Linki do ciekawych stron

2024.14.3 - beta

YYG ciągle kontynuuje swoją drogę do wydania wersji LTS, wydając kolejne hotfixy do wersji 2024.14 będące przy okazji wersjami Release Candidate LTS 2026. Dostaliśmy dziś pierwszą betę w tym roku i chociaż zgodnie z zapowiedziami GMS2 nie dostaje już nowych funkcjonalności a jedynie poprawki błędów, o dziwo znalazło się kilka ciekawych nowości w tym wydaniu.

releases.gamemaker.io/release-notes/2024/1400_3

- dodano eksport do Reddita
- dodano opcję importu preferencji (miesięczna, beta, LTS 2022, LTS 2026)
- nowe projekty mają opcję vsync ustawioną na ON. Jeśli wasze projekty "szarpią" na kartach NVidia mimo wysokiego FPS, to właśnie brak tej opcji rozwiąże sprawę, a winę ponoszą zmiany w Windows 11
- jeśli w Variable Definitions jest błąd, otworzy się okienko obiektu w którym one wystąpią (w poprzedniej aktualizacji zmieniono możliwość ustawienia czegoś innego niż liczba dla typu Real, ta zmiana to następstwo tamtej, która wymuszając wartość Real usuwała inne wartosci)
- package manager dostał opcje "Update All" jeśli więcej niż jedna rzecz ma dostępną aktualizację
- prefaby można teraz przeciągać za pomocą drag and drop, oraz wybrać czy chcemy skopiować dany zasób do gry (duplicate), czy jedynie go podlinkować (customize) - w przypadku pierwszej opcji aktualizacja prefabu nie zmieni nic w naszej grze, a w drugim przypadku zawsze zostanie użyta najnowsza wersja zasobu z danego prefabu
- można nadpisać macro prefabów, dodając :: z przodu, np. #macro ::com.russell.macrotest-1.1.0::IsDebug false, lub z configiem #macro ::com.russell.macrotest-1.1.0::Release:IsDebug false
- sekwencje - jeśli jakaś własność jest tablicą, można teraz nadpisać pojedyczny indeks, zamiast całą tablicę, czyli zamiast colour_track.keyframes[0].channels[0].colour = [1, 1, 1, 1], można colour_track.keyframes[0].channels[0].colour[0] = 1. Kod nie jest krótszy, ale nie wymaga trzymania/pobierania wszystkich opcji, jeśli ich nie zmieniamy
- dokumentacja: tytuły strony "GameMaker Manual" zostały zaktualizowane, aby wyświetlać nazwę danej funkcjonalności zgodnie z nagłówkiem.

Wersja "miesięczna" zapewne wyjdzie w ciągu 1-2 tygodni.

Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 72 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 18 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 33 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
2 użytkowników aktywnych:
gości: 1, userów: 1
 Adriann
(~ostatnie 15 minut)
Discord
48 użytkowników online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Grela, Nikas, Alice, HappyOrange, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, p..., GibkiKaktus, Wielki Druid, b..., Destiny, GMRussell, fervi, Radek Ignatów, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., RogerDodg3r, s..., Moldis, Murrri, MIXZZZ, Jarkozpl, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, sgames, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Skovv, Arrekin, Tidżi, 21Lancz, Mtax, g..., Voytec, GreenClover, l..., Cebul, Borek, Add92, Krzysiek1250, h..., Shockah, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?