Cykl dnia i nocy oraz oświetlenie

W pliczku tym znajdziecie gotowe rozwiązanie tworzenia efektu dnia i nocy oraz ciemności po zmroku i prostego systemu świateł.

Autor: Ranmus

Rozmiar
110 KB
Autor
Ranmus
Ocena
8/10
5 głosów
Komentarze
Komentarze (łącznie 14):
Cekol (śro., 06 Wrz. 06, 19:26)
#1

Ale to ładne... :)

Ranmus (śro., 06 Wrz. 06, 19:45)
#2

Zauktualizowałem plik z tyci popraweczką wizualną, którą i tak by nikt nie zauważył. ;)

Dawidsu (Beaver Interactive) (śro., 06 Wrz. 06, 20:21)
#3

Czy chodzi o to, że księżyc miał wokół siebie kawałek granatowego nieprzeźroczystego tła i jak chował się za horyzont, to blakł, ale trochę prześwitywał przez ziemię? :P Zresztą, zaraz ściągnę i zobaczę. :P

Dawidsu (Beaver Interactive) (śro., 06 Wrz. 06, 20:27)
#4

Obszar wokół księżyca poprawiona, ale co z tym:
gmclan.org/uploader/39/cykl_dnia_bug.jpg ??

P.S. Przykładzik w dechę i piękniutki do tego. Dałem 10/10. :]

Ranmus (śro., 06 Wrz. 06, 20:35)
#5

Dawidsu: To nie jest bug, ponieważ na warstwie zewnętrznej wycinam specjalnie koło tam gdzie księżyć by ładniej świecił. ;P Masz jakiś inny pomysł jak to zrobić? Może jeszcze coś pokombinuję.

gnysek (śro., 06 Wrz. 06, 20:55)
#6

u mnie w nocy tak zwalnia, jakby się duszki napiły spirytusu i miały problem po nocy do domu wrócić

Dawidsu (Beaver Interactive) (śro., 06 Wrz. 06, 20:57)
#7

@Ranmus: jak się chowa, to już tak bardzo nie świeci, bo się rozmywa i bleknie. Może jak już będzie kolidował z ziemią, to nie wycinać? Albo wycinać część koła. :D

Ranmus (śro., 06 Wrz. 06, 21:56)
#8

Ale to i tak nie ma sensu. Bo jak dodasz drzewka, domki itd.? Trzeba jednak nie wycinać dla księżyca tego kawałka.
EDIT: Znalazłem inny sposób, ale jeszcze mniej wydajny. Mianowicie wszystkie obiekty typu duszki, murki itd. podczepiamy (opcja parent) pod np. obiekt o nazwie "obiekty". Teraz surface ciemnosci czyscimy dokladnie co stepa, potem with ( obiekty )... i rysujemy obiektom sprity z kolorem c_black. Dalej wycinamy swiatla z tak wyrysowanej warstwy. Skutkiem tego bedzie nieprzyciemnianie nieba, tylko obiektow na pierwszym planie.
Sposób ten możecie zobaczyć w moim uploaderze -> cykl2.zip

p
pablo1517 (Sob., 09 Wrz. 06, 18:29)
#9

smieszne ze mi te przyklady nie dzialaja a mam wersje 6.0

Ranmus (Sob., 09 Wrz. 06, 20:46)
#10

A czy ja napisałem wcześniej, że ten przykład zrobiłem pod GM 6.0? Przesiądź się na GM 6.1

p
pablo1517 (Sob., 09 Wrz. 06, 22:51)
#11

ale w GM6.1 są chyba jakies zmiany, a ja nie wiem jakie i ciezko by mi bylo

P
Patrysław (Beaver Interactive) (Sob., 09 Wrz. 06, 23:06)
#12

Wątpię.

b
bigshark (Nie., 10 Wrz. 06, 09:52)
#13

fajne , ale zwalnia w nocy . Ale przerobiłem już ze w nocy tez już jest szybko. Z tego co przeczytałem w info , moge przerobić to i umieścic w grze. :)

Ranmus (Nie., 10 Wrz. 06, 12:45)
#14

Możesz, bo ja w przeciwieństwie do ciebie, nie oczekuję niczego w zamian. Taki już dobry jestem. Miło, że skorzystasz z tego przykładu. W końcu trzeba pomagać tym co nie umieją sami robić takich rzeczy. :)

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 85 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 31 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 46 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
39 użytkowników online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Grela, Nikas, Alice, LeD, Nitro Slav, Carl-bot, Sporek, pABLO, Fox, Destiny, GMRussell, Tidżi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, Uzjel, s..., chleb, Moldis, Murrri, Dyno, szmalu, OdrzuconyKrakers, Kandif, Danieo, bagno, antek, Arrekin, Mtax, Voytec, Cebul, Borek, moeglich, Add92, Krzysiek1250, h..., Shockah, Nero, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?