Warunki i pętle w GM
== - jeśli A jest równe B. Dość często użytkownicy GMLa stawiają pojedynczy znak '=', lecz program nie traktuje tego jako przypisania wartości zmiennej tylko jako znak równości, ale jest tak tylko w warunkach i pętlach (w PHP pojedynczy znak '=' zawsze oznacza przypisanie wartości zmiennej).
< - jeśli A jest mniejsze od B.
> - jeśli A jest większe od B.
>= - jeśli A jest większe równe od B. Pamiętaj ze zapis '=>' jest błędem!
<= - jeśli A jest mniejsze równe od B. Pamiętaj ze zapis '=<' jest błędem!
!= - jeśli A nie jest równe B.
Co to warunek? W GML jest to element który musi zostać spełniony aby wykonać jakieś instrukcje. Aby sprawdzić czy warunek jest spełniony (bądź nie) używa się 'if' (Pol. jeżeli), konstrukcja wygląda tak:
kodif (<warunek>) <instrukcja>; Instrukcja zostanie wykonana jeśli warunek został spełniony. Przy sprawdzaniu warunków potrzebne są operatory porównania.
Razem z 'if' można używać 'else' (Pol. w przeciwnym razie) czyli jeśli warunek nie został spełniony to mają być jakieś inne instrukcje. Konstrukcja wygląda tak:kodif (<warunek>)
{ <instrukcje_1>; }
else
{ <instrukcje_2>; }Możesz też łączyć np. dwa warunki za pomocą takich znaków (operatorów logicznych):
&& - oznacza 'and' (jeśli oba warunki są spełnione).
|| - oznacza 'or' (jeśli jeden z warunków jest spełniony).
^^ - oznacza 'xor' (jeśli tylko jeden z warunków jest spełniony).
Teraz mały przykład:
kod//Wykona tylko jeśli wszystkie warunki są spełnione
if (wiek>=0)
&& (zycie<=0)
&& (imie=='Jasio')
{ /* Akcja */ }
//Wykona tylko jeśli jeden z warunków zostanie spełniony
if (wiek==100)
|| (zycie==0)
{ /* Akcja */ }Wszystko jasne? Jeśli nie to zapraszam do przeczytania [URL=gmclan.org/index.php?czytajart=22]artykułu Sadama[/URL] ;)
Przy każdej grze pojawia się naprawdę dużo tego typu warunków np. czy gracz wcisną klawisz albo czy ma 0 żyć. Wiec znajomość konstrukcji 'if' jest podstawa =] Podam jeszcze kilka przykładów żebyś zobaczył jak to wygląda w praktyce:
kodif (energia<=0) { /*Akcja*/ } else { /*Inna akcja*/ }
if (imie!='Jasio') { /*Akcja*/ }
if (czas==100) && (zycia>0) { /*Akcja*/ }Przyjrzyjmy się jeszcze takiemu przykładowi:
kodif (posiada_przedmiot) { /*Akcja*/ }Zostanie tutaj sprawdzone czy warunek nie ma wartość 'false' (fałsz). Jeszcze jedna ciekawostka, nie musisz używać nawiasów '(' i ')' choć tak wygląda to czytelniej =)
Kolejnym typem warunku jest 'switch' (Pol. przełącznik). Jego konstrukcja wygląda tak:kodswitch (<warunek>)
{
case <wartosc_1>: <instrukcje_1>; ... ; break;
case <wartosc_2>: <instrukcje_2>; ... ; break;
...
default: <instrukcje>;
} Jego działanie wygląda następująco:
1. Sprawdza <warunek> dla <wartosc_1>.
2. Jeśli jest spełniony to wykonuje <instrukcje_1>.
3. Kończy sprawdzanie kolejnych wartości dla warunku jeśli po instrukcjach znajduje się 'break' w przeciwnym wypadku powtarza kroki 1-3 aż do skończenia się wartości.
4. Jeśli żaden z warunków nie został spełniony to wywołuje instrukcje znajdujące się po 'default' (Pol. domyślne).
Pętla jest w pewnym stopniu warunkiem tylko ze tutaj instrukcje są wykonywane dopóki warunek jest spełniony. W pętlach używamy dwóch poleceń: break i continue. break przerywa wykonywanie pętli a continue zaś ją kontynuuje. Pierwsze z pętli która chce omówić jest pętla 'while' (Pol. dopóki). Jej konstrukcja wygląda tak:kodwhile (<warunek>) <instrukcje>;Instrukcje w pętli będą wykonywane do momentu nie spełnienia warunku bądź przerwania pletli.
Kolejna pętla jest 'do until' (Pol. rób dopóki). Jej struktura wygląda tak:koddo <instrukcje> until (<warunek>)Do tej pętli bardzo podobna jest pętla 'while' lecz jest jedna wielka różnica, w pętli 'while' najpierw sprawdzane są warunki a potem wykonywane instrukcje, zaś w 'do until' najpierw wykonywana instrukcja a potem sprawdzany warunek (wiec instrukcje zostaną przynajmniej 1 raz wykonane).
Najprostsza z pętli jest 'repeat' (Pol. powtarzaj). Powtarza ona po prosu jakieś X razy instrukcje. Jej konstrukcja wygląda tak:kodrepeat(<ilosc powtorzen>) <instrukcje>;Jest jeszcze pętla 'for' (Pol. dla). Jest dość trudna do zrozumienia, sam długi okres czasu nie mogłem dojść jak działa. Jej konstrukcja wygląda następująco:kodfor(<wartosc_poczatkowa>;<warunek>;<instrukcja>;) <inne instrukcje>;W działaniu wygląda ona tak:
1. Tworzy zmienną o wartości <wartosc_poczatkowa>.
2. Sprawdza <warunek>.
3. Wykonuje <instrukcja>.
4. Powtarza kroki 2-4 aż do momentu gdy warunek nie zostanie spełniony.
Teraz mały przykład:kodfor(n=1;n<10;n+=1;) { /*Jakas akcja*/ }Instrukcja będzie wykonywana dopóki zmienna n będzie mniejsza od 10. Ważne są tutaj te średniki wiec pamiętaj żeby zawsze je postawić gdzie trzeba =D
To tyle jak narazie =] Teraz włącz sobie Game Makera i przećwicz wszystko kilka razy ;)