Początki z Basic4Gl
teraz może o podstawach tego języka. Zaczniemy od Variables ( Zmiennych ) . Najpierw musimy je zadeklarować poprzez komendę dim a zaraz po niej wypisać nazwy zmiennych. Jest to niezbędne jeżeli używasz danej zmiennej w dalszej części kodu. Czemu tak się dzieje ? Ponieważ próbujemy skorzystać ze zmiennej której program w ogóle nie znać. Przeważnie dimy wypisuje się w kilku pierwszych liniach kodu. Ciekawostką jest również przyjęta zasada deklarowania każdej zmiennej poprzez osobny dim chyba że zmienne należą do takiej samej grupy lub odnoszą się tego samego obiektu. Np :
koddim obiekt1x 'Jest to deklarowanie pozycji x obiektu 2
dim obiekt2x, obiekt2y ' Tu zaś deklarujemy zmienne obiektu 2
Następnym krokiem powinno być zdefiniowanie zmiennej. Chodzi tu o nadanie pewnej wartości zmiennej, może to być pozycja x bądź y, jak i jakaś całkowicie nic nieznacząca liczba. W tym przypadku nadamy wszystkim 3 zmiennym pozycje. Powinno to wyglądać w sposób następujący :
nazwa zmiennej = wartość
Na przykład:
kodobiekt1x = 15
obiekt2x = 10
obiekt2y = 10
Tak więc zmienne możemy na razie zostawić w spokoju :). Zanim jednak przejdziemy do dalszej części artykułu powinniśmy wykonać jeszcze jedną rzecz. Chodzi tu o wstawienie fragmentu kodu odpowiadającego za Buforowanie textu. Min. -
kodTextMode (TEXT_BUFFERED) Nie jest to jednak niezbędne. Powinniśmy to stosować tylko w skrajnych przypadkach min. Kiedy to umieszczamy w programie text i korzystamy z funkcji while. Kod ten powoduje że nie widzimy odświeżania textu. Funkcja while natomiast często jest wymagana do poprawnego funkcjonowania programu. Bez niej m.in. Nie będą poprawnie działały zdarzenia o których już za chwile. Funkcja while powinna wyglądać następująca :
kodwhile true
Kiedy to zrobiliśmy możemy zacząć prawdziwą zabawę ( Dla kogo ;D ) . Tak więc możemy wsiąść się za zdarzenia. Czyli wszelkie operacje po naciśnięciu klawiszu myszki, klawiszy na klawiaturze, kiedy zmienna osiąga pewną wartość bądź jakiś obiekt uzyskuje pewną wartość x i y itd. Tutaj możemy popuścić wodzę naszej wyobraźnie i próbować wszystkiego co się da. Zaprezentuje poniżej kilka funkcji które mogą być zastosowane w waszej grze.kod
if ScanKeyDown (Wartość) then ' Jeżeli Przycisk .... został wciśnięty wtedy ma się stać : ( Oczywiście w miejsce wartość wpisujemy symbol danego znaku. )
if zmienna1 = wartość then ' Jeżeli pewna zmienna osiągnie pewną wartość
if zmienna1 = wartość and zmienna2 = wartośc2 then ' jeżeli 1 zmienna posiada taką wartość a 2 posiada taką wartość ma się stać :
if zmienna1 >= wartość then ' Jeżeli zmienna jest większa bądź równa danej wartości ma się wydarzyć :
if zmienna1 <= wartość then ' Jeżeli zmienna jest mniejsza bądź równa danej wartości ma się wydarzyć :
Tyle wystarczy jak na początek. Dane przykłady pozwalają nam na stworzenie bardzo prostej gry. Jeśli chodzi o ich zastosowania, wystarczy wysilić swoją wyobraźnie. I pomyśleć co się powinno stać po wciśnięciu pewnego klawisza, bądź gdy jakaś zmienna osiągnie pewną wartość. Podam kilka przykładów :kod
if ScanKeyDown (Symbol) then
zmienna1 = zmienna1 + 1 ' Po wciśnięciu danego klawisza zmienna1 ma zwiększyć swoją wartość o 1
if zmienna1 = wartość then
zmienna2 = 3 ' Jeżeli zmienna 1 osiągnęła pewną wartość wtedy zmienna 2 ma przyjąć wartość 3
if zmienna1 = zmienna 2 then
zmienna1 = zmienna1 - zmienna2 ' Jeżeli zmienna 1 posiada taką samą wartość jak zmienna 2 wtedy, wartość zmiennej 1 ma zostać zmniejszona o wartość zmiennej 2
Tak więc można powiedzieć że podstawy już znacie. Teraz przejdźmy, do wstawienia obiektu na nasz ekran. Tak więc musimy wstawić kod mówiący w jakim miejscu, ma zostać umieszczony obiekt ( w naszym przypadku Literka O ) Np. :
kodcls
locate x, y: Print "O"
Oczywiście jak można się domyślić zamiast x i y wstawiamy konkretną cyfrę lub zmienną. Kod po znaku " : " odpowiada za rysowanie litery. Kiedy to mamy należy zamknąć nasz program komendą " wend " i możemy odpalić naszą grę. Niestety niemogę tu opisać co takiego się tam wydarzy ponieważ to jest wasz program. Jednak coś nam nie chce pójść/ Cóż to może takiego być ? Jeżlei użyliśmy komendy TextMode powinniśmy przed " Wend " umieścić 1 linijkę kodu odpowiadającą za prawidłowe funkcjonowanie gry. Chodzi o :
kod Drawtext ()
I to jest już koniec. Wszystko powinno działać jak w szwajcarskim zegarku. Jednak to nie koniec. Nie możemy spocząć na laurach, tylko próbować rozwijać ten programik.