"Nieznany problem z usługami Google Play" dla GM:S 1.4
W ten sposób zmieniły się między innymi API Padów MOGA, Facebooka, Analityki, no i Play Services o których jest ten drobny artykuł. Gdy będziemy próbowali aktywować w Global Game Settings któreś z zewnętrznych API zostaniemy przeniesieni do Marketplace gdzie będziemy mogli pobrać i dodać do naszego projektu odpowiednie rozszerzenie.
Skoro jesteśmy przy pobieraniu wspomnę ze gdy ktoś po zaktualizowaniu do wersji 1.4 ma problem ze skompilowaniem apk to musi pobrać Android Support Library i Android Support Repository. Oba poprzez Android SDK Manager z zakładki Tools.
Ale przejdźmy już do Google Play Games Services czyli usług udostępniających nam łatwe osiągnięcia albo tabele wyników dla Androida. Nie jest to instrukcja jak zaimplementować te usługi do waszych gier. Wszystko jest dobrze wytłumaczone na tech blogu YoYoGames, a w GameMakerze macie dołączone demo pokazujące jak skonfigurować usługi. Ja tutaj krótko skupię się na problemie jaki męczył mnie od ponad 4 miesięcy czyli: Nieznany problem z usługami Google Play.Błąd który nie ma najmniejszego sensu. Nie blokuje gry. Nie daje komunikatu gdzie jest błąd. Wyniki w Google nigdzie nie prowadzą. Błąd który pojawia się po zalogowaniu i powoduje jedynie to że Play Services nie działa w grze.
Spędziłem sporo czasu sprawdzając wcześniejsze wersje GameMakera lub pobierając różne SDK. Dopiero przedwczoraj puściły mi nerwy i zacząłem szukać po forum GameMaker Community najróżniejszych tematów o problemach z Androidem i w końcu znalazłem rozwiązanie. Okazuje się że to wina YoYoGames, a błąd jest banalny i prawdopodobnie zostanie poprawiony za jakiś czas. Miejmy nadzieję że ten artykuł nie będzie potrzebny zbyt wielu osobom.
Błąd występuje w GooglePlayServicesExtension v2.2.1 i dotyczy Google Cloud Saving. Zupełnie innej usługi która jak się domyślacie służy do zapisywania stanów gry w chmurze. Szkoda tylko że nie jest to udokumentowana funkcjonalność i trzeba będzie się dokopywać do niej samemu. Dokumentacja dalej twierdzi że dostępne są tylko usługi chmury Amazon WhisperSync.
Tak więc nasz błąd jest wywoływany przez Google Play Games które poprzez Google Play Services stara się wywołać nie skonfigurowany Google Cloud Saving. Chodzi o to że nasza gra pyta o Cloud Saving, ale my nie umożliwiliśmy go aplikacji poprzez konsolę developerską. Jaki byłby sens zaznaczać ten ptaszek skoro nie zamierzamy korzystać z zapisów w chmurze? Stąd właśnie jest problem że pomimo iż mamy odznaczony podobny ptaszek w Global Game Settings naszego projektu to nasza gra sama pyta o używanie Cloud Saving!
Więc jednym z rozwiązań tego problemu jest po prostu włączenie zapisu do chmury w Google Play Developer Console. Ja nie testowałem tego rozwiązania, a od razu przeszedłem do drugiego które poprawia ten błąd. Aby to zrobić musimy edytować pliki rozszerzenia. Dokładnie ten jeden plik.
ŚCIEŻKA DO PROJEKTU\extensions\GooglePlayServicesExtension\AndroidSource\Java\GooglePlayServicesExtension.javaPrzechodzimy do linijki 97 gdzie znajdujemy ten kawałek kodu:
kodif( bCloudEnable )
//{
//These are needed if you are using the cloud saving functionality, if you have them in & do not have save games enabled in your google developer console for your game, you won't be able to log
// in to google play services...
Log.i("yoyo","Adding Google Drive API for cloud saving");
builder.addApi(Drive.API);
builder.addScope(Drive.SCOPE_APPFOLDER);
//}
Jak widać klamry zostały wykomentowane z jakiegoś powodu przez YoYoGames. Przez to warunek nie ma znaczenia i kod wykona się niezależnie od niego. Sam komentarz wewnątrz klamr opisuje wszystko bardzo dobrze. Gdyby kogoś interesowało to warunek sprawdza czy w Global Game Settings został zaznaczony ptaszek od Cloud Saving. Jeżeli warunek nie jest brany pod uwagę to i ptaszek nie ma znaczenia.
Powoduje to że nie ważne czy chcemy czy nie, do naszej gry zostaje dopisane API Google Drive. To skutkuje znowu tym że nasza gra nie może się zalogować do Play Services bo nie zgodziliśmy się aby korzystała z tego API.
Musimy odkomentować klamry i sprawić aby warunek działał. Zapisujemy plik. Czyścimy Cache w projekcie i kompilujemy go ponownie. Teraz wszystko powinno działać. Nasza gra będzie się nareszcie logować do Google Games i wysyłać punkty do tabel wyników, a nasi gracze będą mogli zdobywać osiągnięcia!