Linki do ciekawych stron

3 wersja EAP

Wczoraj ukazała się 3 wersja GM:S 1.3 EAP, oznaczona numerkiem 1.99.97. Przypominamy, że wersja ta może działać "obok" stabilnej wersji GM:S 1.x i nie nadpisuje jej, aczkolwiek projekty otwieranie w EAP powinny być zawsze kopią gdyż mogą nie otworzyć się potem we wcześniejszej wersji.

Na szybko z nowości - w nowym debuggerze jest profiler, który pokazuje jakie skrypty zjadają najwięcej czasu gry - świetne narzędzie do optymalizacji, bo widać który event w jakim obiekcie zjada całą moc.
Poza tym, wszystkie okienka moga teraz "wyjść" z programu - do wyłączenia w opcjach.
Skrypty mają sub skrypty. Działa to tak, że całość jest potem sklejana w jeden skrypt, więc działa to bardziej na zasadzie podziału na strony. Doszły też zakładki.
Doszedł nowy engine fizyki - LiquidFun.

Reszta zmian: store.yoyogames.com/.../release-notes-studio.html

Komentarze (łącznie 14):
Borek (Pią., 18 Kwi. 14, 11:02)
#1

gnysek miałeś jakieś problemy z kompatybilnością projektów? Ja już pomijam trzecią wersję z rzędu, bo nie chcę sobie namieszać :) Muszę zrobić backup i zainstalować 1.3 EAP, bo widzę że naprawdę są już ciekawe zmiany :)

Uzjel (Pią., 18 Kwi. 14, 11:54)
#2

Ja miałem. Działam na wersji z przed kilku miesięcy.

Borek (Pią., 18 Kwi. 14, 12:17)
#3

No właśnie... i to jest ten ból. Dlatego skończę najpierw te projekty co mam, a nowe zacznę w nowym GMie. Tylko gorzej później z aktualizacjami starych projektów... Trzeba pomyśleć nad dodatkowym wirtualnym systemie ze starą wersją GM, albo drugim windowsem, albo z jakiś osobnym kompem :D albo po prostu poświęcić trochę czasu i pozmieniać tak kod, aby był kompatybilny :P

k
karolo320 (Pią., 18 Kwi. 14, 12:34)
#4

wow, podoba mi się ten profiler

gnysek (Pią., 18 Kwi. 14, 12:53)
#5

Ja nie miałem żadnych problemów, poza tym, że zmienili wyświetlanie (application_surface) i od tej zmiany GUI też to dotyczy (przywrócono w sumie Keep Aspect Ratio).
W Almorze chyba w 15 minut naniosłem ewentualne potrzebne poprawki (usunięcie funkcji które x myszki przeliczają na X w GUI, bo od tego jest już teraz funkcja).
Nowy debuger - zajebioza, stawiasz breakpoint za pomocą F9 i jak gra się na nim zatrzyma, to masz podgląd na WSZYSTKie zmienne w grze, za pomocą drzewek. Naprawdę fajnie się znajduje wtedy bugi, bo widzisz, gdzie jakaś wartość nagle się dziwnie zmieniła.
Ja np. miałem taki problem, ze w tablicy dawałem ID obiektów, ale jak znikają ustawiam na -1. A -1 to inaczej self, więc jak robiłem with(tablica[i]) instance_destroy();, to nagle mi usuwało bohatera :P

p
pablo1517 (Pon., 21 Kwi. 14, 12:03)
#6

Jak sie instaluje to cholerstwo tak zeby było obok mojej aktualnej wersji :P? Wykrywanie "wąskich gardeł" brzmi kusząco :D

p
pablo1517 (Pon., 21 Kwi. 14, 12:06)
#7

Ło, Gnysek, nie wiedziałem że -1 to inaczej self. W takim razie zmienic musze u siebie "pustość" na -4 (noone) bo ten self faktycznie może grubo namieszać. Aczkolwiek jak dasz sobie instance_exists(-1) to ci zwroci false, czyli nie zawsze traktuje to jako "siebie"

gnysek (Pon., 21 Kwi. 14, 19:33)
#8

Ale jak dasz a[0] = -1, with (a[0]) instance_destroy(); to już da.
A instaluje się tak, że po prostu instalujesz i w menu masz to jako osobnego GMa. One siebie wzajemnie nie widzą.

art22pl (Wto., 06 Maj. 14, 16:15)
#9

A tak z innej strony coś mi się wydaje że ten GM , coś w nowej wersji beta zawala z optymalizacją ... Być może chodzi o to by wszyscy kupowali kompilator YYC ;/. Chcąc nie chcąc wróciłem do wcześniejszej wersji .

Threef (Wto., 06 Maj. 14, 18:33)
#10

Ja słyszę opinie że ta wersja przyśpieszyła.

gnysek (Wto., 06 Maj. 14, 21:03)
#11

Ja też nie zauważyłem problemów. Zresztą, wszelakie błędy można zgłaszać, więc nie jęcz.

Borek (śro., 07 Maj. 14, 14:02)
#12

Zainstalowałem tego nowego GMa i nie miałem absolutnie żadnych problemów z kompatybilnością ze wcześniejszymi projektami. Jak już Almora odpaliła się bez problemu, to jest dobrze :)
Co do wydajności to jest lekki wzrost, a profiler w debugerze to jest to, na co czekałem bardzo długo :)
P.S. rzeczywiście można EAP zainstalować obok poprzedniej wersji GMa i nie widziałem żeby to coś mieszało, albo żeby były jakiekolwiek problemy.

Threef (śro., 07 Maj. 14, 14:08)
#13

Tylko nie wczytujcie projektów zapisanych w EAP w zwykłym Beta 1.3

gnysek (Czw., 08 Maj. 14, 13:48)
#14

Zwłaszcza tych co mają "pod" skrypty.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 83 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 29 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 44 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?