Linki do ciekawych stron

Warstwa z filtrami - nowy zasób w GMS2

Po przejęciu przez Operę deweloperka GameMaker Studio 2 nieco przyspieszyła i w końcu mamy pierwszą z większych nowości GMS2, które zauważalne będą po stronie gry - layery z filtrami, czyli po prostu predefiniowanym shaderami, których ustawienia można zmienić w room editorze.

Takie layery niestety mają na razie jedną wadę - działają na wszystkie layery przed nimi (zapewne przez to, że zmieniają obecny bufor obrazu zawartego w application_surface), ale z drugiej strony wymagają zero programowania:

Large blur:
Grafika: /upload/ajax/20211019_af70f1f50c967bbed066601bf660d780.png

Edge detection:
Grafika: /upload/ajax/20211019_1a8215aa55db36b2e026eb5c00d12b67.png

Colour tint:
Grafika: /upload/ajax/20211019_30006702244eeb0770a6af7a03483223.png

Efekty dostępne obecnie to: zmiana koloru, wykrywanie krawędzi, blur, posteryzacja, desaturacja, pikselizacja, a nawet... trzęsienie ekranem.

W kolejnych tygodniach (bo teraz już nawet nie miesiącach), mają pojawić się ulepszenia intellisense (podpowiadanie zmiennych i funkcji w strukturach!), czy Edytor Particli z opcją wyświetlania ich w room editorze - pełna lista, którą przy obecnym tempie YYG powinno zrealizować do końca wiosny, dostępna jest tutaj: yoyogames.com/en/roadmap .

Komentarze (łącznie 3):
Adriann (Wto., 19 Paź. 21, 11:35)
#1

Ale zaraz, to zostało już dodane? Nie widzę tego po aktualizacji

Adriann (Wto., 19 Paź. 21, 12:25)
#2

Dobra już wiem, jest w becie

gnysek (śro., 20 Paź. 21, 10:45)
#3

Tak, tylko w becie i na razie tylko dla tych, co mają subskrypcję (również tę darmową, bonusowo dla tych co kupili kiedykolwiek GMS 2, nie wymazującą starych licencji).

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 65 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 11 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.19.0

wydana 26 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
9 użytkowników online na discordzie:
Carl-bot, p..., GMRussell, Threef, Dyno, szmalu, OdrzuconyKrakers, bagno, l...
Shoutbox
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Wojo (12:50, 07.12.25)
Ehh znak czasu. Prawie dwa miesiące ciszy w shoutboxie, na forum też raczej cisza i jest głównie swego rodzaju archiwum ostatnich dwóch dekad
gnysek (16:01, 16.10.25)
To już google decyduje. Mam wrażenie, ze po datach obcina stare treści.
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?