Przycinanie do prostokątnego obszaru

środa, 04 Września 2024, 12:54
Czas czytania 1 minuta, 19 sekund
Zgodne z GM: gms2
GM 2024.8+ pozwala na łatwe "przycięcie" rysowania do wybranego obszaru.
Wraz z GM 2024.8 pojawiła się opcja ograniczania obszaru rysowania za pomocą funkcji gpu_set_scissor(x, y, w, h).
Dzięki funkcji gpu_get_scissor, łatwo możemy z kolei zapamiętać obecne ustawienie, co pomaga przywrócić je po zakończeniu rysowania "przyciętej" strefy.

Typowe użycie, polega na zapamiętaniu obecnych ustawień, przycięciu obszaru, narysowaniu tego czego potrzebujemy a następnie na zresetowaniu ustawień.

Kod w tej sytuacji wygląda więc tak:
kodvar _s = gpu_get_scissor();
gpu_set_scissor(50, 50, 50, 50);
// rysujemy
gpu_set_scissor(_s);

Uwaga!
W runtime 2024.8.0.2016 jest bug, który - mimo założenia, że gpu_set_scissor może przyjąć jako argument zarówno jeden struct z parametrami {x,y,w,h} jak i 4 osobne argumenty x,y,w,h - sprawia, że działa tylko ten drugi sposób. W tej sytuacji wystarczy gpu_set_scissor(_s); zamienić na
gpu_set_scissor(_s.x, _s.y, _s.w, _s.h);

Praktyczne użycie:
kodvar _s = gpu_get_scissor();
gpu_set_scissor(50, 50, 100, 50);
// rysujemy
draw_sprite_tiled(pattern_83, 0, mouse_x, mouse_y);
draw_set_color(c_red);
draw_text(45, 45, "Testowy napis");
gpu_set_scissor(_s);

Dzięki czemu, to co normalnie wyglądałoby tak:

Grafika: /upload/ajax/20240904_67960cf1e5097e2970203d575edd96b5.png

Zostanie przycięte tak:

Grafika: /upload/ajax/20240904_748a7a1d9bb30274d79ce02302eb1411.png

Ta technika może być przydatna do rysowania interfejsów, okien dialogowych, czy np. mapy w grze.
Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 72 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 18 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 33 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
48 użytkowników online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Grela, Nikas, Alice, HappyOrange, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, p..., GibkiKaktus, Wielki Druid, b..., Destiny, GMRussell, fervi, Radek Ignatów, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., RogerDodg3r, s..., Moldis, Murrri, MIXZZZ, Jarkozpl, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, sgames, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Skovv, Arrekin, Tidżi, 21Lancz, Mtax, g..., Voytec, GreenClover, l..., Cebul, Borek, Add92, Krzysiek1250, h..., Shockah, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?