Linki do ciekawych stron

Beta 2022.8 - koniec nieużywanych eksportów

Beta 2022.8 wprowadza zmiany, które nie każdemu mogą się spodobać. Wraz z tą wersją, w celu ułatwienia prac nad rozwojem i zmniejszeniem rozmiaru runtime, usunięte zostają:

- eksport Windows 32-bit/x86 (64 bity dodano pod koniec 2020 w v2.3.1, domyślnie włączono w 2022.2)
- eksport na Androida 32-bit/x86 (ale eksport x86_64 zostaje)
- UWP (Microsoft zakończył wsparcie i nikt tego nie używał, ale niestety zniknie opcja odpalania gier na Xboxie bez devkita)
- XDK dla Xboxa (tego też nikt nie używał i było dostępne tylko w najdroższej licencji)

Poza tym, 2022.8 wprowadza jak zwykle nowości:
- lepsza kompresja tilesetów w roomach (ale przez to projektów nie uda się otworzyć w wersji [ 2.8)
- opcje dla rozszerzeń, aby można było włączać/wyłączać niektóre rzeczy za pomocą checkboxa a nie kodu (i oczywiście funkcje do ich odczytu)
- poprawki bugów (zwłaszcza problemy z myszą w HTML5/OperaGX, oraz rekmompilacją tekstur i dźwięków)
- nowa funkcja call_later(period, units, func, [loop=false]) + call_canel(timesource)
- funkcje audio_play_sound dostały nowe argumenty na końcu - gain, offset, pitch, listener_mask, dzięki czemu można teraz zrobić narastanie dźwięku czy zmianę wysokości bez używania do tego 3-4 osobnych funkcji.
- stałe GM_project_filename i GM_build_type ("run" lub "exe"), które pomagają odnaleźć miejsce zapisu gier, oraz odpalać niektóre rzeczy tylko gdy gra została odpalona z IDE, a nie z dysku.
- opcja schowka na tekst dla Androida i Maca
- wirtualne klawisze dla HTML5 i Opery
- ponad 150 poprawek zgłoszonych błędów

Wersja stabilna 2022.8 powinna zostać wydana dopiero 30 sierpnia, tak więc do premiery jeszcze cały miesiąc - i lista ma szanse sporo urosnąć.

Komentarze (łącznie 0):
Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Czas to zmienić

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 84 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 30 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 45 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
42 użytkownicy online na discordzie:
Miłosz, Papaj, 🧁Cupcake🧁, Alice, HappyOrange, LeD, Nitro Slav, Carl-bot, Fox, Wielki Druid, Kuzyn, GMRussell, Tidżi, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, Radek Ignatów, r..., Threef, Uzjel, s..., Chell, Murrri, firemark, Sporek, Dyno, Deusald, szmalu, OdrzuconyKrakers, Kandif, bagno, antek, Arrekin, 21Lancz, Mtax, MrTesterr, Voytec, Cebul, Borek, Krzysiek1250, h..., Shockah, PanPupa
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?