Linki do ciekawych stron

YYG zaprezentowało dziś nadchodzące zmiany w GM, chociaż tym razem film był znacznie krótszy niż przez 2 wcześniejsze lata i obejmuje znacznie krótszy okres - jest możliwość, że nie zapowiedziano wszystkiego, co pojawi się w tym roku.

Poza prezentacją nowego Code Editora, który jest już dostępny w betach, więc można go sprawdzić na własnej skórze.

W końcu dowiedzieliśmy się nieco więcej o Layerach UI. Będzie to specjalna warstwa w roomach, współdzielona przez nie wszystkie, w której będą widniały kolejne sub-layery na których można ustawiać elementy. Teoretycznie, jeszcze w maju powinniśmy zobaczyć betę tej funkcjonalności.

Kolejny raz wspomniano też o prefabach - ale poza filmem prezentującym jak mniej więcej ma działać UI nie powiedziano chyba nic nowego - to nadal mają być biblioteczki, które będzie można zaciągnąć do projektu i wybrać sobie dowolne zasoby, które staną się częścią projektu. To czego nie wybierzemy, nie zostanie eksportowane. Jeżeli jakiś prefab wymaga innych zasobów w nim dostarczonych - to oczywiście zadziała to kaskadowo.

Śmietanką na torcie były oczywiście informacje o nowym runtime. Zabrakło co prawda dokładnej daty startu otwartej bety GMRT, ale mogę was zapewnić, że niewiele brakuje, aby mogła ona wystartować. Potwierdzono też, że w pierwszym wariancie dotyczyć będzie ona jedynie Windowsa, a pozostałe eksporty będą systematycznie dochodzić - w kolejności: mobilki i konsole.

Najważniejszą wiadomością było jednak nadchodzące wsparcie dla JavaScript w nowym runtime, które ma działać jeszcze w tym roku. W przyszłości YYG planuje też wsparcie dla innych języków, w tym C#. Nie poinformowano jednak w jak wielkim stopniu. Wiadomo jednak, że GML i JS będzie można miksować, więc część kodu będzie mogła powstawać w jednym a część w drugim języku, a zmienne będą przekazywane.

Komentarze (łącznie 2):
gnysek (Czw., 16 Maj. 24, 18:40)
#1

Prefaby:
Grafika: https://i.imgur.com/F8QyyIh.png

UI:
Grafika: https://i.imgur.com/CpguUca.png

Tymon (śro., 22 Maj. 24, 20:46)
#2

Oh boy.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 82 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 28 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 43 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?