Ten artykuł został stworzony dla starszych wersji GameMakera i może nie być aktualny.

Kurs GM 5.0

Niedziela, 13 Czerwca 2004, 13:23
Czas czytania 4 minuty, 38 sekund
Zgodne z GM: gm5
Praktyczny kurs robienia gier.
1. ZAPOZNANIE

    Przede wszystkim, musimy wiedzieć jaką grę chcemy zrobić, w tym kursie zakładamy, że będzie to prosta gra, celem której będzie zapoznanie czytelnika z programem. Po uruchomieniu programu Game Maker 5.0, widzimy po lewej stronie " drzewko ", w którym znajdują się :

Sprites - są grafiką dla naszych obiektów ( sprite'y możemy tworzyć o różnych wymiarach ).
Sounds - tutaj umieszczamy dźwięki, które chcemy wykorzystać w naszej grze.
Backgrounds - podobnie jak sprite'y, z tym, że nie wykorzystujemy ich do obiektów, a do naszych plansz, są to tła ( podkłady, np. gwiazdy, w przypadku strzelaniny kosmicznej ).
Paths - bardzo ciekawa możliwość programu GM 5.0, umożliwia narysowanie dowolnego kształtu ścieżki, którą później podporządkowujemy do danego obiektu, ten zaś będzie mógł poruszać się zgodnie z jej kształtem.
Scripts - piszemy własne skrypty, można powiedzieć funkcje, albo kawałki kodu, do których później możemy się odwołać.
Data Files - tutaj możemy umieszczać pliki, które później możemy wykorzystać w grze, np. czcionki niestandardowe.
Time Lines - wspaniała możliwość programu, idealna do gier, w których musimy grać na czas. Ustawiamy danym momencie przebiegu gry akcję, która zostanie wykonana.
Objects - tutaj tworzymy wszystkie obiekty do gry.
Rooms - są to pokoje naszej gry, inaczej plansze.

2. ROZPOCZĘCIE PRACY

    Na początku musimy stworzyć sprite'a, który np. będzie reprezentował naszego bohatera. Klikamy w drzewku prawym myszy na SPRITES, i dajemy ADD SPRITE, zatem otworzy się nam okienko. Klikamy na EDIT SPRITE, co umożliwi nam jego edycję, w okienku pokaże się zielony kwadracik, standardowe sprite'y mają rozmiar 32x32 piksele, aby rozpocząć edycję sprite'a klikamy dwa razy na zielony kwadracik, po czym pokaże się nam okienko edycji. Narysujmy ( przykładowo ) koło o kolorze białym, i kliknijmy przycisk oznaczony zielonym "ptaszkiem", aby zaakceptować zmiany, po powróceniu do wcześniejszego okienka ( SpriteEditor ), ponownie klikamy na znak akceptacji. W ten o to sposób mamy gotowego sprite'a reprezentującego naszego bohatera.

    Następnym naszym krokiem, jest stworzenie objektu, tak więc klikamy w drzewku prawym myszy na OBJECTS i dajemy ADD OBJECT, pokaże się okienko, w jego górnej części w okienku oznaczonym nazwą "Name" wpiszmy nazwę obiektu, np." Bohater " ( PAMIĘTAJ !!, obiekty muszą się różnić nazwą, od sprite'ów ). Następnie musimy przydzielić sprite'a, dla naszego obiektu, w naszym przypadku będzie to narysowane koło, czyli klikamy lewym myszy na okienko oznaczone nazwą "Sprite" i z listy wybierzmy nasze koło. W ten sposób nasz obiekt będzie widoczny ( graficznie ) jako koło, czyli nasz narysowany sprite.

    Teraz należy zadeklarować czynności które mają się wykonać podczas gdy będzie miało miejsce jakieś zdarzenie. W naszym przypadku chcemy zrobić ruch bohatera, sterowany strzałkami naszej klawiatury, tak więc klikamy na przycisk ADD EVENT ( dodaj zdarzenie ), pokaże się nam okno, reprezentujące wybór wielu zdarzeń, klikamy na zdarzenie KEYBOARD, i w liście wybieramy UP. Tak więc zdarzenie zostało ustawione, teraz trzeba do niego przydzielić funkcje, które mają się wykonać, czyli ruch do góry, wobec tego po prawej stronie, gdzie znajduje się zbiór ikon, klikamy i przeciągamy do okienka ACTIONS ikonę oznaczoną czerwonymi strzałkami o nazwie " START MOVING IN DIRECTION ", następnie pokaże nam się okienko w którym musimy wybrać kierunek, oraz prędkość, w naszym przypadku musimy wybrać kierunek "góra", aby to zrobić kliknijmy na niebieską strzałkę, która jest ustawiona do góry i niżej w okienku oznaczonym nazwą "SPEED" musimy podać wartość szybkości z jaką ma się poruszać nasz obiekt, tak więc wpiszmy, przykładowo "5" i kliknijmy na przycisk OK, aby zaakceptować. W ten o to sposób mamy stworzony obiekt ze zdarzeniem, gdzie obiekt ma poruszać się do góry z prędkością równą 5.

    Zróbmy teraz kolejne trzy zdarzenia, z tym że w kierunkach "lewo", "prawo" i "dół", sprawa jest o tyle prosta, że zdarzenia robimy tak jak poprzednie, z tym że w KEYBOARD dajemy inny klawisz, np. LEFT, a w funkcji klikamy na strzałkę oznaczającą kierunek "lewo". Po tym wszystkim jak już mamy gotowe wszystkie zdarzenia, akceptujemy zmiany w naszym obiekcie, klikając w oknie na przycisk OK.

    Teraz musimy stworzyć pokój ( plansze ) do gry i umieścić tam nasz obiekt. Kliknijmy prawym myszy w drzewku na ROOMS i wybierzmy ADD ROOM, pokaże nam się okno z siatką o wielkości 16x16 piksele, aby się jej pozbyć wciśnijmy klawisz SHIFT + G, teraz musimy wstawić obiekt, tak więc kliknijmy na okienko oznaczone nazwą " OBJECT TO ADD WITH LEFT MOSUSE " i wybierzmy obiekt " Bohater ", czyli nasze kółko, następnie w prawej części okna, gdzie znajduje/znajdowała się siatka dodajmy obiekt do planszy, klikając lewym w dowolnym miejscu.

    Zostaje nam tylko zaakceptować zmiany klikając na przycisk OK, i przetestowanie naszej gry, aby to uczynić kliknijmy w głównym oknie programu na zieloną strzałkę ( tuż obok czerwonej ), znajdującą się u góry ekranu.
Komentarze (łącznie 133, wyświetlam 76 - 90):
U
~UŁAN (Wto., 10 Sty. 06, 11:02)
#76

Dobra ale czemu tak mało?!

b
bigshark (Wto., 10 Sty. 06, 13:24)
#77

odpowiedz jest banalna : mało=niewiele niewele=bardzo mało bardzo mało=tragicznie tragicznie=słaba jakość słaba jakośc=dużo ale słabe dużo ale słabe= trochę trochę=wiele wiele=dużo. Tak więc napisaliśmy tego dużo ale w związku z powyższymi zależnosciami jest tego mało

B
pietrus (Wto., 10 Sty. 06, 17:08)
#78

Przybyli ułanie pod okienko (i inne lajcikowe klimaty).

Tymon (Wto., 10 Sty. 06, 22:10)
#79

A o czym chcieli by państwo zobaczyć artykuł? :]

B
pietrus (śro., 11 Sty. 06, 14:57)
#80

O czymś nowym. Zróbcie jak na niektórych stronach... kurs gml'a od podstaw... Coś na wzór kursu 'Od zera do gier kodera'.

Tymon (śro., 11 Sty. 06, 15:03)
#81

Łatwo powiedzieć, z tego co mi wiadomo to redaktorzy są dość leniwi a jednen sam sobie nie poradzi (no może i tak, ale zajmie mu to duuużo czasu). Można by napisać kurs podzielony na części (np. co 2 tyg. nowa część), ale jak bym ja sam miał to robić to bym niewyrobił, do tego jeszcze nudzi się to szybko. Poza tym jest dużo artykułów o podstawach GMLa (warunki, zmienne, obsługa 3D...).

B
pietrus (śro., 11 Sty. 06, 15:07)
#82

Mądrze prawisz, ale zostaje przy swoim *pociąga łyk mineralnej*

M
~Marka pierdalka (Sob., 14 Sty. 06, 23:43)
#83

zaje proste :P

H
~HEHE (Nie., 15 Sty. 06, 12:34)
#84

ja robie prawdziwe gry typu gothic a nie jakies gotowce latwe

BP Ultimate (Nie., 15 Sty. 06, 18:55)
#85

To HEHE pokaż jakąś swoją produkcję...

S
~Solarsky (śro., 18 Sty. 06, 18:14)
#86

ja sam juz to wiedzialem i poradnika nie potrzebowalem...tylko gdzie mozna znalezc jkies ARCHIWA z jakimis zdjeciami i obiektami graf. do zrobienia gry....no przeciez jakis smaych kulek nie bede brać...

Tymon (śro., 18 Sty. 06, 18:24)
#87

Jasne jasne :] Wiesz tworzenie gier nie opiera się tylko na kodowaniu :)

B
pietrus (śro., 18 Sty. 06, 19:16)
#88

Zależy dla kogo, Tymon. Koder - kod, grafik - grafa itd. Fakt tworzenie też opiera się na logice, matematyce, fizyce... chociaż też zależy kim kto jest. :)

D
~Dodi (Sob., 21 Sty. 06, 15:44)
#89

czy nie moglibyscie dac jeszcze kurs robienia gier tkich 3 D??

D
Dodi (Sob., 21 Sty. 06, 15:58)
#90

gdzie dokladnie moge sciagnac GM 5.0 na tej stronie??

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.4.1.152 • 2024.4.1.202
wydana 8 dni temu
LTS
2022.0.2.51 • 2022.0.2.49
wydana 226 dni temu
Beta
2024.600.0.562 • 2024.600.0.580
wydana  dziś
= IDE, = Runtime
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
50 użytkowników online na discordzie:
Gameduro, Kysiu, s..., Alice, Nitro Slav, Carl-bot, skorydośpiewu, p..., Voytec, krzychu, Grela, Wielki Druid, Add92, TobiasM (Morgo), Kowu, Kuzyn, HappyOrange, fervi, DungeonFairy🧚, 21Lancz, Sevitaus, r..., antek, LadyLush, lethian, chleb, MKP (GEM), Moldis, Arrekin, yazaa, Domeen0, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, Deusald, ZYGZAK, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, LeD, bagno, Tidżi, g..., Sporek, l..., Alkapivo, Jayu, m..., 🧁Cupcake🧁, Krzysiek1250, Shockah, exigo, xVANiLL
Shoutbox
Wojo (03:18, 30.05.24)
gmclan wiecznie żywy
gnysek (10:09, 21.05.24)
Ale z jakimi błędami...
I am Lord (09:52, 20.05.24)
o piszą o nas 😁
Chell (11:15, 17.05.24)
nareszcie będzie można zaimplementować padający śnieg w gierce
gnysek (18:33, 16.05.24)
JS zmierza do GM xD
I am Lord (16:29, 05.05.24)
Czaję
gnysek (13:38, 04.05.24)
Nie wbudowują tego przez warunki licencyjne. Ale kto wie, może jako prefab zobaczymy to już w kolejnym wydaniu, bo wtedy prefaby mają zostać dodane.
I am Lord (12:17, 03.05.24)
Aha to trzeba coś tam jeszcze kombinować tak
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?