Linki do ciekawych stron

Seria artykułów o tworzeniu gier w języku C++

Dniem dzisiejszym rozpoczynam pisanie serii artykułów poradnika o tworzeniu gier w jakże znanym i uwielbianym języku C++. Pomysł narodził się z racji ostatniej ankiety oraz wcześniejszych luźnych rozmów odnośnie tego, a ponieważ większość GMClanowiczów wyraziła otwartą chęć nauki, więc ja się podjąłem realizacji. Mam nadzieję, że poradnik pomoże wielu osobom :)

Pierwszą część znajdziecie tutaj.

Komentarze (łącznie 27, wyświetlam 1 - 15):
Kargul (Nie., 22 Lis. 09, 09:36)
#1

Wspaniale, tak trzymać ;)

Dawidds (Nie., 22 Lis. 09, 10:12)
#2

Musiałeś nadać jakąś bajerancką nazwę, nie :P ?

W następnej części masz zamiar demonstrować kod pod konkretną bibliotekę, czy będziesz pisał rzeczy w stylu:
/* tutaj inicjacja biblioteki graficznej */
?

Tiger (Nie., 22 Lis. 09, 10:13)
#3

Taaa... a druga kiedy będzie :D ?

qanaroo (Nie., 22 Lis. 09, 17:34)
#4

Znalazłem to na gamedevie, patrze PsichiX i pomyślałem "to nie może być przypadek" i przypomniała mi się ta ankieta.
Oczywiście ++ XD

gnysek (Nie., 22 Lis. 09, 17:42)
#5

To teraz czas na PHP ? :P

P
PsichiX (Nie., 22 Lis. 09, 17:43)
#6

druga część w następny weekend bądź kilka dni po nim.
Dawidds: będzie konkretna biblioteka. kombinuję jaka, myślę czy nie zrobić jakiegoś zestawienia kilku ale to będzie czasochłonne, albo czy nie użyć xenona (bo działa i jest prosty) i wyjaśniać dokładnie co jak działa podając kod podobny z innych bibliotek :>

Tymon (Nie., 22 Lis. 09, 17:45)
#7

Jeja, to ja napiszę coś o JS.

qanaroo (Nie., 22 Lis. 09, 17:50)
#8

Zrób o SDLu

P
PsichiX (Nie., 22 Lis. 09, 17:51)
#9

o SDLu jest masa artów, nie chce być kolejną osobą która pisze o czymś o czym pisze cały świat, nie wnosząc w to nic :P

gnysek (Nie., 22 Lis. 09, 18:29)
#10

PsichiX - ale nie każdy czyta to co pisze cały świat :)

ZeroXbot (Nie., 22 Lis. 09, 19:04)
#11

No właśnie, ja też bym chciał o SDL :)

P
PsichiX (Nie., 22 Lis. 09, 21:02)
#12

a ja nie znam dobrze SDL i uwazam ze ma slabe mozliwosci, dajcie mi powod dla ktorego mialbym sie w nim doksztalcic po to by pisac kolejny kurs o SDL?

ZeroXbot (Nie., 22 Lis. 09, 21:31)
#13

Bo na przykład wykorzystuje 3D we współpracy z OpenGL? (Nie chcę Cię namiawiać, ale przez to "będzie konkretna biblioteka." myślałem, że znasz ich kilka w tym SDL) :)

gnysek (Nie., 22 Lis. 09, 21:57)
#14

PsichiX woli lansować swoje rozwiązania.

Jaklub (Nie., 22 Lis. 09, 22:09)
#15

"a ja nie znam dobrze SDL i uwazam ze ma slabe mozliwosci"
widzę sprzeczność.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 84 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 30 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 45 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
35 użytkowników online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, Wielki Druid, Destiny, Kuzyn, GMRussell, Tidżi, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, r..., Threef, s..., Murrri, Sporek, Dyno, szmalu, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Skovv, bagno, Arrekin, Mtax, Voytec, l..., Cebul, Borek, Krzysiek1250, h..., Shockah, Nero, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?