If, then, else, switch zamiast else - jak traktuje je GM

Czwartek, 22 Listopada 2007, 21:07
Czas czytania 9 minut, 17 sekund
Zgodne z GM: gm5 gm6 gm7 gm8 gms1 gms2
Artykuł zwróca uwagę na to, jak można zapisywać i czym skutkuje zapisywanie warunków w Game Makerze. Będzie mowa o tym jak gdzie i kiedy używać if, then i else, oraz kiedy warto konstrukcję if ... else if ... else zastąpić konstrukcją swit
Często na GMC poruszane są problemy dotyczące złego napisania jakiegoś skryptu, ze względu na nieprawidłowe umieszczenie if i else w całym skrypcie. Dzisiaj chciałbym zwrócić uwagę na to, jak można zapisywać i czym skutkuje zapisywanie warunków w Game Makerze. Będzie mowa o tym jak gdzie i kiedy używać if, then i else, oraz kiedy warto konstrukcję if ... else if ... else zastąpić konstrukcją switch.

Załóżmy, że dla wszystkich przykładów w create definiujemy zmienne:

kodtest=true;
test2=false;
predkosc=5;

1. if <cośtam>

Sprawdzanie cy jakaś wartość jest większa czy mniejsza, dokonujemy poprzez używanie znaków >, >=, =, <, <=, <>

Na przykład:

kodif predkosc>5
if predkosc>=5
if predkosc<5
if predkosc<=5
if predkosc<>5
if predkosc=5
if predkosc==5 //oznacza to samo co wyżej

Jest to dość oczywiste. Skupmy się jednak na ostatnich dwóch przykładach. Pomijam już to, że dla GM oba zapisy są prawidłowe, pomimo, że znakiem = nadajemy również wartość, a powinno być to jakoś rozróżniane. Ale dla wygody jest tak. O ile porównujemy liczby, to jeszcze wszystko jest jasne, ale jak się okazuje, porównując wartości boolean, czyli true i false, można zastosować jeszcze kilka innych sztuczek. Warto zwrócić uwagę, że każdy warunek jaki postawimy po if, tak na prawdę zwraca właśnie true, lub false i wykonuje się, gdy zwrócona wartość będzie równa true. Zatem poniższe warunki tak naprawdę oznaczają to samo

kodif test=true //zwracana jest wartosc true, bo skoro zdefiniowaliśmy, że test=true, to nasz warunek tak naprawdę to if true=true...
if test //też zwracana jest wartość true, bo test=true, co zostało zdefiniowane wcześniej

Jak widać, jeżeli coś przybiera wartość true, nie trzeba pisać znaku równości co natomiast, gdybym napisał if test2 ?? Warunek oczywiście nie będzie prawdziwy, a co za tym idzie dalszy kod nie wykona się, ponieważ zdefiniowana przez nas zmienna test2=false, a warunek if test2 to inaczej if test2=true. W takim razie czy da się jakoś skrócić też warunkiem dla zmiennych równych false? Oczywiście. Wystarczy użyć znaku ! który w programowaniu oznacza negację. Neguje zatem następujące po nim wyrażenie, np.:

kodif predkosc!=5 //to taki sam zapis jak if predkosc<>5
No tak, a jak ma się to do wartości false? A tak:

kodif test2=false if test2 //test 2 false, zatem otrzymujemy funkcję if false=true - nie jest ona prawdziwa
if !test2 //test 2 jest negowany, zatem z false zrobi się true i wyjdzie nam funkcja if true=true, lub jak kto woli if false=false, w każdym bądź razie sama prawda

Skoro wiemy już jak to działa, to można pobawić się dalej:

kodif !test!=true //if false<>true
if !test!=!true //if false<>false

Warto też wiedzieć, że w podobny sposób można zmieniać wartość z true na false, na przykład gdy na zmianę po naciśnięciu spacji obiekt znika i pojawia się.:

kodif keyboard_check(vk_space) visible=!visible;
Dzięki temu, gdy visible było true, zmieni się na false (bo ! neguje czyli zamienia na przeciwne true i false), a jak visible=false to zmienia się na true. Ot, taka ciekawostka. Kolejna ciekawostka to taka, ze true to inaczej 1, a false to inaczej 0 (czyli bity jak ktoś nie wie). Zatem zamiast if test=true można napisać też:

kodif test=1
I to też prawda. Warto jeszcze zaznaczyć, że postawienie; oznacza zakończenie danej linijki kodu, zatem napiasnie if test=true; to tak naprawdę nie napisanie niczego,bo wszystko co napiszemy za znakiem ; traktowane jest, jak coś nowego.

2. if <cośtam> then

Dobra, skoro mamy warunek, trzeba by coś wykonać. Konstrukcja if <cośtam> then po naszemu znaczy po prostu Jeżeli coś tam to wtedy. Ale czy tak naprawdę potrzeba pisać zawsze then ? Okazuje się, że i tutaj GM okazuje się dość tolerancyjny i można sobie odpuścić then. Zatem kod można zapisać np.:

kodif predkosc>5 then predkosc=5;
if predkosc>5 predkosc=5; //j.w.

No dobra, zapis nie wygląda pięknie, bo brak słowa then zanieczyszcza lekko kod. Ale gdy potrzebujemy zapisać trochę więcej kodu, wygląda to już inaczej:

kodif predkosc>5 then {
predkosc=5;
test=false;
}

//i to samo, ale bez then
if predkosc>5
{
predkosc=5;
test=false;
}

No i tym razem brak then tylko upiększa kod. Warto więc czasem zastanowić sie, czy warto użyć then.

3. if <cośtam> then <cośtam> else <cośtam>

Kontrukcja else dość często sprawia początkującym programistom problem. Po prostu zapominają jej użyć, co prowadzi często do błędów. Ale jak jej w ogóle używać? Instrukcja else wykonywana jest, gdy to co wpisaliśmy w if nie jest prawdą, np.:

kodif predkosc>5 then predkosc=5 else predkosc+=1;
albo bardziej rozbudowanie:

kodif predkosc>5 then {
predkosc=5;
test=true;
}
else predkosc+=1;

Jak widać, gdy zmienna prędkość jest większa niż 5, ustawiana jest na 5, w przeciwnym wypadku dodajemy do niej 1 (tak na marginesie, powyższy kod ogranicza narastanie zmiennej predkość do 5, i tak na prawdę to lepiej zapisać go jako if predkosc<5 then predkosc+=1 else predkosc=5; a skoro już podaję przykłady pisania warunków, to również predkosc<=4 then predkosc+=1 else predkosc=5; jest prawidłowym skryptem, ale nieco mniej czytelnym na pierwszy rzut oka.). Dobra, ale przejdźmy to tego najdzczęściej popełnianego błędu - w tym celu posłużę się przykładem. Załóżmy, że dwukrotne wciśnięcie spacji powoduje, że nasz obiekt niszczy się, a po pierwszym wciśnięciu jego prędkość spada o połowę. Wniosek prosty, trzeba zrobić coś, aby za pierwszym razem nie zginął. Ustalamy zatem, że na początku zmienna test2=false;. Gdy wciskamy spację, a test2=false, to test2 ustawiamy na true, a speed=speed/2; gdy natomiast naciskamy spację i test2=true, obiekt zostaje zniszczony. Tylko jak to zapisać? No cóż, większość początkujących w zdarzeniu Keyboard Press <space> wpisze taki kod (pomijam tutaj uproszczenia o których mowa była wcześniej, dla lepszego zobrazowania):

kodif test2=false {
test2=true;
speed=speed/2;
}
if test2=true {
instance_destroy();
}

Na pierwszy rzut oka, kod jest dobry, bo oba warunki zostały wpisane jako osobne warianty. Ale po mimo to, obiekt znika za pierwszym wciśnięciem. Dlaczego? A bo w 3 linijce tego kodu, zmieniamy test2 na true, kod analizuje się dalej, zmienia prędkośc, wpada na klamerkę kończoncą ten blok kodu i co ? Wpada na warunek if test2=true - który zgodnie z tym co chwilę temu ustawiliśmy jest prawdziwy i też się wykonuje. Każde nowe if - o ile nie zostało poprzedzone słowem else i innym if, traktowane jest jako osobny, nowy kod. Wystarczy dodać else i pozbędziemy się tego błędu:

kodif test2=false {
test2=true;
speed=speed/2;
}
else if test2=true {
instance_destroy();
}

Teraz drugi kod nie wykona się bo po pierwszym if pomija wszystkie else w tym bloku, aż napotka kolejne słowo if nie poprzedzone else - czyli nowy kod bloku. Dobra, ale czy musieliśmy pisać drugie else? Nie. Skoro w przypadku, gdy test2=false, pierwsze if jest pomijane, wystarczy samo else, aby wykonać kod - tak naprawdę nie interesuje nas ile teraz wynosi test2, czy true, czy 5 czy może 'tekst' - ważne, ze nie false, bo właśnie tak stanowi pierwszy warunek. Zatem prawidłowy zapis to także:

kodif test2=false {
test2=true;
speed=speed/2;
}
else {
instance_destroy();
}

Dlaczego zatem poprzednio napisałem po else if ? Teraz zakładamy, że na początku zmienna predkosc=1, a za każdym razem, gdy naciskamy spację, zwiększa się o 1. Gdy wyniesie 2, speed zwiększymy razy 2, a gdy wyniesie 3, zniszczymy obiekt. Ten kod zapiszemy tak:

kodif predkosc=1
{
predkosc=2; //mozna tez predkosc+=1;
}
else if predkosc=2
{
predkosc=3;
speed=speed*2;
}
else {
instance_destroy();
}

No i wszystko jasne. Jeżeli predkosc nie równa się 1, to sprawdzamy drugi warunek, ale skoro nie równa się 2, to wykonany zostanie następny, a jako że nie ma tam już żadnego innego warunku, tylko samo else, no to dla każdej innej wartości zostanie wykonany ten właśnie kod. No właśnie - to należy podkreślić - dla każdej innej, nie spełniającej dwóch pierwszych warunków. Zatem nie tylko dla predkosc=3, ale też predkosc=-1, predkosc=10, predkosc='test'; (chociaż doszukiwanie się w zmiennej tekstowej zmiennej liczbowej, może wywalić nam errora, ale to inna bajka :P), zatem aby ominąć ten błąd poprawiamy kolejny raz nasz kod:

kodif predkosc=1
{
predkosc=2; //mozna tez predkosc+=1;
}
else if predkosc=2
{
predkosc=3;
speed=speed*2;
}
else if predkosc=3
{
instance_destroy();
}

No. To mamy za sobą kawał dłuugiej lekcji, z której na pewno dało się sporo wynieść. Nie rozpisuje się już na temat and or i łączenia warunków, czy zagnieżdzania w jedym warunku kolejnych. Zwrócę jednak uwagę na jeszcze jeden zapis - a mianowocie, kiedy if i else warto zastąpić switchem.

4. Switch zamiast if .. else if .. else if .. else

Bierzemy znany nam już kod, który niszczy obiekt, zawsze poza przypadkiem gdy predkosc=1 lub =2.

kodif predkosc=1
{
predkosc=2; //mozna tez predkosc+=1;
}
else if predkosc=2
{
predkosc=3;
speed=speed*2;
}
else instance_destroy();

switch to taka jakby szafa z szufladami, które otwieramy w określonych przypadkach i jedną szufladą, otwieraną, dla pozostałych przypadków, na które nie było już w tej szafie miejsca. Powyższa konstrukcja wygląda jako switch tak:

kodswitch predkosc
{
case 2: predkosc=3; speed=speed*2; break;
case 1: predkosc=2; break;
default: instance_destroy(); break;
}

Trochę mniej miejsca, nie? Od razu mówię, po co tam funkcja break. Otóż break powoduje, przerwanie przetwarzania dalej danego bloku, zatem jeżeli prędkość=2 i wykonany zostaje case 2, to reszta kodu będzie pominięta - czyli inaczej zrobi się else if. Z kolei default to czyste else. Fakt braku break i wykonania nastepnych linijek kodu można wykorzystać - skoro zawsze dodajemy do prędkości 1:

kodswitch predkosc
{
case 2: speed=speed*2;
case 1: predkosc+=1; break;
default: instance_destroy(); break;
}

i teraz dla case 2 zostaną wykonane również instrukcje poniżej - pomimo, że to case 1. Po prostu, gdy otworzymy daną szufladę, automatycznie dostajemy dostęp do wszystkich następnych na tak długo, aż napotkamy break.

Warto zapamiętać to o czym była dzisiaj mowa, warto eksperymentować i mieszać ze sobą poznane techniki - naprawdę można w ten sposób zdziałać wiele, bo ja nie wyczerpałem jeszcze tematu.

Miłej zabawy!
Komentarze (łącznie 28, wyświetlam 1 - 15):
Misztrzunio (Czw., 22 Lis. 07, 21:15)
#1

Eee.. kiedyś próbowałem a = !a i nie działało, a break nie jest funkcją ;p .

Y
Yoda (Czw., 22 Lis. 07, 21:17)
#2

Oo mi tam zmienna=!zmienna działa :D

gnysek (Czw., 22 Lis. 07, 21:22)
#3

dobra, ale jak napiszę że funkcja, to lepiej to zrozumieją :P
zawsze można przerobić wszystko i pozmieniać na konstruktory, mnemoniki i operandy :P

koko123 (Czw., 22 Lis. 07, 23:36)
#4

Przydało by się że jeśli zmienna>=1 to przy sprawdzaniu wynosi "true" a jeśli zmienna<=0 to "false" ;p

Ranmus (Pią., 23 Lis. 07, 11:30)
#5

Moim zdaniem ten artykuł jest mierny, ponieważ uczy złych nawyków. Raz jest składnia if ... then, później bez tego drugiego słowa kluczowego. Jestem zwolennikiem obejmowania warunków w nawiasy i przeciwnikiem stosowania then. W ten sposób kod jest czytelniejszy i nie miesza w głowie początkującym jak ten artykuł (niepotrzebnie).

Borek (Pią., 23 Lis. 07, 13:18)
#6

Niestety zgodzę się z Ranmusem. Sam nauczył mnie nowej techniki zapisu i rzeczywiście wszystko jest czytelniejsze i bardziej zrozumiałe.

k
kryniak (Pią., 23 Lis. 07, 13:41)
#7

To zależy też jakie nawyki są: czy z Pascala, czy z C++.

Misztrzunio (Pią., 23 Lis. 07, 14:30)
#8

Już na art nie zwalajcie xD . To Mark popełnił błąd xD .

Matthew (Pią., 23 Lis. 07, 16:01)
#9

ja zaczynałem programowanie od pascala, a w gmie stosuję metodę ranmusową if (warunek) ...

A o artykule napisałem na stronce Gnyska :)

gnysek (Pią., 23 Lis. 07, 16:43)
#10

To fakt, że może i pokazuję złe nawyki, ale tak naprawdę w każdym języku można inaczej pisać różne rzeczy - a to tabulatory inaczej, a to cośtam.
Artykuł ma wieksze zadanie na zwrócenie uwagi co i jak interpretuje GM i który zapis czym poskutkuje niż uczenie jak pisać.

Tymon (Pią., 23 Lis. 07, 17:42)
#11

Dla mnie zawsze składnia PHP zawsze była uniwersalna. Pascal to już inna rodzina i wymaga znajomości innej składni, to samo Basic. =p
Wnioski - jak byś tego arta nie napisał to zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie to pasować. =)

To samo napisał kryniak jakbyście nie widzieli.

Ranmus (Pią., 23 Lis. 07, 17:52)
#12

Dobre słowa od Borka - bezcenne. :P

Woock (Pią., 23 Lis. 07, 18:28)
#13

Dlaczego w tytule tekstu jest "the" zamiast "then"? :?

Tymon (Pią., 23 Lis. 07, 18:37)
#14

To tak ku Twej chwale. :D

P
Pawlik9 (Pią., 23 Lis. 07, 19:24)
#15

"If, then, else, switch zamiast else" Hm... "else zamiast else" - interesujące.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.8.1.171 • 2024.8.1.218
wydana 72 dni temu
LTS
2022.0.3.83 • 2022.0.3.98
wydana  dziś
Beta
2024.1100.0.686 •
2024.1100.0.707
 0.13.0

wydana  6 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
3 użytkowników aktywnych:
gości: 1, userów: 2
 Adriann,  Uzjel
(~ostatnie 15 minut)
Discord
49 użytkowników online na discordzie:
Kysiu, 🧁Cupcake🧁, Nikas, Alice, Carl-bot, EchoDuck, lethian, Wielki Druid, m..., Kuzyn, GMRussell, Gameduro, OdrzuconyKrakers, Filyps, fervi, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., antek, Michał Parkoła, HappyOrange, Moldis, LolikZabijaka, Pako, Arrekin, firemark, MagnusArias, LadyLush, yazaa, Domeen0, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, Miłosz, sutikku, p..., Voytec, Ulti, m..., bagno, Danieo, g..., Jayu, s..., d..., Add92, Krzysiek1250, Shockah, Cosplyfanka, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (11:46, 17.11.24)
Witamy, witamy!
baca (12:22, 16.11.24)
To już 25 lat.. Witam po paru latach nieobecności.
gnysek (11:05, 15.11.24)
Natomiast obecne forum istnieje od 2004, jak z iglu.cz na gmclan.org przeszliśmy i od tego czasu nie było resetów danych.
gnysek (12:35, 13.11.24)
Ogólnie GMCLAN istnieje 22 lata, ale na to trofeum nie zrobiłem (jeszcze xD)
Chell (20:41, 08.11.24)
wow, ta emotka w ogóle nie wygląda jak : O xD
Chell (20:40, 08.11.24)
tylko? :O 4tk ma 15
Borek (18:12, 07.11.24)
Właśnie dostałem powiadomienie z forum, że jestem na GMClanie 18 lat :D Ja pierdzielę...
S
Sutikku (08:43, 18.10.24)
TIL, gamemaker jest starszy ode mnie
gnysek (16:04, 15.10.24)
Za równo miesiąc, GameMaker kończy 25 lat.
Wojo (15:38, 05.09.24)
Ciekawe
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?