Tabela wyników na stronie
GML
Zacznijmy od kodu w GML. Zakładam, że pobrałeś już implementację MD5. Tak, dobrze myślicie, teraz czeka nas tłumaczenie, co to MD5. Otóż, istnieje coś takiego, jak skrót tekstu. Nazywamy go hashem. Hashe używane są do zabezpieczania danych. Jeśli znasz PHP na poziomie średnim, to wiesz, że istnieje metoda wysyłania danych GET. Jest ona o tyle niebezpieczna, że każdy może zmieniać wartości w linku strony. Tak samo jest z plikami ini. Jeśli ich nie szyfrujemy - każdy może pozmieniać wszelkie wartości. Szyfrować linków, niestety, nie da się, dlatego użyjemy też hasha. Hash może być, oczywiście, także skrótem pliku. Ale, nie zmieniając tematu - w naszym przypadku sprawa wygląda następująco:
kodhttp://stronaprzykladowa.pl/?dana1=wartosc&dana2=wartość&dana3=wartość
Edytowanie wartości jest banalne, ale to już wiemy. Teraz, jak je zabezpieczyć? A co, gdyby złączyć te wszystkie wartości w jeden łańcuch, dodać jakieś hasło dla dodatkowego zabezpieczenia i zmienić to w hash? Hash można także wysłać w linku, a na stronie znowu łączymy przesłane dane i sprawdzamy czy hash z nich jest taki sam jak hash wysłany. Tak, takie rozwiązanie jest świetne. W tym artykule użyłem metody hashującej MD5. Używając jej, hash ma zawsze 16 znaków. Dzięki tej teorii, czeka nas już dwa razy mniej tłumaczenia :) . Skoro już wiesz, co to ten hash, możemy śmiało przejść do kodu w GML. Ponieważ nie mamy żadnej przykładowej gry, zróbmy losowanie punktów i po prostu podawanie nazwy i dodawania do tabeli. Wstaw taki kod w Create byle jakiego obiektu, który ma się znajdować w roomie:
kodsite = 'localhost/hiscore/index.php';
password = 'PeNtAl';
score = round( random( 200 ) );
show_message( 'Ilosc twoich punktow to: ' + string( score ) );
var _t;
_t = show_message_ext( 'Czy chcesz dodac swoj wynik do tabeli najlepszych?',
'Tak', '', 'Nie' );
if ( _t < 3 )
{
nick = get_string( 'Podaj swoj nick:', 'Pental' );
hash = md5( nick + string( score ) + password );
execute_shell( site + '?add&nick=' + nick + '&score=' + string( score ) + '&code=' + hash, 0 );
}
show_message( 'Do widzenia :) !' );Zmienna site to adres do pliku index.php na naszej stronie. W moim przypadku jest to localhost, ponieważ testowałem tabelę właśnie na lokalnej sieci. Oczywiście, zmień tą wartość na link do pliku wyświetlającego tabelę, np. mojastrona.org/tabela/tabela.php . Dostrzec można także zmienną password - jest to ważne hasło, które musisz koniecznie zmienić. Dalej losujemy ilość punktów i ją wyświetlamy. Tworzymy tymczasową zmienną _t, po czym używając funkcji show_message_ext(), zadajemy pytanie, czy mamy dodać ten wynik na stronę. Jeśli _t nie wynosi 3, to znaczy, że wybraliśmy "tak" (ponieważ oprócz 3 jedyna możliwa opcja to pierwsza, bo druga jest pusta). A teraz najważniejsze - otworzenie strony. Najpierw pobieramy nick. Do zmiennej hash, która "mówi sama za siebie", przypisujemy skrót utworzony z połączenia nicka, punktów oraz hasła. Dalej uruchamiamy twoją stronę z odpowiednimi wartościami w tablicy GET.
Projekt strony
Tak, przyszedł czas na stronę. Zawsze, kiedy łączymy HTML (+ inne języki, które nie "predefiniują tekstu", np. CSS, JS, VB) z PHP, należy stworzyć projekt, układ strony (ang. design, layout), zaoszczędzisz w ten sposób wiele czasu. Ponieważ nie mowa tu o "najpiękniejszej tabeli", napisałem prosty, ale zawsze jakiś design tabeli. Cały kod to:
kod<html>
<head>
<style type="text/css">
table {
background-color: lightblue;
border: 1px solid blue;
}
td {
text-align: left;
border: 1px solid blue;
text-align: center;
font-family: Verdana;
font-size: 18px;
}
</style>
<title>Tabela najlepszych</title>
</head>
<body style="background-color: rgb( 200, 200, 255 );">
<center>
<font size="5">Tabela 10 najlepszych graczy.</font><br /><br />
<table width="500" cellspacing="1" cellpadding="1">
<tr style="color: red;"><td>Miejsce</td><td>Nazwa</td><td>Punkty</td></tr>
<tr><td>1.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>2.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>3.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>4.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>5.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>6.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>7.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>8.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>9.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
<tr><td>10.</td><td>Nick</td><td>punkty</td></tr>
</table>
</center>
</body>
</html>Wspomniałem już - taka tabela nie jest może ładna, ale na potrzeby przedstawienia naszego zagadnienia, tak więc nie należy narzekać. Jak widzimy - jeśli chodzi o HTML - zwykła tabelka, trzy razy znaczniki td w tr, oraz kilka atrybutów w znaczniku table.
Krok pierwszy: początek tabelki
Teraz usuńmy cały kod HTML od miejsca <table> (z <table> włącznie) do miejsca, gdzie napotkasz </table> (tak jak z <table>). Cały ten kod HTML zastąpimy kodem PHP, który oczywiście, jak wiemy, zwraca nam kod HTML. Pierwszym procesem będzie początek tabelki. Zacznijmy od:
kod<?php
// poczatek tabelki
echo '<table width="500" cellspacing="1" cellpadding="1">';
echo "<tr style="color: red;"><td>Miejsce</td><td>Nazwa</td><td>Punkty</td></tr>n";
?>Tłumaczenie tego kodu nie ma sensu - po prostu wyświetlamy początek tabelki.
Krok drugi: parametry tabeli
Zawsze zaczynam wszystko od podania parametrów, czemu nie mielibyśmy tak zrobić i tym razem? Kontynuując:
kod// sciezka do wynikow (koniecznie do wymiany!)
$dir = 'wyniki';
// tajne haslo (koniecznie do wymiany!)
$pass = 'PeNtAl';
// maksymalna ilosc rekordow (najczesciej jest to 10)
$max = 10;
// nazwa pliku z wynikami (do wymiany)
$fname = 'wyniki.txt';
// wiadomosc
$text = '';Tutaj także nie ma wiele do tłumaczenia, ponieważ komentarze mówią same za siebie. Zwróć uwagę na to, że tajne hasło musi być identyczne, jak poprzednio, w kodzie GML! Zmienna $text będzie przechowywać wiadomość, którą wyświetlimy na końcu, pod tabelką. $dir to folder, który musisz stworzyć obok pliku *.php, czyli za pewne index.php. Tam będziemy przechowywać wyniki w pliku o nazwie $fname (czyt. wyniki.txt). Nazwę tego folderu zmień, oczywiście analogicznie wartość zmiennej. Niektóre serwery blokują dostęp do plików w folderach, w których nie ma pliku index.* . Stwórz więc pusty plik index.html i wrzuć go do tego folderu. Nie twórz zaś w tym folderze pliku o nazwie "wyniki.txt"!
Krok trzeci: tworzenie pustej tabeli
Nasze dane o tabeli będziemy więc przechowywać w pliku w ten sposób:
kodpunkty gracza z miejscem 1
nick gracza z miejscem 2
punkty gracza z miejscem 2
nick gracza z miejscem 3
punkty gracza z miejscem 3
nick gracza z miejscem 4
punkty gracza z miejscem 4
itd..Tego pliku kazałem ci nie tworzyć, ponieważ po co masz go wypełniać, skoro może to zrobić nam PHP? Jeśli zobaczy, że nie ma pliku, to go tworzy i wypełnia tak:
kodnikt
0
nikt
0
nikt
0
nikt
0
itd..
Poza tym, później mamy pewność, że takowy plik istnieje i ma odpowiednie dane. Kolejny fragment kodu to:
kod// jesli plik z wynikami nie istnieje, tworzymy go i wypelniamy :)
$fname = $dir . '/' . $fname;
if ( !file_exists( $fname ) )
{
$file = fopen( $fname, 'w' );
for( $i = 0; $i < $max; $i++ )
fwrite( $file, "nniktn0" ); // cudzyslowy uzyte ze wzgledu na parser ''
fclose( $file );
}
Pierwsza linijka sprawia, że $fname nie zawiera już nazwy pliku, tylko ścieżki dostępu do niego (czyli nazwafolderu/nazwapliku). Teraz podczas używania tej zmiennej nie trzeba będzie łączyć jej z nazwą folderu i ukośnikiem, a jest to o wiele wygodniejsze i bardziej optymalne rozwiązanie. Zwróćmy uwagę na to, że użyłem cudzysłowów zamiast apostrofów. Parser apostrofów usuwa wszystkie znaki escape (n, t itd.), a to by nie pozwalało na przejście do nowej linii.
Krok czwarty: wczytanie tabeli
Nieważne, czy plik był, czy nie, teraz jest i możemy śmiało wczytać tabelę do dwóch tablic - $n[] dla nicków oraz $s[] dla punktów. A oto kod:
kod// wczytanie tabeli
file = fopen( $fname, 'r' );
fgets( $file );
for( $i = 0; !feof( $file ); $i++ )
{
$n[$i] = rtrim( fgets( $file ) );
$s[$i] = ( int )rtrim( fgets( $file ) );
}
Funkcja rtrim() usuwa znaki escape, a przecież takowy występuje w każdej linii (prócz ostatniej), jest to oczywiście znak nowej linii, czyli n. Dodatkowo używamy rzutowania z typu string do int, ponieważ ilość punktów to liczby, to oczywiste.
Krok piąty: dodawanie rekordu
Teraz najcięższy do zrozumienia i najdłuższy fragment kodu - dodawanie rekordu. Najpierw, sprawdzamy, czy istnieje tablica GET[ 'add' ] za pomocą funkcji isset(). Sama tablica nie ma żadnej wartości, aczkolwiek sugeruje nam, że mamy zamiar dodać rekord. Jeśli tak, przechodzimy dalej. Sprawdzamy za pomocą funkcji preg_match(), czy nick jest poprawny i nie zawiera znaków, które mogłyby tworzyć bałagan lub też znaków tworzących kod HTML. Jeśli nick jest niepoprawny - dajemy zmiennej $text odpowiednią wartość, abyśmy zostali o tym poinformowani. Jeśli nick jest poprawny, przechodzimy dalej. Teraz łączymy nick z ilością punktów (oczywiście należy dokonać konwersji z typu int do typu string) i naszym tajnym hasłem. Teraz cały ten łańcuch, który przechowuje zmienna $hash, zamieniamy w skrót tekstu, za pomocą wbudowanej w PHP funkcji MD5. Jeśli hash w tablicy GET[ 'code' ] jest równy powstałemu hashowi, znaczy to, że dane łącznie z hashem są poprawne, więc przechodzimy dalej. Dodatkowo sprawdzamy, czy nie istnieje plik o nazwie naszego hasha, ponieważ jeśli uda się dodać rekord, to takowy plik tworzymy. Jeśli ktoś chcę dodać kilak rekordów, wystarczy, że odświeży stronę. Aby to ominąć, właśnie tak postępujemy. Jeśli coś jest nie tak - zostajemy o tym poinformowani (zmiennej $text zmieniamy wartość), jeśli nie - przechodzimy dalej. Ostatnie "pytanie" brzmi następująco: Czy wynik jest większy niż zero i, czy jest lepszy chociaż niż najgorszy wynik? Jeżeli tak - przechodzimy dalej, czyli dodajemy wynik. Dodanie wyniku jest związane ze zmianą pozycji innych rekordów, posłuży nam do tego pętla krokowa for. Dodatkowo, zostajemy o tym poinformowani. Tworzy także plik o nazwie hasha. Taki kod nie powinien cię zdziwić:
kod// dodawanie rekordu
if ( isset( $_GET[ 'add' ] ) )
{
if ( preg_match( '/^[a-z0-9_#- ]+$/i', $_GET[ 'nick' ] ) != $_GET[ 'nick' ] )
{
// stworzenie hasha - w PHP mamy gotowa funkcje :)
$hash = $_GET[ 'nick' ] . $_GET[ 'score' ] . $pass;
$hash = md5( $hash );
if ( $hash == $_GET[ 'code' ] && !( file_exists( $dir . '/' . $hash ) ) )
{
// jesli hash jest poprawny, jestesmy tutaj :)
$sc = ( int )$_GET[ 'score' ];
if ( ( $sc ) && ( $sc > $s[$max - 1] ) )
{
// gratulacje, dostales sie do tabeli najlepszych :) !
$text = 'Gratulacje, ' . $_GET[ 'nick' ] . '. Twój wynik zostal dodany!';
fclose( fopen( $dir . '/' . $hash, 'w' ) );
for( $i = $max - 2; $i >= 0; $i-- )
{
if ( ( $s[$i] >= $sc ) || ( !$i && $sc >= $s[0] ) )
{
if ( ( $i ) || ( !$i && $sc <= $s[0] ) )
$i++;
for( $j = $max - 1; $j > $i; $j-- )
{
$s[$j] = $s[$j - 1];
$n[$j] = $n[$j - 1];
}
$s[$i] = $sc;
$n[$i] = $_GET[ 'nick' ];
break;
}
}
}
}
else
$text = 'Nie udalo się dodać wyniku!';
}
else
$text = 'Niepoprawny nick!';
}
Tak więc, nie ma już nawet czego tłumaczyć.
Krok ostatni: wyświetlanie informacji i koniec tabeli
Pozostało nam już tylko wyświetlić tabelę oraz informację i zakończyć tabelę. Jeśli dotychczas wszystko zrozumiałeś, zrozumiesz także i ten kod:
kod// wyswietlanie tabeli
for( $i = 0; $i < $max; $i++ )
{
echo '<tr><td>' . ( string )( $i + 1 ) . '.</td><td>';
echo $n[$i] . '</td><td>';
echo ( string )$s[$i] . "</td></tr>n";
}
// zapis
$out = "";
for( $i = 0; $i < $max; $i++ )
$out .= "n" . $n[$i] . "n" . ( string )$s[$i];
file_put_contents( $fname, $out );
// wiadomosc :)
echo '</table><br/><b><font size="2">' . $text . '</font></b>';
?>
Wyświetlamy zawartości tablic, należy jednak pamiętać o konwersji tablicy przechowującej ilości punktów do łańcucha (string). Należy przyjrzeć się jeszcze zapisowi. Do zmiennej $out przypisujemy wartości tablic i nowe znaki, po czym nadpisujemy plik funkcją file_put_contents(). Podczas wyświetlania końca tabeli wyświetlamy także niżej wiadomość.
Jeśli robiłeś wszystko zgodnie z tym artykułem - właśnie udało ci się stworzyć tabelę wyników do swojej gry :) ! Oczywiście, uczyń ją ładniejszą i zmień parametry według własnego uznania.
Na koniec chciałem podziękować Tymonowi, współtwórcy tego artykułu, za dokładne wytłumaczenie, co to hash ;).
Wskazówka:
GameMaker Studio posiada wbudowaną obsługę MD5
Przykład do ściągnięcia (w tym przykład, jak powinna wyglądać twoja strona): [URL=gmclan.org/.../URL]
Strona autora implementacji MD5 w Game Makerze: [URL=rithiur.anthd.com/.../URL]
Przykładowa strona z takową tabelą (aby testować, wystarczy w pliku gm6 zmienić wartość zmiennej site na ten właśnie link): [URL=mental.ugu.pl/.../URL]