Ten artykuł został stworzony dla starszych wersji GameMakera i może nie być aktualny.

Tutoriale 39dll. Tłumaczenie.

Niedziela, 05 Lipca 2009, 18:54
Czas czytania 20 minut, 33 sekundy
Zgodne z GM: gm5 gm6 gm7 gm8
Tłumaczenia oficjalnych tutoriali 39dll. Mam nadzieję, że pomogą wam zrozumieć działanie protokołów TCP oraz UDP.
Ten artykuł posiada kilka stron.
W tym artykule nauczę Cie jak używać39dll zrobionego przez 39stera, do tego, aby zrobić swoją własną grę online. Będziemy posługiwać się przykładem PONG, który znajduje się w paczce z 39dll. :)
[ROZMIAR=14px]INICJACJA DLLA[/ROZMIAR]
Aby dll funkcjonował należy podczepić jego skrypty do gry :
Otwieramy GMa > Z menu wybieramy Scripts > Import Scripts > Dllscripts.gml z folderu, gdzie znajduje się 39dll z wszystkimi plikami.
Po imporcie skryptów inicjujemy dlla za pomocą kodu:

koddllinit(0, true, false);
Jeśli pierwszy argument jest liczbą zostaje załadowana domyślna nazwa dlla(39dll.dll). Jeśli dll ma inną nazwę(np. socket.dll) należy ją podać właśnie w tym argumencie.
Drugi argument odpowiada za używanie winsock, w tym przypadku jest to konieczne.
Trzeci argument powinien być ustawiony na true jeżeli chcemy używać funkcji związanymi z plikami. W przykładnie dołączonym do 39dll jest ustawiony na false, gdyż nie potrzebujemy tych funkcji.
[ROZMIAR=14px]STAWIANIE SERWERA:[/ROZMIAR]
Aby stworzyć grę multiplayer, jedna osoba musi postawić serwer, czyli hostować, a druga osoba musi się pod ten serwer podłączyć.
Jeżeli chcesz dać możliwość postawienia serwera za pomocą tego dlla musisz stworzyć obiekt, który będzie obsługiwał ustawienia serwera i akceptował nowe połączenia. Przejdźmy do praktyki.
    
Tworzymy dwa obiekty, które będą przyciskami, nadajemy im spritea. Jeden przycisk to HOST, drugi CONNECT. Kiedy gracz wybierze HOST jego kod:

kodglobal.master = true; // hostowanie
powinien wyglądać tak jak ten wyżej. Powinniśmy teraz stworzyć nowy room, do którego będzie przenosić, gdy klikniemy HOST. Nazwijmy go rmWaiting. Teraz stwórzmy nowy obiekt: objWait. W CREATE tego obiektu umieszczamy kod:
kod
listen = tcplisten(14804, 2, true); //nasłuchiwanie
if(listen, <= 0) //jeśli nie udaje się połączyć
{
show_message("Failed to listen on port 14804); //pokaż wiadomość
game_end(); //zakończ grę
}
Kod ten tworzy nowy socket : nasłuchiwanie. Nasłuchuje on przychodzące połączenia na porcie 14804. Numer portu może być taki, jaki sobie wybierzesz, ale my używamy tutaj 14804. Drugi argument oznacza maksymalną możliwą liczbę połączeń na liście. PAMIĘTAJ : TO NIE JEST MAKSYMALNA MOŻLIWA ILOŚĆ GRACZY W GRZE. Jeśli ktoś stara się dołączyć do gry, to zostaje zapisany na listę, wtedy serwer może zaakceptować jego połączenie. Ostatni argument jest na true, bo nie chcemy zamrażać nasłuchiwania, gdy użyjemy skryptu tcpaccept();. SoCket ten zwróci nam numer identyfikacyjny, który będzie większy niż 0, gdy połączenie osiągnie sukces. Jeśli nie uda nam się połączyć zwracamy numer niższy bądź równy 0.
Kolejna linijka kodu sprawdza, czy nasłuchiwanie jest pozytywne, czy nie. Jeśli nie to wtedy wyświetla wiadomość, iż nie udało nam się połączyć z serwerem i kończy grę.

[ROZMIAR=14px]AKCEPTOWANIE POŁĄCZEŃ[/ROZMIAR]
Aby zaakceptować nowe połączenia musimy w evencie STEP obiektu objWait dać kod:
kodclient = tcpaccept(listen, true);
if(client <= 0) exit;
global.otherplayer = client;
room_goto(rmGame);
Pierwsza linijka sprawdza listę oczekujących na połączenie, czyli po prostu czy ktoś nie próbuje podłączyć się do serwera. Jeśli nikt nie stara się podłączyć zwraca liczbę mniejszą niż 1. Ale jeśli ktoś próbuje się połączyć, to tworzy nowy socket i zwraca jego ID. Będzie on używany do komunikacji(wymiana danych) z graczem, który właśnie dołączył do gry.
Drugi argument w tcpaccept oznacza, że nowy socket będzie działał w trybie nieblokującym. Oznacza to, że jeśli będziesz próbował odebrać wiadomość, to nie zamrozi gry, jeśli nie ma żadnej wiadomości do odebrania.
Druga linijka sprawdza czy tcpaaccept() nie ma czasem błędu. Jeśli napotka błąd, to kończy działanie skryptu. Trzecia i czwarta linijka będą wykonane tylko wtedy, gdy tcpaccept() zadziała bezbłędnie. Trzecia linijka ustawia nam nową zmienną globalną global.otherplayer na ID socketu, które zwróciła dunkcja tcpaccept().
Czwarta linijka przenosi nas do roomu z rzeczywistą grą, którego musisz stworzyć.
Łączenie się z serwerem
Jeśli chcesz dołączyć do gry multiplayer, to musisz połączyć się z serwerem. W roomie, w którym masz dwa przyciski, przycisk HOST ma już swój kod, a teraz zajmiemy się przyciskiem CONNECT, w evencie kliknięcia myszką wpisujemy kod :
kodglobal.master = false;
server = tcpConnect("127.0.0.1", 14804, true);
if(server <= 0)
{
show_message( "Unable to connect to server" )
game_end();
}
global.otherplayer = server;
room_goto(rmGame);
Pierwsza linijka ustawia naszą zmienną globalną master na false, dlatego, że nie jesteśmy serwerem. Jesteśmy natomiast klientem łączącym się z serwerem. Druga linijka kodu wykonuje skrypt, dzięki któremu łączymy się z srewerem. Pierwszym argumentem w tcpConnect() jest adres IP serwera, jeżeli testujesz lokalnie(na localhoscie) użyj adresu 127.0.0.1.Drugi argument to numer portu, z którym się łączymy. Trzeci argument oznacza, czy używamy trybu blokującego czy nieblokującego. Ustawiliśmy go na true co oznacza tryb nieblokujący. Tryb ten służy temu, że jeżeli próbujemy odebrać lub wysłać wiadomość, to gra nie zamraża się(nie zwalnia i nie wiesza się) dopóki operacja się nie skończy.
Jeśli tcpConnect połączył się z sukcesem i został zaakceptowany przez serwer, to zmienna Server powinna wynosić tyle ile wynosi numer socketu. Jeżeli zaś wystąpiły błędy, to zwróci liczbę mniejszą niż 1. Kolejna linijka sprawdza właśnie, czy nie ma błędów. Błąd może wystąpić jeśli serwer nie istnieje, bądź nie zaakceptował naszego podłączenia. Jeśli wystąpił błąd to gra nas o tym poinformuje i się samoistnie zakończy. Jeśli zaś udało się pozytywnie połączyć z serwerem, a on nas zaakceptował, to zmienna globalna otherplayer będzie wynosiła tyle ile zmienna Server. Gra rozpocznie się, jeśli przejdziemy do roomu z grą.


[ROZMIAR=14px]Wysyłanie i odbiór wiadomości.[/ROZMIAR]
Aby nasza gra działała normalnie, to musimy znać pozycję paletek i piłeczki. Paletki sterowane są przez graczy, a piłeczka przez serwer. Zajmiemy się teraz wysyłaniem i odbiorem wiadomości.
Wysyłanie
Kontrolując paletkę, musisz wysyłać swoją pozycję Y do innego gracza, aby mógł, a raczej jego gra, narysować Twoją paletkę w odpowiednim miejscu. Aby to zrobić umieszczamy kod w eventach naciśnięcia strzałki w górę i w dół.
kod
clearbuffer();
writebyte(0);
writeshort(y);
sendmessage(global.otherplayer);
Pierwsza linijka czyści bufor wewnętrzny z wszystkich zbędnych informacji. Druga linijka wysyła do buforu bajt, oznaczający ID wiadomości. W naszej grze wiadomość ID=0 będzie oznaczało pozycję Y paletki. Następna linijka wysyła do buforu aktualną pozycję Y, używając konstrukcji short, ponieważ można używać jej do przesyłania każdej liczby od -32000 do +32000. Zajmuje ona dwa bajty. Jeśli użyjemy tylko jednego bajta, by zaprezentować pozycję Y, a ta wyniesie więcej niż 255 to skończy się rozmiar bajtu, a to spowoduje błąd. Ostatnia linijka wysyła wszystkie wiadomości z buforu do innego gracza. W tym przypadku wysyła 3 bajty. Jeden jako ID wiadomości, a dwa jako pozycję Y/
Teraz musimy wysłać pozycję X oraz Y piłeczki do innego gracza, ale tylko jeśli jesteśmy serwerem. Aby to zrobić umieszczamy ten kod w evencie step piłeczki:
kod
if(!global.master)exit;
clearbuffer();
writebyte(1);
writeshort(x);
writeshort(y);
sendmessage(global.otherplayer);
Pierwsza linijka sprawdza czy jesteśmy serwerem. Jeśli NIE to kod poniżej nie zostanie wykonany.
Ale jeśli jesteśmy serwerem to pierwsza linijka czyści bufor. Teraz wysyła do niego bajta z ID wiadomości, która będzie oznaczała pozycję piłeczki. Jej ID=1. Następnie zostaje wysłana pozycja X za pomocą konstrukcji short. Analogicznie z pozycją Y.
Ostatnia linijka wysyła to wszystko z buforu do gracza.
Odbieranie wiadomości
W paletce kontrolowanej przez przeciwnika, w evencie step umieszczamy kod:
kod
var size;
while(true)
{
size = receivemessage(global.otherplayer);
if(size < 0) break;
if(size == 0)
{
show_message("The other player left the game");
game_end();
}
messageid = readbyte();
switch(messageid)
{
case 0:
y = readshort();
break;

case 1:
objBall.x = readshort();
objBall.y = readshort();:
break;
}
}
Pierwsza linijka tworzy nieskończoną pętlę while(true). Pierwsza linijka pętli odbiera wszystkie wiadomości od innego gracza i ustawia zmienną size na ilość bajtów odebranych. Druga linijka sprawdza czy aby na pewno odebraliśmy jakieś wiadomości. Jeśli nie to wychodzimy z tej pętli. Trzecia linijka sprawdza czy przeciwnik dalej gra. Jeśli wielkość wiadomości(zmienna size) jest równa 0 to gra nas informuje, że przeciwnik opuścił grę, a ta automatycznie się zamyka.
Jeżeli natomiast odebraliśmy jakąś wiadomość, musimy sprawdzić czego dotyczyła. Możemy użyć do tego skryptów bufora, w którym wszystkie dane się znajdują, po to, aby odebrać dane z wiadomości. Pierwsza część zwraca nam ID wiadomości. Po tym używamy deklaracji switch() aby co oznacza dane ID. Jeśli ID wynosi 0 to wiadomość oznacza pozycję Y przeciwnika. Pamiętaj, że używając konstrukcji short do wysłania jakiejś wiadomości to musimy użyć tej samej konstrukcji do odebrania wiadomości.
Jeżeli ID widomości wynosi 1 to wiemy, że dotyczy ona pozycji Y i X piłeczki. Używamy teraz konstrukcji short, aby odebrać pozycję X, analogicznie z pozycją Y.
[ROZMIAR=14px]CZYSZCZENIE DLLA[/ROZMIAR]
Jeśli nie chcesz żadnych nieprzyjemnych błędów, podczas zamykania gry, musisz oczyścić dlla z pamięci. Aby to zrobić tworzymy nowy obiekt i umieszczamy go w każdym roomie. W vencie Game End umieszczamy tylko jedną linijkę kodu :
dllfree();
Oczyści to całego WINSOCKa i pamięć używaną przez bufor wewnętrzny.
Tutoriale 39dll. Tłumaczenie.
Komentarze (łącznie 44, wyświetlam 1 - 15):
M
~Mimek (Nie., 05 Lip. 09, 19:10)
#1

Tutaj znajdziecie 39dll: gmc.yoyogames.com/index.php?showtopic=90437

4
47xxxxxxxx (Nie., 05 Lip. 09, 19:14)
#2

jest emota w show_message("The other player left the game";

M
~Mimek (Nie., 05 Lip. 09, 19:17)
#3

Dzięki :)

Matthew (Nie., 05 Lip. 09, 21:37)
#4

Kawał dobrej roboty :)

M
~Mimek (Nie., 05 Lip. 09, 21:47)
#5

Dziękuję :)

I am vader (Nie., 05 Lip. 09, 22:04)
#6

Moim zdaniem wyjątkowo bardzo przydatne tłumaczenie, bo kumanie wielu rzeczy, jak coś jest w innym języku, bywa kłopotliwe, a 39dll to idealny dll do mp.

p
pablo1517 (Nie., 05 Lip. 09, 23:14)
#7

Ah... 39 dll :P Pamiętam jak (można by powiedzieć) nim tutaj wszystkich zaraziłem xD. Może się mylę, ale pierwszą grę z jego wykorzystaniem to chyba ja na GMclanie umieściłem :).

I am vader (Pon., 06 Lip. 09, 12:24)
#8

objBall.y = readshort();:

wywal dwukropek, bo jakiś dzieciak będzie ryczał, że mu nie działa.

Ghost (Wto., 07 Lip. 09, 16:53)
#9

Ładne :*
objBall.y = readshort();: - Czemu mi ten kod nie działa???????////////

PhoenixPL (śro., 08 Lip. 09, 19:09)
#10

może mi to ktoś jakoś wyjaśnić?
at position 378: Unknown variable _SokB

4
47xxxxxxxx (śro., 08 Lip. 09, 19:35)
#11

nie ma zmiennej _SokB nie umiesz czytać?

GMcliker (śro., 08 Lip. 09, 20:20)
#12

rofl jest
, tylko czasami się to wywala - jak masz jakąś "kosmiczną" rzecz

GMcliker (śro., 08 Lip. 09, 20:23)
#13

mi tak wywalało jak źle zainicjowałem dane w jakimś obiekcie

PhoenixPL (śro., 08 Lip. 09, 21:07)
#14

więc jak to usunąć

4
47xxxxxxxx (śro., 08 Lip. 09, 21:19)
#15

definując zmienną _SokB O_O

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.11.0.179 • 2024.11.0.227
wydana 34 dni temu
LTS
2022.0.3.85 • 2022.0.3.99
wydana 50 dni temu
Beta
2024.1300.0.720 •
2024.1300.0.733
 0.14.0

wydana  6 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
Wojo (10:25, 27.12.24)
Jak tworzyłeś* ah ta niecną autokorekta (kiedyś też stworzyłem apki na androida w sumie)
Wojo (10:23, 27.12.24)
O siemka baca, czasami myślę o tobie w kontekście tego jak tworzyłem apki na androida. Swoją drogą czasami zapominam, że forum istnieje bo cały ruch teraz utrzymuje się na discordzie, ale pora to zmienić!
Uzjel (20:17, 10.12.24)
Cały ruch przeniósł się na Discorda.
MagnusArias (17:43, 01.12.24)
O matko... a ja tutaj jestem od ponad 15 lat i czasami zaglądam... biernie bo biernie, ale czasem wpadnę
gnysek (11:46, 17.11.24)
Witamy, witamy!
baca (12:22, 16.11.24)
To już 25 lat.. Witam po paru latach nieobecności.
gnysek (11:05, 15.11.24)
Natomiast obecne forum istnieje od 2004, jak z iglu.cz na gmclan.org przeszliśmy i od tego czasu nie było resetów danych.
gnysek (12:35, 13.11.24)
Ogólnie GMCLAN istnieje 22 lata, ale na to trofeum nie zrobiłem (jeszcze xD)
Chell (20:41, 08.11.24)
wow, ta emotka w ogóle nie wygląda jak : O xD
Chell (20:40, 08.11.24)
tylko? :O 4tk ma 15
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?