Linki do ciekawych stron

Beta 2023.400

Z dużym opóźnieniem (dwóch tygodni) zajechała w końcu beta 2023.400. Co w niej nowego?

- event Audio Playback End
- nowe filtry w room editorze
- opcja wybrania domyślnego eksportera (dla płatnych licencji/subskrypcji)
- funkcja particle_get_info() pozwalająca pobrać system, emiter i ustawienia z particli
- funkcja array_shift() pozwalająca wstawić nowy element na początku tablicy
- funkcja window_set_showborder(true/false) pozwalająca na wyłączenie systemowej ramki okna (z przyciskami) w trakcie gry (ta funkcja istniała w GMS 1.x i GM5-8.1)
- array_copy()/_delete()/_insert() obsługuje teraz ujemne wartości (-n), aby wykonywać działania względem końcowych n elementów tablicy

Więcej informacji:
IDE: gms.yoyogames.com/ReleaseNotes-NuBeta.html
Runtime: gms.yoyogames.com/release-notes-runtime-NuBeta.html

Aktualizacja
Okazuje się, że mimo zapowiedzi, obecna beta nie dostała nowego instalatora.
Przygotowałem za to artykuł który wyjaśnia czym jest dodane w tej wersji hashowanie: gmclan.org/index.php?artykul=105

Komentarze (łącznie 3):
Wojo (Sob., 15 Kwi. 23, 00:27)
#1

Doskonale

gnysek (Sob., 15 Kwi. 23, 01:00)
#2

Wrzucę jeszcze później screeny z tego nowego instalatora, ale nie miałem już dziś czasu przez ten nowy design.

gnysek (Sob., 15 Kwi. 23, 15:08)
#3

Heh, jednak nie ma w tej wersji jeszcze nowego instalatora. Jest za to hashowanie (dodałem o tym artykuł), oraz interpolacja stringów:

var name = "gnysek";
var text = $"Hej, jestem {name}, miło poznać";

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 72 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 18 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 33 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
43 użytkownicy online na discordzie:
Miłosz, Grela, Nikas, Alice, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, p..., GibkiKaktus, Wielki Druid, Destiny, GMRussell, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., s..., Moldis, Murrri, MIXZZZ, Jarkozpl, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, Ulti, Kandif, bagno, Arrekin, Tidżi, 21Lancz, Mtax, g..., Voytec, GreenClover, l..., Cebul, Borek, Krzysiek1250, h..., Shockah, Nero, Sporek, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?