Zakładamy grupę, ale jak?
Ludzie w grupie powinni umieć co innego, np. nie ma kilku programistów i zero grafików. W takich teamach najważniejsze osoby to:
- programista,
- grafik,
- scenarzysta, tekstopisarz (jak kto woli).
Ewentualnie mogą też być:
- muzyk (DJ albo kompozytor, ew. wokalista/wokalistka),
- wyszukiwacz (szuka zasobów w internecie itp),
- korektor (czasami scenarzysta może być zupełnyhm analfabetą),
- promotor (promuje grę, najważniejsze żeby nie był spammerem),
- level designer.
Grafik musi umieć ładnie rysować, przynajmniej jedna technika rysunku nie powinna być mu obca (najczęściej graficy znają się na pixel art, najrzadziej na fotografii lub rysunku odręcznym).
Programista musi być dobrym matematykiem i mieć dużą wyobraźnię, jak można to rozbudować, albo gdzie może uprościć kod. Powinien też znać się na jakimś programie. W przypadku tej strony najczęściej trafimy na tych co znają się na GML, ale za granicą jest bardzo dużo amatorów od C++.
Scenarzysta powinien mieć wyobraźnię. Musi zawsze przemyśleć co może zdarzyć się np. w 5 levelu po wejściu do pomieszczenia nr. 6.
Pamiętajcie, że ludzie nie koniecznie muszą być Polakami. Ostatnio często widzę grupy złożone z wielu ludzi, z różnych krajów. Wiele ich zasiedliło się na [URL=forums.gamemaker.nl]GMCommunity[/URL].
Grupa musi być zgrana i nie może się kłócić!
2. Komunikacja i wspólny język
Chyba największy problem. Jaki komunikator wybrać? Więc wymienię najpopularniejsze komunikatory:
- [URL=gadugadu.pl]Gadu-Gadu[/URL] jest najlepsze dla polskich grup. Czemu? Chyba każdy posiada GG, ale jego największą wadą jest częste padanie serwerów.
- [URL=tlen.pl]Tlen[/URL], rzadko pada, ma wiele możliwości, a jego najciekawszym elementem są konferencje przypominające czaty. Ma obsługę Gadu-Gadu, więc można się porozumieć też z innymi
- [URL=kontakt.wp.pl]WP Kontakt[/URL], jest też znanym w Polsce komunikatorem, chociaż nie rozpowszechnił się aż tak jak powyższe. Największą jego zaletą jest to, że opiera się na [URL=jabber.org]Jabberze[/URL], bardzo popularnym na świecie protokole komunikacyjnym.
- [URL=icq.com]ICQ[/URL], czyli wszechstronny komunikator. Zna go praktycznie każdy światowy internauta. Niestety, reklamy w nim nas bardzo prześladują, ale prawdą jest to, że porozumiemy się nim z każdym na świecie, więc jedno wyklucza drugie.
- [URL=konnekt.info]KONNEKT[/URL] to komunikator kilkuprotokołowy. Może się z jego pomocą skomunikować z posiadaczami Tlena, GG i Jabbera (WP Kontaktu).
- [URL=miranda.com]Miranda[/URL] to coś takiego jak powyższy polski, ale obsługuje więcej protokołów. Poza powyższymi porozumiemy się jeszcze z posiadaczami QQ (Akuku), MSN, AIM, Yahoo.
To były komunikatory. Tylko co zrobić jak grupa jest z różnych krajów? Wystarczy znać język angielski. Porozumiemy się nim, z praktycznie każdym.
3. Strona WWW
Strona WWW to jeden z kluczowych elementów grupy. Skąd ludzie będą ściągać waszą twórczość itp. ? Serwerów nie będę wam podawać, bo znajdziecie je w [URL=iglu.cz/gmclan/index.php?s=12250f4e0d4a337f9aa05021d66a4bba&czytajart=15]artykule Patrysława[/URL]
Są też kreatory stron. Takie kreatory znajdziemy min. na:
- [URL=freewebs.com]FreeWebs.com[/URL],
- [URL=republika.pl]Republika.PL[/URL],
- [URL=tripod.lycos.co.uk]Tripod.Lycos.CO.UK[/URL],
- [URL=webpark.pl]Webpark.PL[/URL].
Niestety, ich kreatory są tylko dla tych którzy zakładają strony na ich serwerach. Warto w takim przypadku zapoznać się z edytorami WYSIWYG np. Frontpage, albo szablonami WWW min. z [URL=szablonownia.atcsites.com]Szablonownii[/URL].
Ewentualnie możemy wziąść jakiś CMS. Jest ich bardzo dużo, ale wspomnę jedne z lepszych oraz najpopularniejsze:
- [URL=jportal2.com]jPortal[/URL], jedyny polski CMS, bardzo popularny ale bardzo ubogi w sprawach bezpieczeństwa i możliwości.
- [URL=maxdev.com]MD-PRO[/URL], CMS przypominający wyglądem Postnuke. Ma zawiły panel admina i wiele jego możliwości jest zależnych od ilości wgranych hacków.
- [URL=postnuke.com]Postnuke[/URL], praktycznie to samo co powyżej, ale bardziej popularne.
- [URL=php-nuke.com]PHP-Nuke[/URL], najpopularniejszy, trochę możliwości ma, ale ma więcej dziur niż ser szwajcarski.
Polecam zapoznać się z powyższymi propozycjami.
4. Tworzymy razem grę
Tutaj głównie podam kolejność tworzenia:
- Scenarzysta pierw układa o czym ma być gra itp. ale musi się w tej sprawie porozumieć z innymi członkami grupy.
- Programista tworzy potem silnik gry. Jest to raczej najważniejszy z momentów podczas tworzenia.
- Grafik rysuje zaraz po skończeniu engine.
- Muzyka może być znaleziona w internecie albo stworzona przez osobę z waszej grupy, jednak powinna być spokojna i pasować do klimatu gry, np. do gry Czerwony Kapturek nie możemy dać Heavy Metalu.
- Level Designer, tworzy levele i on jest kolejnym ważnym ogniwem w procesie produkcji gry.
Mam nadzieję, że porozumiecie się i stworzycie wieeele "fajnych" gier.