Linki do ciekawych stron

Game Maker 8.1 Beta w styczniu!

A to niespodzianka! W pierwszych tygodniach nowego roku pojawi się beta GM 8.1, z poprawkami oraz nowymi funkcjonalnościami. Co ważne, GM8.1 będzie posiadał opcję auto-update tak jak wersja MAC, więc w końcu poprawki będą mogły pojawiać się regularnie. Kto ma 8, upgrade dostanie za free.

Poza tym YYG informuje, że od marca będzie w stanie publikować gry aż na 6 platformach (PC,Mac,iPod,PSP,PS3,Android), z czego każda zgłoszona działająca gra spełniająca warunki publikacji na wspomniane platformy będzie mogła być sprzedawana na stronie YYG na PC, a te najlepsze trafią na resztę platform.

Całość wpisu: glog.yoyogames.com/?p=2507

Komentarze (łącznie 38, wyświetlam 1 - 15):
gnysek (śro., 22 Gru. 10, 19:53)
#1

Liczę na poprawki związane z wczytywaniem i przetrzymywaniem w pamięci grafik - w końcu na iPody czy PSP która mają mało pamięci na bank nie przetrzymują kilku tych samych kopii w formacie BMP w pamięci, tylko oszczędzają ją, więc wersja Win też mogła by tak zacząć działać. To może ładnie ograniczyć zużycie ramu (hm, 80% ??).

TheMarcQ (śro., 22 Gru. 10, 21:12)
#2

Wogole lepiej zeby gm przestal zajmowac cala uwage cpu, gpu i ram'u

Borek (śro., 22 Gru. 10, 21:12)
#3

Rewelacyjna wiadomość! W końcu mocny krok do przodu :) Będzie trzeba zakupić PSP :)

gnysek (śro., 22 Gru. 10, 21:18)
#4

Ja mam PS3, więc tam też w te produkcje zagram :P

Jaklub (śro., 22 Gru. 10, 21:24)
#5

a ja mam pc i też zagram w te produkcje.

Marmot (śro., 22 Gru. 10, 21:24)
#6

To jest całkowicie bez sensu, bo nie dość, że na te niepctowe platformy trafią tylko gry wybrane przez Yoyo (jak dobrze z newsa zrozumiałem), to jeszcze YYG dostanie wszelkie prawa związane z publikacją itd. więc twórcy praktycznie oddają im swoje twory, a panowie z YYG mogą z nimi robić co chcą.

Roki (śro., 22 Gru. 10, 22:49)
#7

Nom, i kase za to dostają, za sprzedanie ;/ Powinni udostępnić konwerter ;O

gnysek (śro., 22 Gru. 10, 23:18)
#8

No z prawami to jest tak, że nadal masz prawa do gry, możesz ją w dowolnym momencie wycofać, ale za dystrybucję YYG pobiera 50% zysków.
Zawsze możesz spróbować wydać tą samą grę sam, ale wtedy trzeba ją już napisać w odpowiednim dla danej konsoli/telefonu języku i mieć odpowiedni zestaw deweloperski (dla PS3 to kilkanaście tysięcy złotych).
Poza tym, w żadnej z tych firm nie da się opublikować gier ot tak, więc konwerter nic nie da.

TeeGee (śro., 22 Gru. 10, 23:24)
#9

Właśnie problem jest taki, że ich kontrakt wymaga oddania im pełnych praw do gry. Czyli jak z nimi, to już z nikim innym, nawet nie możesz sobie sprzedawać prywatnie na PC.

Możliwe, że będę do nich relatywnie niedługo pisał w tej sprawie, żeby zobaczyć czy da się coś lepszego wynegocjować. Na razie to jest interesujący deal tylko dla kogoś, kto robi małą gierkę i nie ma z nią związanych żadnych poważniejszych planów.

Marmot (śro., 22 Gru. 10, 23:25)
#10

Na Androida można.

gnysek (Czw., 23 Gru. 10, 00:05)
#11

"We WILL NEVER OWN YOUR GAME. The copyright (IP) for the game itself remains yours at all times. We DO ask that you don';t sell the same game elsewhere or to anyone else at the same time that we are selling it. This is what we refer to as EXCLUSIVITY."

wiki.yoyogames.com/index.php/Publishing_Together_with_YoYo_Games

Umowa mówi o nie sprzedawaniu gry w innych miejscach w tym samym czasie, a nie o oddaniu pełnych praw do gry. Myślę jednak, że da się dogadać, żeby sprzedawali tylko wersje telefonowo-konsolowe bez wersji PC.

matik97 (Czw., 23 Gru. 10, 10:22)
#12

A ja chce GM'a pod Linuxa! Skoro jest na Windowsa i Mac'a, to czemu nie Linux?

kt1117 (Czw., 23 Gru. 10, 11:14)
#13

Bo Linux i większość gier na niego jest darmowy i się pewnie boją o portfele.

TeeGee (Czw., 23 Gru. 10, 13:11)
#14

Gnysek, ale co to za różnica? Skoro nie możesz sprzedawać gry samemu, to to jest ogromne ograniczenie. De facto, nie licząc możliwości wydania sequela, to tak jakbyś oddał pełne prawa. Może i IP jest twoje, ale z grą już nic nie zrobisz.

Standardem jest, że firma, która portuje grę, ma prawa do portu, ale oryginał zostaje w rękach zleceniodawcy.

gnysek (Czw., 23 Gru. 10, 13:27)
#15

No możesz wycofać w każdej chwili, więc tracisz te prawa czasowo.
Ale fakt, prawa powinny być tylko do platform na które wydają.

Najnowsze wersje GameMakera:

Stabilna
2024.14.4.222 • 2024.14.4.268
wydana 84 dni temu
LTS
2026.0.0.16 • 2022.0.3.99
wydana 30 dni temu
Beta
2024.1400.5.1065 •
2024.1400.5.1031
 0.20.0

wydana 45 dni temu
= IDE, = Runtime, = GMRT
Użytkownicy online
1 użytkownik aktywny:
gości: 1,
(~ostatnie 15 minut)
Discord
34 użytkownicy online na discordzie:
Miłosz, 🧁Cupcake🧁, Alice, HappyOrange, Nitro Slav, Carl-bot, pABLO, Fox, GibkiKaktus, Wielki Druid, Kuzyn, GMRussell, Tidżi, fervi, 𝕳𝖚𝖌𝖔 𝕲𝖔𝖓𝖝𝖆𝖑𝖊𝖝, r..., s..., Murrri, firemark, Sporek, Dyno, szmalu, Morro, OdrzuconyKrakers, Kandif, Danieo, bagno, Arrekin, Mtax, l..., Cebul, Borek, h..., Nero
Shoutbox
gnysek (15:06, 10.06.26)
oraz pokój na świecie
Kuzyn (17:16, 08.06.26)
i urlop
gnysek (11:13, 05.05.26)
czekamy na GMRT
Wojo (14:53, 04.05.26)
Co tak cicho?
gnysek (11:01, 30.04.26)
Grill panie, grill.
Wojo (14:18, 29.04.26)
Jak planujecie spędzić najbliższą majówkę?
Wojo (13:15, 13.03.26)
Ja zainstalowałem sobie Linux mint na swoim laptopie :)
Wojo (10:21, 12.02.26)
Tak, po zmianach gmclan przeżywa drugą młodość. Najnowsze trendy wskazują, że ten rok będzie rokiem Linuxa, rokiem odejścia od Facebooka i rokiem odejścia od discorda na rzecz forów internetowych B)
K
Kamilek (21:57, 08.12.25)
Ale klimat tu znowu wrócić! :-D
Wojo (13:03, 07.12.25)
Żeby nie było to jednak discord jest żywy :)
Starsze wpisy znajdziesz w Archiwum.
Ankieta
Ile zarobiłeś do tej pory na grach stworzonych w GM?