O błędach i ich przyczynach
Error Messages
W większości przypadków, okno z informacją o błędzie wskaże nam miejsce gdzie takowy wystąpił - przez co nie powinniśmy mieć problemów z wyszukaniem problemu.
1 - Numer akcji, w której wystąpił błąd ( "1" to ta na samej górze eventu ).
2 - Event ( wydarzenie ), w jakim wystąpił błąd. W tym wypadku jest to step.
3 - Informacja, w jakim obiekcie wystąpił błąd ( w tym wypadku object0 ).
4 - Linia w jakiej wykryto błąd. W tym wypadku jest to pierwsza linia kodu. Używając wbudowanego edytora, można bez problemu "skoczyć" do szukanej linii używając "Go to a particular line".
5 - Część kodu, w którym wykryto błąd.
6 - Opis błędu. W tym wypadku nieznana zmienna.
7 - Przerywamy działanie gry.
8 - Ignorujemy napotkany błąd - nie zawsze jest to jednak skuteczne.
9 - Kopiujemy cały raport do schowka.
10 - Czyścimy okno błędu.
Rodzaje Błędów
Każdemu, nawet najlepszemu mistrzowi nie raz wyskoczą różnego rodzaju błędy. W większości będą to problemy łatwe do naprawienia, drobne przeoczenia. Zdąża się też jednak i takie, nad którymi będziemy siedzieć i głowić się jak go rozwiązać.
Błąd: Unknown variable <nazwa>.
Tłumaczenie: Nieznana zmienna <nazwa>.
Opis: Musimy pamiętać, że przed jakąkolwiek operacją z użyciem zmiennej, musimy ją uprzednio zadeklarować. Zazwyczaj robimy to w create, lecz nie jest to konieczne. Zasada jest taka, że przed użyciem zmiennej musimy ją zadeklarować, nadać jakąś początkową wartość. Robimy to w taki sposób: nazwa = dowolna_wartość. Innym rozwiązaniem problemu jest zaznaczenie w ustawieniach Game Makera opcji "Treat uninitialized variables as value 0". Znajdziemy ją w Global Game Settings > Errors.
Możliwość zignorowania: Istnieje. Ale w tym wypadku ignorowanie błędu jest bez sensu - gdyż błąd będzie się wyświetlał tak długo, dopóki zmienna nie zostanie wykryta. Może to nastąpić po jakimś czasie, gdy mamy ustawiony np. alarm, gdzie została zadeklarowana zmienna.
Błąd: Division by 0.
Tłumaczenie: Dzielenie przez zero.
Opis: W jakieś operacji matematycznej, chcemy podzielić dowolną liczbę przez zero. W programowaniu nie jest to dopuszczalne. Pozostaje nam tylko zmiana dzielnika liczby.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Błąd: Unknown variable "nazwa" or array index out of bounds.
Tłumaczenie: Nieznana zmienna "nazwa", lub indeks tablicy poza jej granicami.
Opis: Tworząc tablice, ustalamy również jej granice. Możemy ją powiększać, dopisując kolejne wartości, ale nie możemy bezpośrednio odwoływać się do indeksu poza jej granicami. Przykładowo : Tablica o nazwie "array" ma rozmiar 8, więc nie możemy odwołać się do indeksu 9 : zmienna = array[9]. - przed wykonaniem tej operacji musi być dopisana tam jakaś wartość np. array[9] = 5. Aby powiększyć tablicę.
Możliwość zignorowania: Istnieje. Po zignorowaniu, Game Maker nie wykona po prostu obliczeń.
Błąd: Negative array index.
Tłumaczenie: Negatywny indeks tablicy.
Opis: Tablica nie może mieć ujemnego indeksu - przeszukaj kod. Często zdarza się w przypadku, gdy jakaś zmienna posiada wartość ujemną, a my próbujemy za jej pomocą odwołać się do jakiegoś indeksu tablicy ( tablica[zmienna] ).
Możliwość zignorowania: Istnieje. Po zignorowaniu, Game Maker nie wykona obliczeń.
Błąd: Error defining an external function.
Tłumaczenie: Błąd w definiowaniu zewnętrznej funkcji.
Opis: Błąd ten głownie występuje, gdy korzystamy z funkcji biblioteki dll, a nie umieściliśmy jej w tym samym folderze co gra. Większość bibliotek posiada również tzw. Funkcję inicjalizującą, którą musi być wykonana przed używaniem reszty funkcji. Możliwe, że o niej zapomniałeś. Błąd może występować również w innych wypadkach - ale jak nie jesteśmy twórcą danego dll'a nic więcej nie możemy zrobić.
Możliwość zignorowania: Istnieje. Tak jak w wypadku "Unknown variable <nazwa>", Game Maker nie będzie dawał nam spokoju póki problem nie będzie rozwiązany. Krótko mówiąc "Ignore" nic nam nie da.
Błąd: Wrong number of arguments to function or script.
Tłumaczenie: Zła liczba argumentów w funkcji bądź skrypcie.
Opis: Do większości funkcji możemy wpisać tylko określoną liczbę argumentów, niezbędną do wykonania obliczeń. Jeśli jest ona nieprawidłowa - zostaniemy o tym poinformowani.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Błąd: Cannot compare arguments.
Tłumaczenie: Nie można porównać argumentów.
Opis: Pamiętajmy, że porównywać można ze sobą zmienne tylko tego samego typu. W GML istnieją dwa typy : real ( liczby rzeczywiste ) oraz string ( ciąg znaków ), jeśli zmienna "a" będzie liczbą, a zmienna "b" ciągiem znaków, kod: if a == b { game_end(); } będzie nieprawidłowy.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Błąd: Unexpected symbol in expression.
Tłumaczenie: Niepożądany symbol w wyrażeniu.
Opis: Przyczyną ich występowania może być pomyłka bądź też niewystarczająca wiedza GML. Możliwości jest bardzo wiele więc nie będę ich wszystkich wymieniał. Unikniemy ich - jeśli dobrze poznamy składnie oraz zasady panujące w tym języku. Symbole takie jak !, ^, ^^, & itd. Używamy w konkretnych sytuacjach - nie możemy natomiast stawiać ich wszędzie gdzie nam się podoba. Odsyłam do kursów GML.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Błąd: Wrong type of arguments to <symbol>.
Tłumaczenie: Złe typy argumentów dla <symbolu>.
Opis: Przy operacjach takich dodawanie (+), odejmowanie ( - ), dzielenie (/), mnożenie ( * ), dzielenie całkowite ( div ) oraz reszta z dzielenia (mod ) - używać możemy tylko liczb rzeczywistych ( tzn. po lewej i po prawej stronie tego symbolu muszą znaleźć się zmienne typu real. Oprócz tego znakiem "+" możemy łączyć ciągi znaków.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Błąd: Symbol <symbol> expected.
Tłumaczenie: Wymagany symbol <symbol>.
Opis: Pojawia się, kiedy zapomnieliśmy dopisać jakiegoś znaku np. zamknąć nawiasu podczas pisania funkcji, Zamknąć blok klamrą.
Możliwość zignorowania: Nie istnieje.
Może też się zdarzyć, że twój kod będzie poprawnie napisany - a gra będzie się ciągle wyłączać. Powodem tego mogą być zbyt obciążające obliczenia bądź funkcje, z którymi Game Maker nie może sobie poradzić. Przykładem może być funkcja draw_getpixel(), którą należy stosować z umiarem.
Kontrola nad błędami
Istnieje kilka opcji, które mogą pomóc nam w kontrolowaniu błędów. Znajdziemy je wchodząc do "Global Game Settings" w zakładce "Errors".
1 - Jeśli to odznaczymy, nie będą wyświetlane okienka z błędami. Jeśli błąd nie może być zignorowany - gra zostaje wyłączona.
2 - Po zaznaczeniu, każdy błąd zostanie zapisany do pliku game_errors.log.
3 - Po wystąpieniu jakiegokolwiek błędu , Game Maker przerywa działanie gry.
4 - Wszystkim nieznanym zmiennym, które wystąpiły w kodzie - zostaje przypisana wartość 0 ( patrz tabelka - Unknown variable "nazwa" ).
[URL=upload/gm/O_bledach_i_ich_przyczynach.pdf]Wersja PDF[/URL]