Linki do ciekawych stron

Zdarzyło wam się kiedyś w grze obracać view, lub robić zoom, manipulując szerokością/wysokością viewa, ale nie zmieniając jego pozycji wyjściowej na ekran? Pewnie mieliście problem z elementami interfejsu, jak np. energia, wynik, itp. które też się przybliżały i obracały.
Dzisiejszy przykład pokazuje jak to obejść, korzystając tylko z jednego viewa.

gmclan.org/index.php?plik=210

Komentarze (łącznie 3):
a
adam014 (Wto., 21 Lut. 12, 21:25)
#1

Mam to samo zrobione w KnockOucie ;) Przyda mi się tylko draw_set_portview ;)

taxi_driver (Pią., 24 Lut. 12, 18:48)
#2

Poniewaz ja jestem na etapie uczenia sie (w odroznieniu od pozostalych gm-clanowiczów) to dodam tylko ze obiekt korzystajacy z d3d_set_projection_ortho(x,y,w,h,angle) powinien byc umieszczony na najnizszej uzytej głębokosci:
"Make sure that the last thing you do is draw the overlay, that is, put the code in a separate object and give that object the lowest depth of all objects in the room."
gmc.yoyogames.com/index.php?showtopic=507045
Pewnie chodzi tutaj o specyfike rysowania przez GM od najwiekszej głębokości w kierunku coraz "płytszych"... ale to tylko moje przypuszczenia.
W kazdym razie d3d_set_projection_ortho(x,y,w,h,angle) mozna wykorzystywac do gier tak do 3d jak i 2d.
wiki.yoyogames.com/index.php/D3d_set_projection_ortho

HuderLord (Pią., 24 Lut. 12, 19:06)
#3

No to raczej oczywiste że HUD będziesz robił z niższym depthem by inne obiekty go nie przysłaniały.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 84 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 30 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 45 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
34 użytkownicy online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Alice, HappyOrange, Nitro Slav, Carl-bot, pABLO, Fox, GibkiKaktus, Wielki Druid, Kuzyn, GMRussell, Tidżi, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, r..., s..., Murrri, firemark, Sporek, Dyno, szmalu, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Danieo, bagno, Arrekin, Mtax, l..., Cebul, Borek, h..., Nero
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?