Na naszym YouTubie pojawił się kolejny film zdradzający sekrety timelinów (osi czasu). Tym razem już na polskiej wersji językowej programu. Bardzo nam zależy na waszych subach i komentarzach (dla zasięgu i dla feedbacku). Piszcie proszę jakiego rodzaju treści chcielibyście widzieć na kanale.
Linki do ciekawych stron
GameMaker 2022.3 oficjalnie po polsku!
Stało się! Po 20 latach, polska społeczność doczekała się polskiej wersji językowej programu GameMaker. Tak, dobrze czytacie, nie GameMaker Studio 2, bowiem od dzisiaj program który wydają Opera i YoYoGames wraca do starej nazwy i będzie nazywał się GameMaker.
Poza polską wersją (którą bez restartu można zmienić na angielską w ustawieniach), w wersji 2022.3 GameMakera, znalazło się:
- zmiana nazwy GML na GML Code
- zmiana nazwy Drag and Drop na GML Visual
- zmiana opcji wyboru obu - teraz pytanie będzie przy tworzeniu pierwszego skryptu
- odtwarzanie wideo na wszystkich platformach
- nowe filtry
- inspektor dla ścieżek i krzywych (a więc coraz bliżej nowego układu okien edycji zasobów)
- Linux otrzymał wsparcie dla Steamdeck oraz eksport gier do formatu .AppImage, ułatwiający instalację na różnych distro
- kompilacja YYC dla GXC (WASM + Emscripten)
Ufff. Gruby update, a kolejny, 2022.4 już 28 kwietnia. Na razie nie wiadomo, co się w nim znajdzie, ale spodziewać się można nowego podpowiadania składni - Feather, inspektora dźwięków, czy Particle Editora.
Więcej informacji o zmianach w nowej wersji:
- yoyogames.com/en/blog/release-2022-3
- gms.yoyogames.com/ReleaseNotes.html
- gms.yoyogames.com/release-notes-runtime.html
Więcej informacji o zmianach nadchodzących zmianach:
- yoyogames.com/en/roadmap
Nowy film na naszym kanale
Cześć, odgrzebujemy nasz kanał YouTubowy. Właśnie wylądował na nim najnowszy tutorial, który pokazuje jak ciekawie można korzystać z funkcji sinus.
Przy okazji zachęcamy do subskrypcji kanału - potrzebujemy więcej subów, aby uruchomić tam bardziej społecznościowe opcje. Na koniec zachęcam również do dołączenia do naszej społeczności na [URL=discord.gg/yTXpJTCWXR]Discordzie[/URL]. Nie da się ukryć, że to właśnie tam teraz GMClan "żyje". Dla [URL=patronite.pl/GMCLAN]Patronów[/URL], Boosterów serwera i Filarów społeczności jest dedykowany SUPER TAJNY KANAŁ, na którym na przykład pokazujemy nad czym pracujemy i konsultujemy przyszłe zmiany w serwisie. Zapraszamy!
A, no i tutaj film:
Drag and Drop staje się GameMakerLanguage Visual
Na tydzień przed stabilnym wydaniem GMS2 2022.3, YYG zaskakuje dość sporą zmianą.
Znane od dawna "klocki", zmieniają nazwę z Drag and Drop na GameMakerLanguage Visual (GML Visual, GMLV). Poza samą zmianą nazwy następuje też zmiana wyboru trybu w projektach.
O teraz, gdy stworzymy event lub skrypt, program zapyta nas, czy chcemy korzystać z pełnego edytora, czy z GMLV (z opcją podglądu wygenerowanego kodu). Co ważne YYG wyjątkowo wyczuło, że taki popup będzie bardziej niż wkurzający, więc dało dwie nowe opcje - ustawienia na stałe wybranej wersji dla projektu (Project Options > Main), oraz globalnie dla całej naszej instalacji GMS (ustawienie projektowe nadpisuje ustawienie gmowe).
Humble Bundle dla Ukrainy
Humble Bundle połączyło siły z twórcami gier, wydawcami książek i twórcami oprogramowania na całym świecie. Stworzyli pakiet, z którego przychód w 100% przekazany będzie na humanitarne akcje pomocy na Ukrainie.
Pakiet zawiera ponad 120 pozycji o wartości ponad 2500 USD, a w tym:
- GameMaker Studio 2 Creator (12 miesięcy), Music Maker EDM Edition, RPG Maker VX
- Back 4 Blood, Satisfactory, Metro Exodus i Fable Anniversary
- Książki Pathfinder, Starfinder i Warhammer Fantasy Roleplay
Haczyk polega na tym, że aby otrzymać wszystkie rzeczy z pakietu trzeba wydać 36.39 Euro. Warto?
[URL=humblebundle.com/stand-with-ukraine-bundle]Link do Humble Bundle[/URL]
GMS 2022.3 z polskim tłumaczeniem!
Doczekaliśmy się. W 20 roku istnienia GMCLANu, YoYoGames w wersji beta GMS 2 2022.3 udostępniło spolszczoną wersję GameMakerStudio 2.0.
Wersję z tłumaczeniem można pobrać tutaj: gms.yoyogames.com/ReleaseNotes-NuBeta.html
Jeśli tłumaczenie wam nie pasuje i wolicie standardową angielską wersję, można zmienić ją w preferencjach bez restartowania programu.
To jak, gotowi tworzyć "duszki" oraz obiekty które są "stałe" ?
Aktualne ceny licencji GameMaker Studio 2
W ostatnich miesiącach nie tylko GMS2 przeszedł na model subskrypcji (ale jeśli mieliście już jakąś licencję, to zachowuje ona ważność nawet jak na jakiś czas "nakryjecie" ją subskrypcją), ale i kilka razy zmieniał ceny, dostosowując je do naszego rynku. Przypomnę więc obecny koszt subskrypcji GMS2:
- Free: za darmo. Eksport na Opera GX
- Creator: 12zł m-c / 100zł rok. Eksport na Opera GX, Windows, Mac, Ubuntu
- Indie: 24zł m-c / 249zł rok. Eksport na Opera GX, Windows, Mac, Ubuntu, Android, iOS, HTML 5, UWP (w tym Xbox One/Series)
- Enterprise: 290zł m-c / 2900zł rok. Eksport Indie + PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Nintendo Switch.
Co ważne, za GMa można obecnie płacić w złotówkach.
Przypominam też, że każdemu kto kiedykolwiek kupił licencję na GMS2, przysługuje za każdą z nich darmowe 12 miesięcy licencji Indie (bez utraty obecnej licencji). Trzeba jednak pamiętać wycofać ją przed upływem 12 miesięcy, żeby za ten 13 nie zapłacić (z drugiej strony 24zł to nie tak dużo, jeśli się zagapicie). Potem wciąż można korzystać z poprzedniej wiecznej licencji, tak długo, aż nie pojawi się GMS3 (potem nie będzie już aktualizacji dla API, ale niektóre platformy mogą działać bez problemu jeszcze parę lat).
yoyogames.com/pl-PL/get
GMS 2022.2 wydany
Koniec miesiąca już za kilka dni, YYG wydało dziś więc stabilną wersje GMS 2 z wszystkim tym, co udało się ukończyć przez ostatnie 4 tygodnie. Niestety, na wydanie nie załapała się obsługa wideo i pozostała ona nadal w wersji beta programu.
Nowości w wersji 2022.2:
- domyślne włącznie eksportu x64 zamiast x86 (32-bit) dla platform które to obsługują
- tekst w sekwencjach - pozwala na korzystanie z dodanego przez nas fontu i animację dowolnego tekstu, tak jakby był grafiką
- kolory CSS - w końcu zamiast pisać kolory w starym formacie Delphi czyli odwróconej kolejności niebieski-zielony-czerwony (BGR), można podawać kolory w kodzie także w normalnym ludzkim formacie #RRGGBB .
- możliwość wyłączenia opcji "copy on write" dla tablic - YYG doszło do wniosku, że większość osób przekazując tablicę do skryptów i zmieniając wartość, nie chce uzyskać kopii tablicy (jak było to do tej pory - kopia przy zapisie), ale chce zmienić oryginalną zawartość. Domyślnie nowe projekty nie będą więc już wymagać składni arr[@ index] aby zmienić wartość przekazanej do skryptu tablicy. Opcję tę można (podobnie jak stare kolizje) włączyć w opcjach projektu (jako platformę Main), domyślnie jest też włączona dla starych projektów, aby się nie rozsypały.
- wywalenie funkcji Steam z pliku wykonywalnego. YYG stara się odchudzić kod i funkcje steam są teraz osobnym rozszerzeniem do pobrania za darmo z marketplace. Wcześniej to samo spotkało systemy in-app purchase, facebooka, google play, admob itp.
- zmieniono działanie tłumaczeń w IDE, a w efekcie tych zmian już niedługo w programie pojawi się polska wersja językowa interfejsu
gms.yoyogames.com/ReleaseNotes.html
Kolejny konkurs YYG, z ciekawą nagrodą dodatkową
Już 4 marca startuje nowy gamejam YoYoGames i Opery, #NoticeMe, w którym do zgarnięcia są nagrody o puli 33.000$ (130.000zł).
Poza tym, że pierwsze 5 miejsc dostanie kasę, są jeszcze dodatkowe nagrody:
- 10 najlepszych gier trafi na maszyny Arcade które zostaną ustawione w różnych zakątkach świata
- Dwie gry z najładniejszą okładką dostaną po 1.000$, nawet jeśli sama gra będzie słaba
- 7000$ zostanie rozdane wśród osób, które w swoich grach spełnią wszystkie bonusowe modyfikatory/ograniczenia/wymagania do ujawnionego 4 marca tematu
- 5 najlepszych gier PewDiePie zaprezentuje na swoim kanale YouTube.
Więcej info: forum.yoyogames.com/index.php?threads/noticeme-game-jam-sign-up-now.93618
Obsługa wideo w becie GMS 2 2022.2
YYG znów zaskakuje, gdyż opublikowało z jednodniowym opóźnieniem betę funkcjonalności, których spodziewaliśmy się za 2-3 miesiące.
Mowa tutaj o odtwarzaniu wideo MP4 oraz tekście w sekwencjach. Do tego po zmianach w roadmapie zapowiedziano, że w marcu lub kwietniu [color=red]ma szansę pojawić się polskie tłumaczenie IDE GMS![/color] (jest następną niewydaną pozycją na [url=yoyogames.com/en/roadmap]roadmapie[/url]).
Niestety, z racji, że to beta, odtwarzanie filmów jest możliwe tylko na Ubuntu, iOS i Androidzie - ale kolejne system dołączą zapewne jeszcze w tym miesiącu.
Na razie brak pełnej dokumentacji, ale YYG podało wstępną listę nowych funkcji (założenie jest takie, ze można odtwarzać jedno wideo na raz):
video_open(sciezka), video_draw(), video_close(), video_set_volume(value_0_to_1)
Przy czym najciekawsze jest video_draw(), które zwraca 3-elementową tablicę, gdzie:
[0] - tryb odtwarzania: 0 - odtwarzanie, -1 to błąd, a -2 to zakończenie odtwarzania
[1] - surface czarno/białe
[2] - surface kolorowe
Po wczytaniu filmu wystarczy więc dać w draw:
kodvar videoData = video_draw();
if (videoData[0] == 0) { draw_surface(videoData[2],0,0); }I film się wyświetli.
[color=red]Uwaga![/color]
Ta wersja beta z pewnych względów aktualizuje ID wersji zasobów do nowszej i po otworzeniu w niej projektów, przestaną one poprawnie otwierać się w wersji stabilnej < 2022.2. Warto więc testować nowe funkcje na kopii projektu, gdyż obecna beta ma jeszcze sporo błędów związanych z nowymi funkcjonalnościami i może to być jedna z bardziej niestabilnych bet od paru miesięcy. Z drugiej strony - kolejne wydania trafią do nas w kolejne wtorki i czwartki, więc sytuacja powinna się szybko wyklarować.
Beta do pobrania z gms.yoyogames.com/release-notes-runtime-NuBeta.html .
Najnowsze wersje GameMakera:
wydana 75 dni temu
wydana 3 dni temu
wydana 9 dni temu