Ten artykuł został stworzony dla starszych wersji GameMakera i może nie być aktualny.

Z klocków na kod

Sobota, 11 Września 2004, 21:37
Czas czytania 11 minut, 45 sekund
Zgodne z GM: gm5 gm6 gm7 gm8
Artykuł zawierający opisy podstawowych klocków, dzięki któremu będzie nam łatwiej przejść z klocków na GML
Ten artykuł posiada kilka stron.

Zakładka Main2

Ramka Timing
Set an alarm clock - alarm[0]=liczbastepów // w nawiasie kwadratowym jest numer alarmu który chcemy uruchomić

Sleep for a while (z redraw) - screen_redraw();
sleep(1000);
// w wartości sleep mamy ilość milisekund (1000 milisekund = 1 sekunda)

Sleep for a while (bez redraw) - sleep(1000); // liczba w sleep oznacza to samo co powyżej

Set a timeline - timeline_index=nazwatimeline
timeline_position=0
// druga wartość oznacza pozycję timelina

Set a timeline position - timeline_position=0 // w przypadku relative dajemy timeline_position+ przed liczbą

Ramka Info
Display a message - show_message("treść message");

Show the game info - show_info();

Ramka Game
Restart the game - game_restart();

End the game - game_end();

Save the game - game_save("nazwapliku")

Load the game - game_load("nazwapliku")

Z klocków na kod
Komentarze (łącznie 11):
l
~lion (Sob., 11 Wrz. 04, 21:48)
#1

Nie lepiej najpierw go skończyć, a potem dodawać?:]

Marmot (Sob., 11 Wrz. 04, 22:00)
#2

Chciałem żeby beginnerzy już mieli :) . Pozatym codzienne dodawanie nowego to dobre na naukę. Stopniowa nauka jest najlepsza.

A
Sadam (Sob., 11 Wrz. 04, 22:02)
#3

Marmot się wycwanił - Będzie codziennie dodawał po kilka definicji i że niby daje codziennie upy :D

Marmot (Sob., 11 Wrz. 04, 22:05)
#4

Jutro postaram się dać przynajmniej cały Move i fragment następnego, bo dzisiaj chciałem napisać część tego arta jako zapowiedź, a narazie jestem troszkę... śpiący :)

A
Anaconda (Nie., 12 Wrz. 04, 11:19)
#5

Hehe Marmot, ukradłeś mi pomysł na tutka :P

Marmot (Nie., 12 Wrz. 04, 11:38)
#6

:P

Marmot (Nie., 12 Wrz. 04, 17:16)
#7

Poprawiłem arta bo ten execute script troszkę zadługi był :)

l
lion (śro., 15 Wrz. 04, 17:46)
#8

Wescie napiszcie cos troche bardziej potrzebniejszego, bo po co beginerom kod jak maja gotowe klocki :] a zreszta sie tutaj nie wysililes, uzyc action decodera to nie problem

Marmot (Wto., 11 Paź. 05, 23:32)
#9

Wiecie co? Dopiero teraz zauważyłem, że to jest najdłuższy art na GMCLAN XD .

B
Belar (Sob., 27 Maj. 06, 14:11)
#10

Napisane zbyt skomplikowanie wg mnie =/ Jetsem początkujący i chcialbym się nauczyca tu... zonk

P
Patrysław (Beaver Interactive) (Nie., 28 Maj. 06, 11:08)
#11

W 'Download->Game Maker->Narzędzia' masz Action Decodera, a w 'Artykuły->Game Maker' znajduje się FAQ. Poza tym przeczesz tutoriale i przykłady. Możesz też pytać się na forum.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 79 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 25 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 40 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
15 użytkowników online na discordzie:
🧁Cupcake🧁, Carl-bot, pABLO, GibkiKaktus, GMRussell, Tidżi, 𝕯𝖎𝖆𝖓𝖆, r..., Threef, RogerDodg3r, Murrri, Dyno, szmalu, bagno, l...
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?