GM 8.1 w jakiejkolwiek wersji wciąż owiana jest tajemnicą, znamy kilka szczegółów nt. edytora plansz:
- można przybliżać i oddalać widok w czasie edycji
- można ustawiać obiekty poza planszą
- gdy nie ma tła, oraz poza planszą używana będzie kratka taka sama jak w przypadku przeźroczystości w edytorze grafiki
- możliwość wybrania koloru siatki
- wybrać kolor wypełniania, gdy nie ma ustawionego koloru tła (efekt smużenia)

Do tego przebąkiwanie o nowym typie struct, zakładkach zamiast okien MDI do edycji zasobów, oraz małe rozszerzenia do struktur danych.

Szczecin GameShow 2011

W dniach 21 - 22 maja odbędzie się druga edycja Szczecin Games Show - imprezy na której GMCLAN i Gear-Studio miało własne stoisko ;)

Szczegóły tego co przygotujemy wkrótce, a o samej imprezie na bieżąco tutaj: gameshow.szczecin.pl

Game Maker w HTML5

Tym razem można uznać, iż YYG nas zaskoczyło - pracują bowiem nad eksporterem gier do HTML5 - co oznacza, że być może w niedługiej przyszłości w niektóre gry będzie można grać używając przeglądarki internetowej. Pomijając sam fakt, że gry via www wkroczą dzięki Game Makerowi na nowy poziom, to po raz pierwszy były by one również grywalne na Linuxie.

youtu.be/btc1YuUgqek

P.S. Zauważcie iż gra działa pod Internet Explorer 9

Kto by zliczył wszystkie gry YYG?

W ostatnim czasie YYG mocno skupiło się na wydawaniu gier na wszelakie urządzenia przenośne - i wydało ich tak dużo, że ja sam się już zgubiłem... na iPody itp. oraz Androidy ukazało się już 7 gier pod szyldem YYG, na PSP/PS3 jedna - razem 8 tytułów.
Programiści skupiają się obecnie na ulepszaniu konwerterów na wszystkie ze wspomnianych platform - może stąd właśnie obsuwa z obiecanym GM8.1, który miał wyjść miesiąc temu? Co parę dni Mike Dailly "ćwierka" na swoim twitterze o tym, że znów coś przyspieszyli w GM - pozostaje więc liczyć, że się tym podzielą dość szybko. Mnie już jednak to czekanie zaczyna nudzić...

Pierwsza gra z GM już na PSP/PS3

W z dzisiejszym update PlayStationStore zagościła pierwsza produkcja Game Makerowa na PSP - jest to GreenTechPLUS+ (gra która wygrała jeden z konkursów YYG). Grę można już pobierać ze sklepu oraz grać na PSP i PS3. Jej cena to 12 złotych (tak, polska cena).

Grafika: https://gmclan.org/upload/screens/news/greentechplus.jpg

Community Awards 2010 - wyniki

Panie i Panowie, niniejszym nagrody za rok 2010 za rzeczy "najlepsiejsze" przypadły:

Najlepszy przykład/silnik/artykuł:
Xenon Core - PsichiX

Najlepsza gra:
Turris - Uzjel

Najbardziej pomocny użytkownik:
Tymon

Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym życzymy pojawienia się na tej liście za rok!

Nowy artykuł

Niedawno ponownie przelałem ułamek swej całkowicie zbędnej wiedzy algorytmicznej na klawiaturę. W wyniku na GMClanie wylądował nowy artykuł prawiący o algorytmie wyszukiwania binarnego. Mam nadzieję, że przyda się chociaż części z was. Miłej lektury.

LINK

Community Awards 2010

W tym roku zaszły zmiany. Co prawda nie rozdamy nagród Tymony 2010, ale na ratunek przyszedł ANtY ze swoją inicjatywą obywatelską - Community Awards 2010. Do 20 stycznia możecie w wyznaczonych tematach zgłaszać swoich kandydatów do odpowiednio 3 tytułów: Użytkownik, Gra, Przykład/Silnik/Artykuł roku 2010.

Powodzenia!

forum.gmclan.org/index.php?showforum=51

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2023.8.2.108 • 2023.8.2.152
wydana 54 dni temu
LTS
2022.0.2.51 • 2022.0.2.49
wydana 48 dni temu
Beta
2023.1100.0.450 • 2023.1100.0.459
wydana  4 dni temu
= IDE, = Runtime
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
gnysek (11:49, 30.11.23)
@exp to masz 12zł zniżki na komercyjną ;)
gnysek (11:48, 30.11.23)
@Sutikku ja używam IDE na linuxie i daje radę. Trochę problemy z renderowaniem fontów (nie każdy monospace ładnie działa), ale poza tym ok.
exp (23:47, 29.11.23)
+ wydawanie gier niekomercyjnych jest teraz darmowe, a dosłownie parę tygodni temu musiałem zapłacić 12zł, żeby wydać grę na game jam, gnysek oddawaj :[
exp (23:47, 29.11.23)
e: nieważne, pomieszałem
exp (23:45, 29.11.23)
e: "za jednorazową płatnością dla gier komercyjnych i w subskrypcji dla osób eksportujących na konsole" skoro jest rozróżnienie, to przez to rozumiem, że trzeba mieć stale wykupioną subskrypcję, żeby legalnie się bogacić. sprzedaż na konsolach jest bardziej scentralizowana, więc pewnie łatwo jest im to kontrolować i np. zakup twojej gry nie będzie możliwy, jeśli nie masz aktywnej subskrypcji
Chell (12:09, 27.11.23)
też propsuję klarowność strony z cenami, tylko jedno pytanie zostaje - licencji enterprise potrzebujesz faktycznie tylko do WYDANIA gry? tzn możesz subnąć na miesiąc, wydać grę, anulować subksrypcję i się legalnie bogacić?
Chell (12:07, 27.11.23)
super :D unity zaorane
S
Sutikku (13:27, 24.11.23)
A czy poprawiło się coś w kwestii GMS2 na linuxie? Bo jak odpalałem bodajże z mono jakiś czas temu (rok, może dwa), to była masakra
Borek (20:18, 22.11.23)
Bardzo profesjonalnie wyjaśnione, brawo gnysek! :) Lepsza tabelka niż na oficjalnej stronie Yoyo :D
gnysek (00:24, 22.11.23)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Kiedy wyjdzie GameMaker (Studio) 3.0?