Ten artykuł został stworzony dla starszych wersji GameMakera i może nie być aktualny.

SVN - kontrola wersji plików w GM:STUDIO / HTML5

Sobota, 03 Marca 2012, 21:39
Czas czytania 7 minut, 55 sekund
Zgodne z GM: gms1
Artykuł opisuje jeden z dostępnych systemów wersji, który pomaga śledzić zmiany w projekcie oraz pracować nad nim w kilka osób.
Artykuł dotyczy systemu SVN.
W tym poradniku dowiesz się, jak wprowadzić do swojego projektu kontrolę wersji, dzięki czemu będziesz mógł pracować w zespole równolegle na tym samym projekcie, oraz śledzić zmiany dokonane w kodzie.
Ten poradnik wykorzystuje system kontroli SVN. Chociaż nie oferuje tylu opcji co GIT, SVN jest bardzo prosty w nauce, a GameMaker:Studio w wersji beta wspiera jedynie ten system.

Co będzie potrzebne?

1. Zdalne repozytorium SVN. Darmowe udostępnia kilka serwisów, niestety większość z nich wymaga, aby taki projekt był widoczny publicznie. Dlatego mój wybór padł na Assemblę - ale jeśli znajdziecie jakiś inny hosting, wszystko powinno wykonywać się w ten sam sposób.

2. Tortoise SVN. Wizualny klient SVN dla Windowsa. Jego obsługa jest łatwiejsza niż wpisywanie komend w konsoli - wystarczy kliknąć odpowiednie opcje z menu kontekstowego.
Oferuje też bardzo przejrzysty podgląd zmian, czy rozwiązywanie konfliktów.

Czego się nauczę?

Jak założyć repozytorium, jak wysyłać zmiany w kodzie, jak aktualizować projekt, jak cofać zmiany, jak rozwiązać konflikty, jak podejrzeć zmiany.

Zanim rozpoczniesz ten samouczek, pobierz i zainstaluj TortoiseSVN, oraz uruchom ponownie komputer po jego instalacji! Dopiero wtedy możesz przejść do kroku 1.

Krok 1: zakładamy repozytorium

Rejestrujemy się na stronie assembla.com . Klikamy "Utwórz własną przestrzeń roboczą". W kroku 1 z menu po lewej wybieramy "ALL", a następnie "Free Private Subversion Repository" (przycisk "Select").

W "Space Name" wpisz nazwę swojego projektu. Dla mnie będzie to "Kurs Studio SVN". Pola description i tags można pominąć, a sekcji Security nie modyfikujemy (chyba, że chcemy umożliwić wszystkim z zewnątrz wgląd do kodu, lub jego modyfikację). Klikamy "Create", przewijamy na sam dół strony i tam znajdziemy link "Continue to your space".

Przechodzimy do zakładki "Kod źródłowy/Svn". W polu SVN URL jest adres naszego repozytorium. Login i hasło będą takie jak do konta Assembla.

Krok 2: tworzymy projekt z kontrolą wersji

INFO: Jeśli masz już istniejący projekt dla którego chcesz dodać kontrolę wersji, w miejsce kroku w którym utworzymy nowy projekt GM:Studio, po prostu przekopiuj swój projekt.

W dowolnym miejscu swojego komputera, tam gdzie lubisz trzymać projekty, utwórz katalog. np. "Mój Projekt". Kliknij prawym przyciskiem myszy na utworzonym folderze i wybierz opcję "SVN Checkout". W pole "URL of repository" wklej "SVN URL" z assembli i zatwierdź.
Tortoise zapyta Cię o hasło - możesz je zapamiętać, wtedy nie będziesz musiał go podawać ponownie - np. ja nie musiałem wcale, bo mam już w assembli inny projekt.

Jak widzisz w oknie Tortoise, zostały dodane dwa pliki do tego repozytorium - to pliki które zostały domyślnie utworzone przez assemblę jako pierwsza wrzutka.

Grafika: https://gmclan.org/upload/svn_1.png

Nasz projekt umieścimy w folderze trunk. Jest taka zasada, że bierzący kod trzyma się w folderze trunk, a wszelkie jego odnogi w folderach Branch (do ich tworzenia jest specjalna funkcja w Tortoise SVN, jednak tej tematyki nie poruszamy - i jeśli mam być szczery, to branchowanie w systemie GIT bije na głowę to z SVN).

Jak zauważyłeś, ikony folderu w którym zrobiliśmy checkout i wszystko w nim ma teraz w rogu zielone ikonki - oznaczające, że te pliki nie zostały zmodyfikowane. UWAGA! Nie zostały zmodyfikowane na Twoim komputerze, od czasu ostatniej aktualizacji, co nie znaczy, że druga osoba pracująca nad projektem ich nie zmieniła. Pamiętaj aby ZAWSZE przed wysłaniem swoich zmian, zrobić SVN UPDATE - pobiera on wszystkie zmiany z serwera i automatycznie łączy je z Twoimi plikami, jeśli zmiany w kodzie nie naruszają Twoich zmian (np. ktoś edytował inną funkcję czy inny fragment kodu). Jeśli jednak ktoś edytował dokładnie ten sam fragment - powstanie konflikt - ale o tym później - nie martw się, da sie to rozwiązać :)

Teraz otwieramy GM:Studio. Tworzymy nowy projekt w ścieżce:
"Mój Projekt\trunk\Nazwa projektu".

Dodajemy nowy skrypt, zamykamy go i na razie zamykamy Studio. Projekt jest teraz w ścieżce "Mój Projekt\trunk\Nazwa projektu\Nazwa projektu.gmx". Jak widzisz, nowo dodane pliki nie mają żadnych ikonek SVNa. Trzeba je dodać do projektu! Można to zrobić, zaznaczając folder/pliki które chcemy dodać i wybierając z menu kontekstowego. Gdy będziemy robić commit na całym projekcie, również możemy dodać pliki które jeszcze nie są w repozytorium. Jeśli wrócimy do głównego folderu repozytorium (tego w którym jest folder trunk), to widać, że ikonka z zielonej zmieniła się na czerwoną, co oznacza, ze mamy zmiany w projekcie, które nie zostały wysłane na serwer.

Krok 3: aktualizacja projektu

Wybieramy na tej części projektu którą chcemy zaktualizować opcję Commit - która pozwala na wrzucenie plików na serwer. Najlepiej robić to na głównym katalogu ("Mój projekt"), ale można też na podrzędnych, jeśli chcemy wrzucić zmiany tylko z jednego pliku/katalogu.
Tortoise zapyta nas, które pliki chcemy zaktualizować. Podajemy też komentarz do tej wrzutki. Np. "Inicjalizacja projektu". Klikamy OK.

Krok 4: codzienna praca - modyfikacja kodu

Wracamy do Studio. Otwieramy nasz skrypt i wpisujemy "var a;" i zapisujemy projekt. Wracamy do folderu i znów robimy commit.
Teraz, zamiast słowa "added" przy pliku ze skryptem, jest napis MODIFIED. Na pliki z tym statusem można dwa razy kliknąć, aby zobaczyć zmiany wprowadzone od ostatniej wersji.
Dodajemy komentarz - "testowa zmienna". I klikamy OK.
Wracamy do Studio. Zmieniamy "var a;" na "var b;". Znów robimy commit. W oknie Tortoisa kliknij teraz dwa razy na plik "script0.script.gmx" - widzisz? Z lewej strony mam poprzednią wersję pliku, z prawej tą którą chcemy wrzucać. Zaznaczona jest na kolorowo literka "b", bo tylko ją zmieniliśmy. Dzięki podejrzeniu zmian łatwo można sprawdzić, które fragmenty kodu zostały zmienione a które nie. Zamykamy okno z podglądem zmian, dodajemy komentarz "pomyłka" i wysyłamy kod.

Aktualizacja kodu przez inne osoby

Dodatkowe osoby do projektu dodajemy w Assembli w zakładce "Grupa". Każda z tych osób może w ten sam sposób jak powyżej modyfikować kod i wysyłać zmiany.
Jak już powiedziałem, przed wysłaniem zmian zawsze należy zrobić Update. Jeśli tego nie zrobimy, SVN nie pozwoli na wysłanie zmian (chyba, że od czasu naszej ostatniej zmiany nikt nic nie wrzucał). SVN przy Update stara się sam łączyć pliki, jeśli dwóch programistów pracowało na tym samym pliku, nie mniej może zaistnieć sytuacja konfliktu - najczęściej gdy jeden programista wywali kawałek kodu, a drugi do tego starego kawałka coś dodał. Powstaje wtedy konflikt.

Rozwiązywanie konfliktów

Gdy zrobimy update i dostaniemy czerwony komunikat "one or more files in conflicted state", nie należy zamykać okna ze stanem pobranych plików, ale odnaleźć na liście czerwone pliki z konfliktem i dla każdego z nich przeprowadzić tę operację:

Klikamy prawym i wybieramy "Resolve Conflicts". Otwiera się okno podglądu zmian, takie jak przy commicie, ale dodatkowo na dole jest podgląd wersji złączonej obu plików. Teraz dla każdego konfliktu (czerwone), mozemy wybrać z prawym przyciskiem myszy w lewym lub prawym oknie który fragment kodu mamy użyć (theirs to ten z SVN, mine to ten lokalny), ale możemy też edytować plik w tym oknie i wpisać jeszcze co innego (jakbyśmy byli w edytorze kodu). Gdy już rozwiążemy konflikty, zapisujemy plik (ikona dyskietki) i zaznaczamy rozwiązanie konfliktu (ikona trójkąta z haczykiem, oznaczającym zatwierdzenie).

Wykonujemy to dla wszystkich plików.

Oczywiście jeśli zamkniemy po Update okno, konflikty można nadal rozwiązać używając menu kontekstowego SVNa na folderze - np. wybierając opcję "check for modifications" dostajemy listę podobną jak przy commicie - dalej postępujemy jak wyżej.

Rozwiązywanie konfliktów do prostych nie należy - ale w porównaniu do wersji konsolowej, ta i tak jest lepsza...

Gdy wszystkie konflikty są już rozwiązane, można w końcu przeprowadzić Commit.

Wycofywanie zmiany

Wycofywanie zmiany jest dziecinnie proste. Wybieramy na pliku który chcemy cofnąć (lub na całym głównym folderze, jeżeli chcemy cofnąć cały update) opcję Show Log. Na najnowszej zmianie z menu kontekstowego wybieramy "Revert changes from that commit", zatwierdzamy i tyle. Prawda, że proste? W oknie "Show log" można tez zawsze sprawdzić, jakie zmiany były dokonane w ostatnich commitach (każdy commit ma kolejną liczbę naturalną, zwaną numerem rewizji) - klikamy dwa razy na wybranym pliku po zaznaczeniu rewizji i znów w znajomym oknie podglądu różnic widzimy co zostało zmienione.

Używanie Kontroli wersji w Studio.

Obecnie nie ma opcji korzystania z SVN bezpośrednio z programu - należy wykorzystywać Tortoise SVN lub inne programy.
Komentarze (łącznie 10):
Uzjel (Nie., 04 Mar. 12, 02:43)
#1

Dajesz newsa o jakiś viewach, a o takim dobrym arcie nie. :Nowieszco:
Jest to dostępne teraz w 5PICE?

gnysek (Nie., 04 Mar. 12, 14:01)
#2

Tak, w obu programach można z tego korzystać, bowiem każdy zasób zapisują w plikach XML (z rozszerzeniem GMX, ale to pliki XML).

Newsa nie dałem, bo... pełna wersja Studio ma mieć dodatkowo obsługę kontroli wersji wbudowaną (a zatem commit i update bezp. z programu)

Threef (Czw., 19 Kwi. 12, 17:58)
#3

Po godzinie prób i błędów udało mi się (chyba) skonfigurować SVN. Teraz Ja i Shil pracujemy na tej samej wersji PentaSphere! :D

gnysek (Czw., 19 Kwi. 12, 20:28)
#4

Na początku to faktycznie nie jest łatwe. Po paru tygodniach - dziecinnie proste.

Threef (Czw., 19 Kwi. 12, 20:34)
#5

To jest dziecinnie proste, ale jakoś to trzeba to jakoś wytłumaczyć tej drugiej stronie.

Threef (Czw., 19 Kwi. 12, 20:36)
#6

Poza tym czy działa już ten wbudowany? Mi nigdy nie udało się wykonać update.

gnysek (Czw., 19 Kwi. 12, 21:00)
#7

Niby działa, ale wciąż są jakieś problemy - tortoise jest zdecydowanie lepszy :)

Piotrek1910 (Pią., 11 Lip. 14, 01:06)
#8

Gnysku co sądzisz o Google Code? Bo też oferują SVN.

P
PsichiX (Pią., 11 Lip. 14, 01:22)
#9

Bogowie, SVN - seriously YYG? D:

gnysek (Sob., 12 Lip. 14, 11:39)
#10

Sądzę, że nie.
Bitbucket + Mercurual/Git i darmowe prywatne repozytorium, ewentualnie Github jak chcesz żeby każdy oglądał. Co prawda zarządzasz wtedy poza GM:S, ale dla mnie to nie robi problemu (ba, nawet ze Studia właśnie czasem gorsze problemy są i lepiej korzystać z CMD lub Tortoisa).

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.8.1.171 • 2024.8.1.218
wydana 75 dni temu
LTS
2022.0.3.83 • 2022.0.3.98
wydana  3 dni temu
Beta
2024.1100.0.686 •
2024.1100.0.707
 0.13.0

wydana 9 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
gnysek (11:46, 17.11.24)
Witamy, witamy!
baca (12:22, 16.11.24)
To już 25 lat.. Witam po paru latach nieobecności.
gnysek (11:05, 15.11.24)
Natomiast obecne forum istnieje od 2004, jak z iglu.cz na gmclan.org przeszliśmy i od tego czasu nie było resetów danych.
gnysek (12:35, 13.11.24)
Ogólnie GMCLAN istnieje 22 lata, ale na to trofeum nie zrobiłem (jeszcze xD)
Chell (20:41, 08.11.24)
wow, ta emotka w ogóle nie wygląda jak : O xD
Chell (20:40, 08.11.24)
tylko? :O 4tk ma 15
Borek (18:12, 07.11.24)
Właśnie dostałem powiadomienie z forum, że jestem na GMClanie 18 lat :D Ja pierdzielę...
S
Sutikku (08:43, 18.10.24)
TIL, gamemaker jest starszy ode mnie
gnysek (16:04, 15.10.24)
Za równo miesiąc, GameMaker kończy 25 lat.
Wojo (15:38, 05.09.24)
Ciekawe
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?