1. Pierwsze kroki w programie - temat zupełnie dla nowych
2. Programowanie zaawansowane z pominięciem opisu podst. obsługi programu
3. Podstawy programowania przy użyciu biblioteki 39dll - np. strzelanka typu "Alien Territory"
4. Zaawansowane programowanie przy użyciu biblioteki 39dll - np. MMORPG
5. Wszystko w jednym, ale koszt książki ~90zł
6. W ogóle bym nie kupił żadnej książki, wolę się samemu uczyć
O, widzę, że nie tylko ja mam ochotę napisać książkę o GM... chociaż ja bardziej na sam wstęp do programowania niż na konkretne gry się nastawiam. Na razie mam spis treści i 10 stron
Ja nie kupilbym takiej ksiazki, gm jest ograniczony. Nie w sensie, ze ma malo opcji, ale zrobienie bardziej rozbudowanej gry powoduje, ze mozna ja odpalic tylko na najlepszych komputerach. Na kombajnie mojego kolegi(intel core i5, 4gb ram, grafika 1gb) spartan laduje sie godzine, a chodzi na 25fps, moze to tylko blad ze strony propy, bo nie optymalizuje, ale jednak pokazuje to jak mozna skopac wydajnosc. W normalnych jezykach programowania mozna to napisac wydajniej i na swoich warunkach. GM jest dla poczatkujacych tylko, gdyby nie on nigdy bym nawet nie siegnal reka w strone polki z c++, delphi, java itp.
może to też być błąd ze strony twojego kolegi, który ściąga wirusy na potęgę, instaluje co popadnie i ma zaśmiecony komputer.
choć przyznam, że spartana nie pobierałem.
Zaznaczyłem ostatnią opcję, ale gdybym miał wybrać między pozostałymi, to najbardziej interesowałoby mnie programowanie z użyciem 39dll - gry multiplayer to jedyna dziedzina GM-a, o której nic nie wiem.
poza tym, wydajność można skopać i programując. tak właściwie, mizerną szybkość gma można nawet przyjąć jako zaletę - człowiek kombinuje, jak zrobić to wydajniej
Jaklub, mądre słowa, też mi się wydaje że wydajność GMa można podciągnąć pod zaletę. GM, nie jest narzędziem do bardzo profesjonalnych gier typu: Crysis, Gothic itp. Nie mniej jednak, jak na jego "prostą" obsługę można sporo stworzyć i wprowadzić się do bardziej zaawansowanego narzędzia, co więcej da się nawet zarobić korzystając z GMa, patrząc chociażby po Magi TeeGee
Ale do tego nie potrzeba Internetu, więc można poćwiczyć samemu. Zacznij od zrobienia Ponga 3D, tak jak ja.
@Borek: gothic z tego co wiem byl napisany w czystym c++(2 pierwsze czesci, 3 nie nazywam gothiciem, bo jestem psychofanem tej ze gry a trojka wszystko skopala) i nawet ten c++ lepiej sie do tego nadaje. Nie trzeba sie wyginac tworzac proste 3d, wszystko nie jest tak napakowane i nie trzeba starac sie optymalizacja, itp. itd.
No właśnie. Co za bzdura z tą optymalizacją. Przecież to jest zawsze kupa roboty. Niezależnie od engine'u czy języka.
A GM nie jest pod tym kątem taki zły (wersja PC, bo ta na Maca jest 3x wolniejsza). Dobrze zrobiona gra śmiga w zasadzie na wszystkim. Gry Propy to kiepski przykład. Chłopak wymiata, ale mistrzem optymalizacji nie jest . Ale weź już np. takie Spelunky. Duże, proceduralnie generowane plansze z mnóstwem obiektów i prostą fizyką - działa jak marzenie.
bo tak na prawde duży efekt już w zwykłej platformówce daje rysowanie obiektu tylko, gdy jest on widoczny na ekranie. Takie małe usprawnienie, w jednym zaledwie warunku, a przywróciłem FPS do normy (bo spadł do 1/3).
Najnowsze wersje GameMakera:
wydana 85 dni temu
wydana wczoraj
wydana dziś