Linki do ciekawych stron

YYG wydało właśnie betę ostatniego wydania przed nadejściem wersji LTS 2025, od której priorytetem zacznie być nowy runtime, a do obecnego (GMS2) mają już trafiać głównie poprawki (i tylko przez 2 lata).

Co nowego?
- instance_change() otrzymało status deprecated i nie będzie wspierane w GMRT (to samo będzie dotyczyć position_change())
- IDE Mac dostało auto updater, podobny jak Windows
- lepsze wsparcie dla zmian DPI
- domyślnie ustawione jest teraz nie tworzenie folderów dla assetów i w nowych projektach będzie tylko room - grupy musimy tworzyć sobie sami (od paru lat nie były bowiem one już przyporządkowane do danego typu zasobów, ale nazwy to sugerowały; można przywrócić to w preferencjach)
- nowo tworzone assety będą mieć nazwy jakie ustawimy w ustawieniach Feathera (biorąc pod uwagę tylko pierwszą opcję dla danego typu)
- podgląd dźwięków w IDE korzysta teraz z tej samej konwersji co gra (więc zmieniając kompresję, jakość czy kanały, zostanie on przekonwertowany tak, jak później do gry)
- można ustawić ścieżkę względem gry dla dźwięków streamowanych, żeby trafiały w podkatalog
- wsparcie UI Layers dla HTML5
- mnóstwo poprawek dla Code Editora
- razem 170 zmian
- zgłaszanie buga z IDE dołącza też plik layoytów
- GX.games wspiera teraz przeźroczyste tło
- obrazki SVG otrzymały definiowane precyzji liczbą

Wszystkie zmiany: releases.gamemaker.io/release-notes/2024/1400

Nie jest obecnie znana docelowa data wydania 2024.14, ale zaleca się skorzystanie z bety (instalowanej osobno) i sprawdzenie wszystkiego, bowiem ta wersja będzie fundamentem pod wydanie LTS 2025 - jeśli jakieś bugi nie zostaną zgłoszone do czasu jej wydania, poprawki dostaniemy albo w wersjach beta, albo dopiero po pół roku - cykl wydawniczy LTS 2025 zakłada bowiem, że będą 4 wydania przez 2 lata. Kolejne wydanie - LTS 2027, nie będzie zawierać już obecnego runtime GMS2, a wersja 2025.4 (lub inna, jeśli wydań będzie więcej) będzie ostatnią i nie dostanie już żadnych aktualizacji, będzie więc działać tak długo, aż któraś platforma nie wprowadzi zmian blokujących wydanie (można zakładać, że będa to głównie eksporty mobilne i konsolowe - eksport na Windowsa podziała pewnie jeszcze nawet kilkanaście lat).

Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 82 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 28 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 43 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
29 użytkowników online na discordzie:
🧁Cupcake🧁, Grela, HappyOrange, LeD, Carl-bot, pABLO, Destiny, Kuzyn, GMRussell, Tival, Tidżi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, Threef, Uzjel, s..., Pako, Murrri, Sporek, Dyno, Deusald, szmalu, Morro, Ulti, Kandif, antek, Arrekin, g..., GreenClover, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?