Linki do ciekawych stron

Competition 06

Szósty już konkurs YoYoGames wystartował!

Tematem aktualnej edycji są odkrycia.
Można stworzyć grę w której przemierzamy oceany, kosmos, miasta, wszystko, co można odkrywać. Ludzi, starożytną wiedzę, cokolwiek. Można zbierać czaszki zabitych przeciwników. Można zmuszać gracza do odkrywania bezpiecznych dróg przejścia przez niebezpieczne miejsca. Można odkrywać, kto jest dobry, a kto zły, a nawet poszukiwać sensu życia - wszystko zależy tylko od inwencji autora.

Do wygrania jak zawsze - 1000 za pierwsze, 500 za drugie i 250 dolarów za trzecie miejsce.

Ostatnim terminem zgłaszania gier jest 31 sierpnia.

Przeczytaj dalszą część »

Wyniki Compentition 05

Znamy już zwycięzców aktualnego, piątego już konkursu na najlepszą grę stworzoną w Game Makerze!

Przypomnę, że tegoroczna edycja dotyczyła gry na urządzenie przenośne - miała ona być obsługiwana jedynie strzałkami i jednym klawiszem funkcyjnym, a jej rozdzielczość nie mogła przekroczyć 480x272px.

Organizator, YoYoGames, spośród ponad 500 gier wyłonił trzy, których autorzy wygrali kolejno 1000, 500 i 250 dolarów.

Oto lista zwycięskich gier:

1. miejsce (1000): They Need To Be Fed
2. miejsce (500): Ninjammin Beat-jitsu
3. miejsce (250): Nimbus Sky Princess

Przeczytaj dalszą część »

Instant Play dla Chrome

YoYoGames udostępniło dzisiaj wtyczkę Instant Play dla przeglądarki Google Chrome. Jest to trzecia, po Internet Explorerze i Firefoxie przeglądarka pozwalająca na grę w produkcje ze strony yoyogames bezpośrednio z przeglądarki bez ściągania gier na dysk.
Odświeżony został też blog yoyogames - nowi pracownicy w firmie zaczęli działać i oby tak pozostało, a może doczekamy się w końcu jakiejś rewolucji w temacie GM.

Gry z GM zadziałają także na PS3

Nowy, wysoko postawiony pracownik YYG Mike Dailly (szef działu rozwoju), zdradził na swoim blogu pewną ciekawostkę - gry tworzone w GM i konwertowane na PSP będą mogły trafić do serii Minis, co oznacza, że będzie w nie można grać zarówno na konsoli PSP jak i PS3. Prostota obsługi GM może spowodować wysyp gier na wspomniane konsole, tworząc przy tym sporą konkurencję dla przenośnych platform Apple.

GM4MAC 7.5 Release Candidate 1

Ukazał się kandydat do wydania Game Makera 7.5 na komputery Apple, dostępny jest na stronie gm4mac.yoyogames.com.

Zostaliśmy również poinformowani, iż wyniki zawodów #5, oraz temat zawodów #6 zostaną podane pod koniec kwietnia.

Tragedia pod Smoleńskiem

Przychodzą takie dni w życiu naszej ojczyzny, kiedy odnosi ona szczególne rany. 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, wraz z małżonką, przedstawicielami sejmu i senatu wszystkich partii, dowódcami wojsk, księżmi różnych wyznań, przedstawicielami rodzin katyńskich, pracownikami kancelarii prezydenta, pracownikami BOR, załogą samolotu i osobami towarzyszącymi. W tych trudnych chwilach razem z całą ojczyzną odkładamy nasze codzienne obowiązki na bok i łączymy się w żałobie, bez względu na sympatię i poglądy polityczne.

Razem z nami w bólu łączy się też Sandy Duncan, przesyłając nam najszczersze kondolencje w imieniu swoim i całego YoYoGames.

Nowe przykłady

Do zasobów trafił zaprezentowany niedawno na forum przykład efektu niewidzialności, którego autorem jest Dacus. Oraz ten sam przykład posiadający nieco większą wydajność który stworzył Dawidds. Świetny przykład na to, jak jedną rzecz można rozwiązać na kilka sposobów. Zapraszam do pobierania.

Przykład efektu Cloak - Dacus
Przykład efektu Cloak - Dawidds

Regulamin przeredagowany!

Polecam zapoznać się z nową treścią, gdyż część zasad została zmieniona:
forum.gmclan.org/index.php?showtopic=3332&view=findpost&p=40138

Przede wszystkim dokonaliśmy liberalizację niektórych zasad (dotyczących m.in. popełnianych błędów ortograficznych, multikont, postów z obrazkami itd.), gdzie to moderator będzie miał większe prawo uznać co kwalifikuje się na warna, a co nie. Ma to na celu lepsze dopasowanie kary do określonej sytuacji.

CryEngine 3 za darmo!

Zgadza się, przyszła pora także na Crytek, aby udostępnić swój silnik (CryEngine3) za darmo, jednak są też i wady tego kroku... mianowicie silnik za darmo mogą otrzymać jedynie pracownicy uczelni dla swoich studentów, a samo użytkowanie silnika ma mieć charakter wyłącznie edukacyjny, nie komercyjny, czyli zwyczajnie "do zabawy" dla napalonych studentów :D
Więcej informacji: mycryengine.com/index.php?conid=42

Poza informacjami o Game Makerze na PSP (poprzedni news) Sandy Duncan przedstawił też nowego szefa technicznego YYG. Został nim Russell Kay, który pracował przy takich grach jak Lemmingi, GTA, Myst, Formula1, Medal of Honor czy Harry Potter.

Najważniejszą informacją jest jednak to, że teraz to Russell będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój Game Makera, a Mark Overmars skupi się na swojej pracy na uczelni w Utrecht (nie mniej wciąż jego zdanie będzie się w YYG liczyło).

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2023.8.1.102 • 2023.8.1.148
wydana 14 dni temu
LTS
2022.0.1.31 • 2022.0.1.30
wydana 169 dni temu
Beta
2023.800.0.406 • 2023.800.0.429
wydana 30 dni temu
= IDE, = Runtime
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
17 użytkowników online na discordzie:
ACCESS_ViOLATiON, MKP, Carl-bot, PolTomski, DungeonFairy, SuperEnduro, TobiasM (Morgo), fervi, Alkapivo, Moldis, LadyLush, Adriann, bagno, Tidżi, Dyno, SzymonKe, moeglich
Shoutbox
gnysek (14:59, 28.09.23)
Poszedł dziś update strony :)
Adriann (21:06, 14.08.23)
Jest..hoho:D
Adriann (21:04, 14.08.23)
Nie znam tego, poszukam. Nie mówisz mam nadzieję o tej podmiance wewnątrz skryptu?
gnysek (10:38, 14.08.23)
Przecież jest: Search & Replace. Do tego nazwy skryptów i zasobów akurat Feather podmienia praktycznie bez problemów.
Adriann (14:39, 12.08.23)
Przydałaby się opcja do globalnej zmiany nazwy zmiennejobiektu we wszystkich skryptach i obiektach :D Tak to jest dość ciężko zabrać się za sprzątanie
SimianVirus7 (10:39, 12.08.23)
To nie burdel, to nieład artystyczny
exp (00:35, 12.08.23)
Feather nie zrozumiał, że burdel jest elementarną częścią mojego projektu
exp (00:34, 12.08.23)
Miałem to samo, nie tyle otworzyłem stary projekt, co w końcu ściągnąłem aktualizację (bo olewałem ten komunikat od chyba półtora roku)
gnysek (23:48, 10.08.23)
Kolizje tilesetowe rządzą!
gnysek (20:01, 26.07.23)
zobaczycie nowy edytor kodu, powinen wskoczyć do bety w sierpniu...
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Kiedy wyjdzie GameMaker (Studio) 3.0?