Linki do ciekawych stron

YYG zaczyna 2022 z przytupem, wprowadzając kilka dużych zmian.

Po pierwsze, teraz program będzie numerowany w postaci ROK.MIESIAC.KOMPILACJA, zatem po 2.3.7.606 otrzymamy GMS 2 2022.1.X . Nie będzie wydań w lipcu i grudniu, ale numeracja zostanie utrzymana (z ominięciem .7 i .12). Obstawiam, że następnym krokiem będzie zmiana nazwy na GameMaker Studio GX - bo inaczej za dużo dwójek w tej nowej numeracji ;)

Po drugie, w becie dostępny jest nowy system podpowiadania składni który wyróżnia typy zmiennych. Macie tablicę struktur jakiegoś typu? Nie ma problemu, GM będzie to wiedział i np. w pętli for pozwoli na podpowiadanie właściwości tejże struktury.
Co ważne, ten system nie będzie dostępny w stabilnych wersjach aż do momentu, gdy wyłapiemy wszystkie błędy, więc w 2022.1 go nie zobaczymy, ale w becie można bez problemu z niego korzystać. Jeśli komuś się nie podoba - jest opcja wyłączenia go w opcjach.
Nowością są sugestie błędów które pokazywane są za pomocą ikonki pióra (Ctrl+Q wyświetla ich szczegóły), dlatego nowy system dostał nazwę Feather. System potrafi też podpowiadać sprite czy kolory - wraz z ich podglądami!
Nowy system wyświetla też w lepszy sposób opisy które tworzymy dla naszych funkcji.

Grafika: /upload/ajax/20220118_6f570f46c5fbfd8bbac2917ac8fc102f.png
Grafika: /upload/ajax/20220118_8ed8632e0e261fa3741406328e321bb9.png

Betę można pobrać tutaj: gms.yoyogames.com/ReleaseNotes-NuBeta.html .

Wygląda też, że jeszcze bardziej potaniała wersja Indie subskrypcji z 36 zł na 24zł:

Grafika: /upload/ajax/20220118_7d67df0df059f25b3ad1502c7b5259dc.png

Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 72 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 18 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 33 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
43 użytkownicy online na discordzie:
Miłosz, Grela, Nikas, Alice, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, p..., GibkiKaktus, Wielki Druid, Destiny, GMRussell, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, PhysX ᴺⱽᴵᴰᴵᴬ, r..., s..., Moldis, Murrri, MIXZZZ, Jarkozpl, Dyno, 🆅🅸🆃🅾74🅼, szmalu, Ulti, Kandif, bagno, Arrekin, Tidżi, 21Lancz, Mtax, g..., Voytec, GreenClover, l..., Cebul, Borek, Krzysiek1250, h..., Shockah, Nero, Sporek, xVANiLL
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?