GMS 2.3 - try-catch - łapanie wyjątków

Czwartek, 19 Grudnia 2019, 14:03
Czas czytania 2 minuty, 24 sekundy
Zgodne z GM: gms2
Nowy mechanizm w GMS 2.3, którego brakowało nam wszystkim.
GMS 2.3 pozwoli na łapanie wyjątków (błędów w kodzie) co pozwoli na dalsze działanie naszej gry bez zawieszenia/wyłączenia.

Ot, chociażby kod:
kodvar a = 5 / 0;Normalnie zwraca błąd "Cannot divide by zero". Każdy bowiem wie, że przez zero dzielić się nie da. Gra pokaże ekran błędu z przyciskiem OK i zakończy działanie.

W GMS 2.3 można to jednak obejść:
kodtry {
<statement1>;
<statement2>;
etc...
}
catch(<variable>) {
<statement1>;
<statement2>;
etc...
}
gdzie <variable> to nazwa zmiennej, do jakiej trafi struktura z właściwościami błędu:
kod
<variable> = {
message: "<text>",
longMessage: "<text>",
script: "<text>",
stacktrace: ["<text>", "<text>", ...]
};
Przykładowo, można pominąć wyskakiwanie okienka z błędem i zamiast tego wyświetlić błąd w konsoli (albo po zmianie kodu zapisywać/wysyłać).
kodvar a = 0, b = 0, c = 0;
try
{
c = a div b;
}
catch( _exception)
{
show_debug_message(_exception.message);
show_debug_message(_exception.longMessage);
show_debug_message(_exception.script);
show_debug_message(_exception.stacktrace);
}

Można też skorzystać z instrukcji finally, aby wykonać kod bez wzgledu na to, czy wyjątek wystąpi czy nie, poprzedzając nią nasz blok kodu:
kodfinally {
<statement1>;
<statement2>;
etc...
}
Wskazówka:
Można używać dowolnych kombinacji try+finally, try+catch lub try+catch+finally, ale w takich blokach nie można używać break, continue, exit czy return, gdyż gra się nie skompiluje.
kodvar a = 0, b = 0, c = 0;
try
{
try
{
c = a div b;
}
finally
{
++a;
}
}
catch(_exception)
{
++a;
show_debug_message(_exception.message);
show_debug_message(_exception.longMessage);
show_debug_message(_exception.script);
show_debug_message(_exception.stacktrace);
}
finally
{
show_debug_message("a = " + string(a));
}

Można też użyć funkcji, która złapie wszystkie niezłapane wyjątki aby nie wyświetlać żadnych błędów (ale je logować/wysyłać).
Służy do tego exception_unhandled_handler(user_handler);.
kodexception_unhandled_handler(function(ex)
{
show_debug_message( "----------------------------------------------------------------------");
show_debug_message( "Unhandled exception " + string(ex) );
show_debug_message( "----------------------------------------------------------------------");
if file_exists("crash.txt") file_delete("crash.txt");
var _f = file_text_open_write("crash.txt");
file_text_write_string(_f, string(ex));
file_text_close(_f);
return 0;
}
)
W powyższym przykładzie zapisujemy ostatni błąd do pliku (ostatni - gdyż następuje kasowanie pliku gdy już istniał).
Wskazówka:
Użycie return spowoduje, że taki właśnie kod zostanie zwrócony na zakończenie pracy runnera. Nie jest to wymagany parametr
Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 72 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 18 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 33 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
2 użytkowników aktywnych:
gości: 1, userów: 1
 Adriann
(~ostatnie 15 minut)
Discord
48 użytkowników online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Grela, Nikas, Alice, HappyOrange, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, p..., GibkiKaktus, Wielki Druid, b..., Destiny, GMRussell, fervi, Radek Ignatów, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., RogerDodg3r, s..., Moldis, Murrri, MIXZZZ, Jarkozpl, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, sgames, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Skovv, Arrekin, Tidżi, 21Lancz, Mtax, g..., Voytec, GreenClover, l..., Cebul, Borek, Add92, Krzysiek1250, h..., Shockah, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?