Ten artykuł został stworzony dla starszych wersji GameMakera i może nie być aktualny.

Programy Graficzne

Niedziela, 13 Czerwca 2004, 15:04
Czas czytania 5 minut, 4 sekundy
Artykuł, w którym przeczytacie o programach graficznych, jakie można ściągnąc z internetu...
    Ten kurs poświęcony jest, programom graficznym. Dokładnie opisze wady i zalety każdego z nich, próbując pomóc w dobrym wyborze.


Game Maker Editor:
Grafika: upload/screens/articles/gme.jpg
    Sądzę, że jest to znany wszystkim odwiedzającym tą stronę wbudowany edytor Game Makera. Jest on o wiele lepszy od, MsPainta, bo posiada on bardzo wiele, innych narzędzi, które w znacznym stopniu zwiększają wygodę tworzenia grafiki. Niestety posiada on jedną wadę, która jest dla mnie wystarczającym powodem żebym z niego nie korzystał. Swój ruchy można cofnąć jeden jedyny raz, co uniemożliwia sprawne i szybkie rysowanie mniejszych jak i większych obiektów. Program można ściągnąć w raz z Game Makerem z naszej strony bądź oficjalnej strony. Program jest na licencji Freeware.
gamemaker.nl


MsPaint:
Grafika: upload/screens/articles/msp.jpg
    Program, od którego nie wątpliwie każdy z nas zaczynał swoją historie związaną z jakimkolwiek rysunkiem komputerowym. Jak dla mnie jest on bardzo ubogi, posiada on tylko podstawowe narzędzia które uniemożliwiają wprawdzie narysować każdy rysunek, jednak nic poza tym. Program jest na licencji, freeware, a gdyby ktoś go nie posiadał można go ściągnąć stąd
home.mchsi.com/~shundi/mspaint.exe


Paint Shop Pro:
Grafika: upload/screens/articles/psp.jpg
    Program o wiele większych możliwościach niż wyżej wymienione. Dzięki niemu możemy dokonywać transformacji 3d, i co najważniejsze możemy operować na warstwach. Jest to ogromnym ułatwieniem dla każdego grafika, który chce szybko osiągnąć z góry zamierzony cel. Program ma o wiele bardziej rozbudowane możliwości podstawowych narzędzi takich jak. Pędzel, Ołówek, Czy rysowanie figur geometrycznych (Elips, Prostokątów), możemy zwiększać/zmniejszać rozmiar pędzla, zaostrzenie brzegów, przezroczystość itp. Program jest na licencji Shareware, i jest on dość drogim produktem. Wersje Triasową można ściągnąć stąd:
www1.jasc.com/pub/en/psp810entr.exe


Adobe Photoshop:
Grafika: upload/screens/articles/aps.jpg
    Program Bijący (Moim Zdaniem) wszystkie powyższe o głowę. Posiada on bardzo prosty, i przyjazny interfejs, pozwalający na szybką naukę jego użytkowania. Program tak jak Paint Shop Pro pozwala na korzystanie z warstw, i operacje na nich. Posiada on bardzo dużo narzędzi i ich odmian. Program początkowo przeznaczony był do obróbki zdjęć, później jednak opanowany przez młodszą i starszą publikę, która zaczęła w nim robić cuda, został również przystosowany do rysowania tak zwanych pixel artów i transformacji 3d. Bardzo ważną zaletą tego programu jest możliwość dołączania do niego tak zwanych wtyczek (Pluginów) umożliwiających korzystanie z coraz to nowszych narzędzi i filtrów. Program niestety jest bardzo drogi, sama licencja na niego przeraża potencjalnego użytkownika komputera. Na szczęście Adobe udostępnia, triala którego można ściągnąć stąd:
ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/photoshop/win/7.x/AdobePS7tryout.exe


Pro-Motion:
Grafika: upload/screens/articles/pm.jpg
    Jest bardzo prostym i zarazem bardzo dobrym programem. Posiada on podstawowe narzędzia, dzięki którymi możemy stworzyć praktycznie wszystko jak i dodatkowe funkcje takie jak Lasso, którym zaznaczamy pewien kawałek rysunku, a następnie owym kawałkiem możemy rysować całą prace, np. 4 kolorowym małym kwadracikiem. Program jest płatny, a wersję triasową można ściągnąć stąd:
cosmigo.com/promotion/pmft47.exe


Graphics Gale:
Grafika: upload/screens/articles/graphicsgale.jpg
    Program uważany przez niektórych za jeden z najlepszych do pixel artów, przez innych uważany za niepotrzebny rupieć, który został zrobiony. Moim zdaniem jest on dość średnim programem, chociaż można operować na warstwach, filtrach, i posiada on bardzo prosty interfejs. Program ma bardzo dużo użytecznych funkcji takich jak: 50 krotne wracanie (Undo i Redo), Wbudowany edytor animacji, Onion Skin, i lupę od ok. 10 % Do 4000 %. Program niestety jest na licencji Shareware, ale kiedy upłynie termin 30 dni, blokuje się opcja zapisu tylko kilku formatów, dlatego niema z tym najmniejszego problemu. Program można ściągnąć stąd:
tempest-j.com/gale/setgalee.exe


Deluxe Paint:
Grafika: upload/screens/articles/dp.jpg
    Program, od którego praktycznie wszystko się zaczęło. Pierwszy raz został wydany na amige. Posiada on podstawowe funkcję i dosyć wygodnie wszystko się w nim robi. Wydany został w późniejszym okresie na dosa. Program można ściągnąć stąd:
mmhart.com/Downloads/dp230.zip


Pixia:
Grafika: upload/screens/articles/pixia.jpg
    Prosty program, który moim zdaniem jest klonem deluxe painta. Ma od niego troszeczkę więcej opcji, ale nic poza tym. Przyjemny interfejs, który pozwala na pracowanie z tym programem, w bardzo miłym nastroju. Wszystko robi się szybko, i bez większych problemów. Zbyt dużo nie mogę o nim powiedzieć, ponieważ nie pracowałem z nim dłużej niż pół godziny. Do ściągnięcia tutaj:
park18.wakwak.com/~pixia/pix31je.exe


Opisałem tu tylko kilka z dostępnych programów graficznych. Zapewne jest ich o wiele więcej i z czasem będą tu one dodawane.
Komentarze (łącznie 25, wyświetlam 1 - 15):
Marmot (Nie., 13 Cze. 04, 16:59)
#1

BŁĄD! Deluxe Paint był wydany początkowo na amigę, a później zrobiono porta dla dosa, do którego dałeś linka, a nie porta na windowsa.

Marmot (Nie., 12 Wrz. 04, 13:08)
#2

Fajnie. Możemy ściągnąć wersję triasową Promotion. To on powstał za dinozaurów :) ?

Marmot (Wto., 21 Wrz. 04, 12:29)
#3

Może sadam dasz WizardBrush Archangel - najlepszy program graficzny bijący inne o głowę?

Ranma_man (Czw., 30 Wrz. 04, 20:27)
#4

Marmot, nie liczy się wygląd a możliwości. Wśród darmówek od zawsze rządził i rządzić będzie GIMP, a killerem we wszystkich kategoriach jest PHOTOSHOP. Trzeba tylko umieć się nimi posługiwać.

Marmot (Pią., 01 Paź. 04, 22:35)
#5

Wiem wiem. Wizardbrush nie daję z powodu wyglądu. Bardzo przyjemnie się w nim rysuje jak chcesz rysunek wyglądający jak rysowany na kartce a nie masz skanera. Chociaz i tak nic nie zastąpi kartki i ołówka :)

P
Patrysław (Beaver Interactive) (Czw., 14 Paź. 04, 08:34)
#6

Zgadzam się - Photoshop jest najlepszy. Po prostu uwielbiam w nim pracować. Czysta przyjemność. :D

Marmot (Czw., 14 Paź. 04, 08:48)
#7

Wg. mnie najlepszymi progsami są Photo-paint i GIMP. One poprostu ROXują. W GIMP rysuję na codzień, a w Photopaint miałem okazję rysować kilka razy i przyznam że jest super. Photoshop, jak go miałem to mnie denerwowała zawiła obsługa. Moze nie ma tego w n

Marmot (Czw., 14 Paź. 04, 08:50)
#8

... w nowszych wersjach.
(ucieło mi komenta :D )

C
~Coolster Games (Pon., 02 Maj. 05, 21:01)
#9

Heh ja tam korzystam z Corela i dobrze mi znim. Chociaż z tego co piszecie to Photoshop jest o wiele lepszy. Muszę dorwać Full'a i porównać :]

Kamil321 (Pią., 09 Lut. 07, 19:06)
#10

Nailepsza jest rodzinka Corel X, Photoshop, a z darmowych Gimp :)

Marmot (Pią., 09 Lut. 07, 19:23)
#11

Jak tak czytam te poprzednie swoje komentarze, to aż nie mogę uwierzyć jakim debilem kiedyś byłem xd .

Black (Pią., 09 Lut. 07, 19:38)
#12

Sadam:
(...)posiada on tylko podstawowe narzędzia które uniemożliwiają wprawdzie narysować każdy rysunek(...)
Chyba raczej umożliwiają :P

Tymon (Sob., 10 Lut. 07, 12:22)
#13

Stary art, przydała by mu się poprawka :)

Btw. Marmot, ale Ty się w ogóle nie zmieniłeś xD

propaganja (Sob., 10 Lut. 07, 14:36)
#14

hmm a ja mam 3 taktyki, sam corel, gm editor + corel, i 3d max + corel, niby jest jeszcze photoshop ale w nim korzystam tylku z kilku filtrow i to wszystko ;)

Black (Sob., 10 Lut. 07, 15:24)
#15

Nie myl wektorowej z rastrową :P

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2023.11.1.129 • 2023.11.1.160
wydana 73 dni temu
LTS
2022.0.2.51 • 2022.0.2.49
wydana 132 dni temu
Beta
2024.200.0.499 • 2024.200.0.516
wydana  5 dni temu
= IDE, = Runtime
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
20 użytkowników online na discordzie:
LadyLush❄, DungeonFairy🧚, MKP, Carl-bot, p..., wojzx, Tival, YoungKrystian, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, debil debilowski, Uzjel, lethian, HappyOrange, LeD, Dyno, Deusald, bagno, Tidżi, l..., Draczeq
Shoutbox
S
Sutikku (23:23, 23.02.24)
powiedziałbym, że może jakiś gigantyczny czerwony baner by się przydał, ale obawiam się, że mógł taki być, a ja go nie widziałęm
S
Sutikku (23:22, 23.02.24)
uwierzcie mi, że wchodzę na gmclan naprawdę bardzo często, ale jakoś tej ligi nie zauważyłem :(
I am Lord (12:01, 23.02.24)
Kurde kolejna tura mnie omineła 🙈
gnysek (10:49, 20.02.24)
Ja czekam na pluginy do IDE, czego YYG nie zrobi, zrobimy sami.
Adriann (11:50, 16.02.24)
Ciekawe jak go przerobią, osobiście liczę na jakąś większą rewolucję a nie tylko usprawnienie bo narazie jest jak jest :d
gnysek (10:32, 08.02.24)
Edytor roomów ma swoje minusy. Ale ma być tworzony nowy wkrótce, chociaż pewnie 6-12 miesięcy zanim trafi do wersji stabilnej jak nic.
p
pablo1517 (08:40, 07.02.24)
No ja odkąd zacząłem w ue4 pracować to niestety z GMLem dawno nie obcowalem
exp (20:13, 30.01.24)
@pablo1517 ja przerzuciłem się z klasycznego GM na Studio cztery lata temu, więc przeskok trochę mniejszy, ale generalnie idea dużo się nie zmieniła. jest trochę upierdliwości i niepotrzebnych według mnie zmian, ale też duże usprawnienia (edytor roomów to raj na ziemi w porównaniu z tym oryginalnym)
Adriann (18:59, 28.01.24)
Takk..strasznie są upierdliwe :D
I am Lord (17:08, 28.01.24)
Mniej czasu się straci tworząc system particli z kodu od zera niż się męczyć z importem ich z edytora, 🤦‍♂️🤦‍♂️
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?